2S 18650 batarya paketi ve şarj edecek modül

Atak

Aktif Üye
Geçenlerde frekansmetrem için bir arkadaşım 3D yazıcıda kutu üretti sağolsun.
Tek li-ion ve step-up modül ve TP4056 Type-C modül ile topladım.
Çalışıyor gibiydi ama step-up çok fazla gürültü yapıyor bu da ölçümleri bayağı etkiliyor.
Elimde eski bir pil daha var içindekinin kardeşi sayılır onu da eklemeyi düşünüyorum.

Ama daha önce bu işlerle pek uğraşmadım. TP4056 Type-C modülü hem koruma hem şarj sağlıyor.
2S olunca BMS ayrı şarj ayrı mı oluyor ben öyle bir çıkarım yaptım.?
Daha önce pil konusunda bu işleri tecrübe eden birsinden 2S pille uygun BMS veya şarj devresi tavsiyesi alabilir miyim?
Açıkçası hazır modül olsa daha iyi olur bir de şarj aleti almak pek istemiyorum. Eğer varsa şarj modülü 2S olarak çok iyi olur.
İnternetteki modüllerin açıklamaları genelde çok rastgele kişiler tarafından yazılmış pek güvenemedim sizlere danışmak istedim.

Anladığım kadarıyla Step-Up ksımı devreden çıkartmak istiyorsun. Bu durumda pilleri seri bağlayacağın için iki hücreye uygun şarj modülleri var. Onlarla değiştirmen daha uygun, diğer türlü pillerin balansını tutturamazsın. Ciddi bir sorun olur.

Ben modellere hakim değilim ama örnek olması için aşağıdakini paylaşayım. Almadan akım korumasına filan dikkat etmen lazım. Type-C 2S BMS diye aratırsan daha çok alternatif çıkabilir.

Anladığım kadarıyla Step-Up ksımı devreden çıkartmak istiyorsun. Bu durumda pilleri seri bağlayacağın için iki hücreye uygun şarj modülleri var. Onlarla değiştirmen daha uygun, diğer türlü pillerin balansını tutturamazsın. Ciddi bir sorun olur.

Ben modellere hakim değilim ama örnek olması için aşağıdakini paylaşayım. Almadan akım korumasına filan dikkat etmen lazım. Type-C 2S BMS diye aratırsan daha çok alternatif çıkabilir.

Direkt bu modül benim de önüme çıktı ama sanırım sadece BMS dimi bu?
Şarj için ekstra bir modül mü lazım ben mi yanlış düşünüyorum?

Evet, hem şarj eden, hem koruması olan hem de BMS özelliği olan bir modül bulmalısın. Verdiğim linkteki sadece BMS.

Sanıyorum verdiğim linkteki ile şarj edebiliyor. Açıklaması şu şekilde:
  • Kısa devre koruma
  • Aşırı şarj - deşarj koruma
  • Aşırı akım koruma
  • Şarj voltajı: 7.4V (Max)
  • Üst çalışma akımı: 3A (Max)
  • Aşırı şarj voltajı: 4.25 ±0. 05 V
  • Aşırı deşarj voltaj: 2.3-3 ±0. 05 V
  • Boyut: 36 x 6 x 2 mm

Direkt bu modül benim de önüme çıktı ama sanırım sadece BMS dimi bu?
Şarj için ekstra bir modül mü lazım ben mi yanlış düşünüyorum?

Bu modüllerin üzerinde HY2120 kodlu bms çipi bulunuyor. Hücrelere aşırı şarj/deşarj vs koruması yapıyor. Sizin bu kartı kullanıp, pilleri grupladıktan sonra pillerin şarj akımını/gerilimine uygun bir adaptör ile şaej işlemi yapabilirsiniz.

Tavsiyem, bu kartı kullanarak bms işini halledip, şarj için de tp5100 kullanarak usb'nin 5voltu 8.4volta yükseltip (aynı zamanda akım sınırlaması da yapıyor) pilleri şarj etmeniz

Balans ve şarj devresi ayrı olmalı. Balans devresinin görevi pili korumaktır, şarj etmek için kullanılmaz.

Marka olarak TDT, Orion, DALY gibi markalara bakabilirsiniz.

O zaman önce BMS olarak şu ürünü kullanacağım.

Sonra da şarj devresi olarak da alttaki ürünü kullanacağım uygun mudur? 1S veya 2S çalışması için kısa devre lehim atılıyor.

Çok bir akım çekme beklentim yok düzenli 100-150 mA verse yeterli bana.

Şöyle bir bağlantı yapmayı planlıyorum. BMS ile şarj modülünün bağlandığı noktaya frekansmetre de bağlanacak.
1714674520310.png

Forum istatistikleri

Konular
5,973
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back