1S Lipo Batarya için Şarj ve Kontrol Çipi Önerisi

fide

Meraklı ve "nasıl" sorusunu seven biri
Merhaba.
OTEC projesinde 1S Lityum batarya kullanmıştım. Batarya üzerinde BMS devresi var diye hatırlıyordum fakat yokmuş. Bu da pilin bitmesine yakın ciddi sıkıntıların çıkmasına sistemin kararsız kalmasına ve pilin derin deşarjına sebep olmuştu.

OTEC takip cihazının ikinci versiyonu için malzeme ve çip seçmeye başladım. Bu noktada dikdörtgen prizma şeklinde olan Lipo Pili 18650 ile değiştirmayi düşünüyorum. Ergonomi biraz azalacak ama tektip batarya kullanmak zorunda kalmayacağım. Piyasada onlarca marka altında çok fazla çeşit 18650 pil bulmak mümkün.

Pil konfigürasyonu olarak 2 tane 18650 paralel kullanmayı planlıyorum. 1S2P olacak. Akım olarak da 2250mA civarında sanırım kaliteli olanlar.
Bu noktada BMS devresi işin içine giriyor. Çekilecek akım anlık olarak 2A, normalde ise 100-200ma arasında. 18650 için 2 paralel seçmemin sebebi hem usb (5V) ile şarj edilebilmesi hem de tek yada çift pil opsiyonu ile kullanılabilecek olması. Bu yüzden şarj süresi uzasa da çift pil paralel yapısını bozmak istemiyorum.
Digikey'de birçok BMS çipi var. Bazılarında stok yok bazılarında ise NRFND yani yeni tasarım için önerilmez uyarısı var. Bu uyarının olduğu çiplerden biri çok hşuma gitti. Hem tek paket hem de fiyat olarak uygun.

Datasheetini aşağıya bırakıyorum. 1S2P için şarj çipi olarak TP4056 düşünüyorum. Maksimum 1A çıkış akımı var. 1S2P yapısı için 4500-5000mA aralığını 4-5 saatte şarj eder diye tahmin ediyorum.

Şarj çipi ve BMS çipi olarak sizin öneriniz nedir? Özellikle çip ayrı öosfet ayrı yapı kullanmak istemiyorum ama başka çözüm kalmazsa kullanabilirim.

https://www.diodes.com/assets/Datasheets/products_inactive_data/AP9211.pdf

https://media.digikey.com/pdf/Data Sheets/Diodes PDFs/AP9221_Rev4-3_Nov2022.pdf

https://www.diodes.com/assets/Datasheets/products_inactive_data/AP9214L.pdf

Şunu bir inceleyin isterseniz. 20li satılıyor, tanesi 17-18 TL'ye geliyor. Güzel birşeye benziyor.

Bu çip yanlış anlamadı isem Usb Type C power decoy çipi. Yanlış anlamış olabilirim çünkü datasheet çince idi.

Takılan direncin değerine göre Type C portu üzerinden 5-9-12-15 veya 20V talep ediyor. Lipo şarj ile çok ilgili değil.
Şarj kısmında TP4056 çipini kullanmayı düşünüyorum. Özdisandan aldıklarında sıkıntı yaşamadım.
Konuyu asıl açma sebebim BMS devresi önerisi almak. Pil bitmeye yakın uyarıp eneriyi kesecek olan kısmı tasarlamak.

Bu çip yanlış anlamadı isem Usb Type C power decoy çipi. Yanlış anlamış olabilirim çünkü datasheet çince idi.

Takılan direncin değerine göre Type C portu üzerinden 5-9-12-15 veya 20V talep ediyor. Lipo şarj ile çok ilgili değil.
Şarj kısmında TP4056 çipini kullanmayı düşünüyorum. Özdisandan aldıklarında sıkıntı yaşamadım.
Konuyu asıl açma sebebim BMS devresi önerisi almak. Pil bitmeye yakın uyarıp eneriyi kesecek olan kısmı tasarlamak.
Olabilir. Bende tam bilemediğim için inceleyin diye paylaştım. Datasheet ingilizce bu arada. Hem indirme linkini hemde pdf dosyasını koyuyorum.

