3 adet 3 fazlı motor zaman ayarlı calısması

EmocanK

Yeni Üye
Arkadaşlar okuldan ödev verildi ödevi yapamadım yardımınızı istiyorum bir devre cizmem gerekiyor devre su sekilde olmalı ;

*Start'a basınca ilk motor hemen calısacak ilk motor calıstıktan 10 sn sonra ikinci motor ikinci motor calıstıktan 15 sn sonra ucuncu motor calısacaktır stop basıncaya kadar hepsi calısmaya devam edecektir*
yardım ederseniz sevinirim şimdiden teşekkürler:)

Kod mu? Şema mı?
Nereye kadar yapamadın?
Yaptığın kadarını paylaş devam ettirmeye çalışalım.

Kod mu? Şema mı?
Nereye kadar yapamadın?
Yaptığın kadarını paylaş devam ettirmeye çalışalım.
Ben hiç yapamadım nasıl yapsam diye düşünüyorum ama guvenlik bağlantılarından sonrasını yapamadım ve ayrıca şema lazım devre cizimi halinde öğretmenime göstereceğim

Ben hiç yapamadım nasıl yapsam diye düşünüyorum ama guvenlik bağlantılarından sonrasını yapamadım ve ayrıca şema lazım devre cizimi halinde öğretmenime göstereceğim
Güvenlik bağlantılarına kadar olan kısmı koy buraya. Devam ettirmeye çalışalım.
Eğer ben yaparsam, öğretmen onaylarsa bir tek kârlı sen çıkıyorsun burada. Elini hiç bir şeye sürmeden puanı kapıyorsun.
Benim kârım ne? Öğretmenin kârı ne?

Aslında bir işi hiç bilmesen bile yapabilirsin. Tek yapman gereken o işi araştırmak. Okulunu okuduğuna göre nasıl araştıracağını da biliyor olmalısın.
Al sana ipucu; kodlama kısmında if - else kullanırsın.
Butona basıldı ise: if(button)
1.Motoru çalıştır: digitalWrite(motor_1);
10 saniye bekle: delay(10000);
2.Motoru çalıştır: digitalWrite(motor_2);

Güvenlik bağlantılarına kadar olan kısmı koy buraya. Devam ettirmeye çalışalım.
Eğer ben yaparsam, öğretmen onaylarsa bir tek kârlı sen çıkıyorsun burada. Elini hiç bir şeye sürmeden puanı kapıyorsun.
Benim kârım ne? Öğretmenin kârı ne?

Aslında bir işi hiç bilmesen bile yapabilirsin. Tek yapman gereken o işi araştırmak. Okulunu okuduğuna göre nasıl araştıracağını da biliyor olmalısın.
Al sana ipucu; kodlama kısmında if - else kullanırsın.
Butona basıldı ise: if(button)
1.Motoru çalıştır: digitalWrite(motor_1);
10 saniye bekle: delay(10000);
2.Motoru çalıştır: digitalWrite(motor_2);
reis biliyorum direk verirsem kârım yok biliorm ama hiç yapamadım yapabildiğim zamanlar üstünden geçerek kendimi geliştiriyorum ama bunu hiç yapamadım ayrıca kod değil temrin devre çizimi çizmem gerekiyor

Bari hangi bölümde okuduğunu yazsaydın da nasıl bir devre kurulacak bir kestirimde bulunabilseydik. Elektrik mühendisliği okuyorsan eğer, zaman röleleri ve normal rölelerle yapılması isteniyor derdik. Otomasyon okuyorsan PLC ve ladder devresi isteniyor diye düşünürdük. Elektronik mühendisliği okuyorsan NE555 zamanlayıcı ve flip floplarla yapılması isteniyor derdik. Şu anda hiçbirşey bilmiyoruz. Üç kişi motorların başında dursa ve ellerindeki kronometrelerle motoru açıp kapatsalar o bile soruda istenen şartları sağlar.

Eğer yardım istiyorsan, bir yerden başla, tamamen yanlış da olsa bir devre çiz. Anlamadığın yerde soru sor.

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back