Sorunun yükselme/düşme süreleri olduğunu anlamış oldun.

Sorunun yükselme/düşme süreleri olduğunu anlamış oldun.
lm2596 ile boşverip baştan anlayarak buck converter yapma vaktim geldi.

yokse 3 tane alıp FB'leri ve çıkışı parallleyip kullanacağım.
hepsini en minimal 1.5A'den hesaplayarak 4.5 amper yüklenebilir paralelken.
Ama hiçbirşey öğrenmeden yapmış olurum buradan da buck converter öğreneyim.

Buck converter öğreneceksen, bunu yapmanın en etkili yolu PSIM simulatörünün demosunu indirmek. Veya diğer simulatörler de olabilir. Ama PSIM en iyisi, çünkü ideal komponentlerle çalışabiliyorsun. Önce ideal komponentlerle işin teorisini anlamak lazım. Bunu iyice anladıktan sonra, ideal olmayan komponentler nasıl bir fark yaratıyor onu anlaman lazım. Buck'ı PSIM ile çalıştırdıktan sonra gerçek devresini kurarsın ve ölçümlerle simulasyonun farklarını öğrenirsin.

Buck converter öğreneceksen, bunu yapmanın en etkili yolu PSIM simulatörünün demosunu indirmek. Veya diğer simulatörler de olabilir. Ama PSIM en iyisi, çünkü ideal komponentlerle çalışabiliyorsun. Önce ideal komponentlerle işin teorisini anlamak lazım. Bunu iyice anladıktan sonra, ideal olmayan komponentler nasıl bir fark yaratıyor onu anlaman lazım. Buck'ı PSIM ile çalıştırdıktan sonra gerçek devresini kurarsın ve ölçümlerle simulasyonun farklarını öğrenirsin.
deneyeyim abi bakalım becerebilecek miyim

denemeeee.png

Denemeler yapıyorum ama çok karmaşık geldi bana bu

Gerçek hayat daha karmaşık Ahmet :) Bunda işi öğrenmek hem daha ucuz hem daha hızlı.

Error: The gate node of the switch Q2 is connected to a power circuit node. It should be connected to an On-Off Controller output. Please insert an On-Off Controller. Refer to the Help page on how to control the switch.

Sanane kardeşim istediğim yere bağlarım transistörümü.

Bunun için ayrı bir konu aç orada bakalım probleme.

Aldığım şuan gümrükte bekleyen kopya çekeceğim step down modülün bir test videosu.
Adamla kafalarımız aynı yük diyince aklımıza araba ampülü geliyor.

WhatsApp Image 2022-07-27 at 11.14.10.jpeg

Devreyi çok sıkışık yapmışar.
XL4016 regülatör var.
Önüne kondansatör koydukları için tam okuyamasam'da sonunda 8 olan bir anahtarlama elemanı var tahminim 50N08.
Şemasını çıkarmayı veya bulmayı deneyeceğim.

buck converter+pil grubu+lamba testini birkaç gündür yapıyorum.

sürekli dolrurup boşaltıyorum artık asıl işini yapmaya başlamaları lazım.
bunun için güzel kablo ararken elimde sattığım delta servonun kablosu olduğunu hatırladım.

Kabloyu uzun arayışlardan sonra buldum ama içinde 4 ayrı damar var 1 toprak diğerleri motorun kabloları.

içini boşaltıp 2 metre makaron alıp tekrar dış izole yapmayı düşündüm sonra bunun saçmalık olacağını toprak-siyah(eksi) kırmızı-beyaz(artı) yapayım hem akımı bölmüş olurum hemde uğraşmadan masraf etmeden kaliteli kablo kullanmış olurum diye düşündüm.

Normalde bu renkler öğrendiğim nizama uygun değil sarı-yeşil toprak dışında hiçbir yere kullanılamaz!

Ama mecbur kaldınca :)

Ekler

• WhatsApp Image 2022-07-29 at 15.02.45.jpeg
    WhatsApp Image 2022-07-29 at 15.02.45.jpeg
    528.8 KB · Görüntüleme: 73
İlk kez bilgisayara bağladım power bank'i.

piller %100 dolulukta değildi toplam çıkış voltajı 22.32ydi bağlamadan önce.