Ekler

• CH224DS1.PDF
    1 MB · Görüntüleme: 111
Son düzenleme:
Lityum pil için koruma entegresi olarak DW01a entegresini kullansanız nasıl olur? Harici iki mosfet ile kullanılması lazim.

images (4).jpeg

Ekler

• 1901091236_PUOLOP-DW01A_C351410 (1).pdf
    931.6 KB · Görüntüleme: 78
Son düzenleme:
İnceledim. Dediğim gibi USB Type C pd protokolü ile kontrol edip bus voltajını ayarlıyor. Şarj kontrol ile ilgili değil.

Bu şema en çok kullanılan şema ama mosfeti modül olarak bulamadım. Mosfet modül ismi varsa bunu kullanabilirim.

Screenshot_2023-05-09-19-11-55-205-edit_cn.wps.moffice_eng.jpg

Bu çip tek kılıf ve herşey dahil paket. Ama yeni tasarım için önermiyor. Pin to pin yeni çip için öneri de göremedim

Tek kılıfta iki mosfet, mosfet modülden kastım bu idi. Hem ST hem Texas hem de çin menşeili dw01a türü çipler bu mosfet modülü kullanıyor. Tek çip içindeki iki mosfetin biri overcurrent, diğeri overcharge durumunda devreyi kesiyor.
Tek bir çip / kılıfa bağlı kalmamak için dw01a ve modül mosfet mantıklı
Diğer taraftan yukarda attığım görseldeki ap9211 tek kılıfta bütün işi çözmüş. Yer tasarrufu sağlayacağı kesin ama tedarik sıkıntısı olursa pcb çöp olur. Şimdilik ticari bir proje değil. OTEC gibi açık kaynak olacak ama istek olursa bir revize yapılıp ürün haline de gelebilir.

E-komponent getiriyor biliyorum. Daha önce defalarca sipariş verdim. Takıldığı nokta neden "NRFND" Yeni tasarım için önerilmez olarak uyarı koymuşlar. Normalde çipin pin to pin uyumlu yenisi çıkar ve eski çipi için bu uyarı konulur. Uyarıya takıldım. Yoksa çip çok hoşuma gitti.

E-komponent getiriyor biliyorum. Daha önce defalarca sipariş verdim. Takıldığı nokta neden "NRFND" Yeni tasarım için önerilmez olarak uyarı koymuşlar. Normalde çipin pin to pin uyumlu yenisi çıkar ve eski çipi için bu uyarı konulur. Uyarıya takıldım. Yoksa çip çok hoşuma gitti.
Evet ilginçmiş. Zaten datasheetin url'sinde inactive products yazıyor. Yeni bir ürününe de yönlendirmemişler. Sitelerinde benzeri bir üründe görünmüyor. Ya bu tip bir ürün bir daha üretmeyi düşünmüyorlar yada yakında yeni ürün çıkartacaklar.

Bitmeden 8-10 tane alsak mı? Gerçi 20-30.000 stok var ama.

Pahalı bir ürün değil. Öyle birşey yapılabilir. Stok bol gözüküyor ama farnell eldeki stoklar tükendikten sonra yeniden stoklama tarihi için 29.04.2024 demiş.

Hazir modul olarak satilanlar isinizi gormuyor mu?

Edit : Ben Motorobit'ten almisim. Bendekilerde DW01A-G ve S80205A kullanilmis. Devresi su herhalde.

TP4056.jpg

Son düzenleme:
S80205A çipinin ismini arıyordum. ismi buldum ama stok bulamadım. Olması bu modül üzerinden söküp bizim pcbye takıcaz.
Pcb çizeceğim için breakout kullanmak istemiyorum. Bu yüzden breakout kullanmak istemiyorum.

S80205A çipinin ismini arıyordum. ismi buldum ama stok bulamadım. Olması bu modül üzerinden söküp bizim pcbye takıcaz.
Pcb çizeceğim için breakout kullanmak istemiyorum. Bu yüzden breakout kullanmak istemiyorum.

Stoga getirecekler miymis? Sordunuz mu?

n11de varmış ama biraz pahalıya satıyorlar gibi. Çakma mı orjinal mi belli değil tabii.

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back