2 tane Korad güç kaynağı ile simetrik bağlantı yapmak

TA3UIS

Doğan
OpAmp ları beslemek için 2 adet güç kaynağı ile simetrik bağlantı olması gerektiğini öğrendim. ( Daha neler öğreneceğiz bakalım :D )

2 adet Korad KA3005D -12V, +12V, GND simetrik olarak nasıl bağlanır?
Aşağıdaki fotoğraftaki bağlantı noktalarını çizerek gösterir misiniz?

Untitled-1.jpg

Onda en alası var zaten :) DP900 da otomatik olarak iki çıkışı seri bağlayabiliyorsun. Ama orta uç nasıl alınıyor anlamadım. @TA3UIS bir dene istersen.

OpAmp ları beslemek için 2 adet güç kaynağı ile simetrik bağlantı olması gerektiğini öğrendim. ( Daha neler öğreneceğiz bakalım :D )

2 adet Korad KA3005D -12V, +12V, GND simetrik olarak nasıl bağlanır?
Aşağıdaki fotoğraftaki bağlantı noktalarını çizerek gösterir misiniz?

36618 eklentisine bak
Opampı illa siemtrik bağlayarak çalıştırmak zorunda değilsiniz. Opamp diyelim ki 12 Volt kırmızı soket ve siyah soket ile beslediniz diyelim.
Yani single suplly var elinizde. Sadece sinyal jeneratörünüzden +6 volt DC offset verirseniz de aynen devreniz yani opampınız çalışır.

İki seneryonun da kendine göre avantajları vs var.
En temelde 2x 12 volt ile yapacağınız setup opamp kayıplarını ihmal ederek -12 ile +12 volt arası sinyali güçlendirebilir. Yani Vpp 24 kadar ulaşabilirsiniz. Giriş genliğiniz ve opampı dirençlerle ayarladığınız kazanca göre.

Single suplly ile de 0 ile 12 volt arasına kadar çıkıştan sinyal alabilirsiniz. Vpp 12 volt genliğe erişebilirsiniz en fazla.

Rail to rail opamp kullanmadığınız takdirde hiçbir zaman çıkıştaki sinyal +12 ve -12 volta diğer senaryoda da 0 ile +12 volta tam olarak erişemez.
-10.5V ile +10.5V arası çıkış sağlar. Rail to rail opamp olursa 11.6 vb. değerle ancak erişebilirsiniz.
Kısacası rail to rail olunca çıkış sinyalinin genliği neredeyse besleme voltajına eşit ya da çok yakın olmaya başlar.

hiçbir zaman tam besleme voltajına eşit olmaz ve bu özellikleri sağlayan opamplar diğerlerinden daha pahalıdır.

Cevaplar için çok teşekkürler arkadaşlar. İnternette bir bilgi bulamadığım için sordum iyi de oldu buradan benim gibi kafasında birşeyler olup ta emin olamayanlar da faydalanır.

Son düzenleme:
O güç kaynağı zaten simetrik çıkış vermiyor mu? 24 volta ayarlayınca +/-12V alman lazım.

Untitled-1.jpg

Keske oyle bir sey yapsa varya ne mutlu olurum

Forum istatistikleri

Konular
6,651
Üyeler
2,729
Son üye
mehmetEmin

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back