Devrede fluke regülatör çıkış gerilimini ölçüyordu(tam 19V)
OWON ise ampermetre olarak çalışıyordu.
Sınırları zorladım klavye aydınlatması son kademede, ekran parlaklığı full, kulaklık takılı ve ses maximum seviyede açık, wifi bağlı, bluetooth açık ve telefonumdan fotoğraf alıyor.
biraz yorması için visual studiyo 2022'yide açıp android emulatörünü başlattım ve toplamda bunların bana maliyeti 4.26A

Bu haliyle tahmin ettiğniz gibi piller çok uzun dayanmadı sadece 10 dakikaya yakın bir süre.
Bu devrenin REF dirençleri ile oynarak çıkışı 3.3V seviyesine düşünce kapatmasını sağlayacağım 3.5V'a gelince kapatıyor pek süre katmaz ama BMS modifiye etmeyi öğrenmiş olurum.

Şimdi pilleri şarja koyup tam dolduklarında normal/biraz tasarruflu halde kullanacağım bakalım tatmin edecek süreyi verecek mi bize power bankimiz.

Power bank yüksek oranda başarılı bence.
dün gece pilleri full dolu hale getirdim 25.12V

Sonra buck converter çıkışını 19.5V'a ayarladım ve saat 21.06'da kullanmaya başladım.
21.51'de BMS pillerden biri 3.5V'a düştüğü için çıkışı kapattı toplam 45 dakika normal kullanım yaptım bence süre ideal.
Elimde geçerse benzer kapasitede piller 6s2p haline getirebilirim elimdeki bms 3p'ye kadar destekliyor.

aradaki kayıplardan kurtulmak için buck converter olmadan bağlasak sorun olur mu aletin girişi 25 volta dayanamaz mı. aradaki kayıplardan kurtulmak için

aradaki kayıplardan kurtulmak için buck converter olmadan bağlasak sorun olur mu aletin girişi 25 volta dayanamaz mı. aradaki kayıplardan kurtulmak için
açıp anakartın güç girişini incelemem gerek adaptörü yük azken 20v voltaj veriyor yükte biraz düşüyor 19.75 civarına anakartı inceleyip direkt pil başlayabilirim.

smps devrede kayıp çok fazla olmaz
lineer regülatörlerde kayıp fazla oluyor

Laptop'un pil unitesini tamir etmek daha iyi olmaz mi powerbank yerine? Sonucta her cevrim guce kayip yaratacak. 3.000 mA'lik 18650 bataryalarla degistirirsen mis gibi 3-4 saat calistirir laptobu.

Laptop'un pil unitesini tamir etmek daha iyi olmaz mi powerbank yerine? Sonucta her cevrim guce kayip yaratacak. 3.000 mA'lik 18650 bataryalarla degistirirsen mis gibi 3-4 saat calistirir laptobu.
Cihazın bana maliyeti yok denecek paraya olduğu için yapmak istedim.
bu laptop bataryalarının enerjisi kesilince artık çalışmıyor gibi olayları olduğu için girişmek istemedim.
yeni pili o zaman 1300 lira civarındaydı ben bu power bank için sadece buck regülatör ve 6s bms aldım geri kalanı bi yerden söktüklerim, önceden aldıklarım.

makineyi 1 saat idare ediyor. ayrıca dışarıda ayarlı güç kaynağımda oldu.

Ben biraz tembelim galiba. Su 10 TL'ye satilan 2A'lik boost konvertoru dayayip gecerdim pillere. :katil2:

Ben biraz tembelim galiba. Su 10 TL'ye satilan 2A'lik boost konvertoru dayayip gecerdim pillere. :katil2:

Bobin boyutundan'da anladığımız gibi kesinlikle 2A sağlayabilecek bir devre bu :katil2:
aslında 200mA :) bu çinliler fazla 0 göz çıkarmaz diyip yazıyor işte.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back