3B yazıcı tavsiye, Creality K1 MAX-Bambu lab p1s

semih_s

Hobici
Merhabalar. Şu anda anet A8 kullanıyorum. yetersiz bir yazıcı, sadece ufak tefek malzemeleri basıyorum, büyük parçalarda hem hata artıyor hem de süre çok uzuyor. Bunu emekliye ayırıp kapalı kabini olan, hızlı bir yazıcı almaya karar verdim. Bütçem 30.000 TL civarında. K1 MAX incelemeleri izledim ve beğendim. Çoğunlukla işlevsel ABS veya ASA filamentten parçalar üreteceğim. 300x300x300mm baskı alanı var.

Buna alternatif bambu lab p1s gördüm, incelemelerde daha az uğraştırdığını söylemişler. Yine kapalı kabin ama 256x256x256mm ile yaklaşık 5cm daha ufak kalıyor ama daha sorunsuz görünüyor. biraz daha yavaş çalışıyor.

Hacimden dolayı K1 max cazip geliyor. Bu fiyat için benzer becerilerde başka alternatif denk gelmedi, kullandığız bildiğiniz başka modeller veya bu makinelerle ilgili olumlu olumsuz tecrübeleriniz var mı?

Çevremden hep bambulabsi duydum, iyi diye ve almak isteyenler vardı.

Bir de yakın zamanda bir tanıdığım baskı hizmeti veren bir firmaya gitti farklı modeller de olsa hepsi yine bambulab miş.

Arkadaş K1-max aldı. Entegre kamera, uzaktn bağlantı, otomatik time lapse video çekimi gibi güzel özellikler var.
Oldukça hızlı bir yazıcı. Bendeki Ender3 v2 ile 9 saat süren baskıyı 1 saat 15dk aldı.

Diğer taraftan Bambulabs hk herhangi bir bilgim yok.

Printeri fazla kurcalamak istemiyorsan, yazılım/donanım uyumluluğu mükemmel bir yazıcı istiyorsan Prusa'lara bakman lazım. Olabilecek bütün sorun kaynakları ile ilgili tedbir alınmış bir cihaz. Yeni MK4 incelemelerini izleyebilirsin.

Veya şu Snapmaker Artisan için bir bütçe değerlendirmesi yap. Lazer, CNC, 3B yazıcı bir arada. Toplu alım ile daha ucuza getirebiliriz :)

Printeri fazla kurcalamak istemiyorsan, yazılım/donanım uyumluluğu mükemmel bir yazıcı istiyorsan Prusa'lara bakman lazım. Olabilecek bütün sorun kaynakları ile ilgili tedbir alınmış bir cihaz. Yeni MK4 incelemelerini izleyebilirsin.
Prusada benim için kapalı kabin sorun olacak. Bir de daha yavaş ve daha pahalı. CoreXY yazıcıları görmeden önce prusalara özeniyordum.

Veya şu Snapmaker Artisan için bir bütçe değerlendirmesi yap. Lazer, CNC, 3B yazıcı bir arada. Toplu alım ile daha ucuza getirebiliriz :)
:) buna bakıp iç geçirmedim değil. Ama para kazandırması lazım bu kadar para bağlayacağım aletin. Malesef Snapmaker'a yaptıracak işim yok.

Bambu Lab X1 Carbon Combo kullanıyorum. Çok memnunum. Alırken K1 Max ile arasında kalmıştım. İyi ki bunu almışım. Hızı ve baskı kalitesi gayet güzel ama en önemlisi kalibrasyon, bakım vs hiç uğraştırmaması. Bir sorun olursa da tespit edip detaylıca bildiriyor.

P1S ile arasınadki farkları tam bilmiyorum ama pek çok incelemede P1S'in de çok iyi olduğunu, fiyat/performans açısından daha tercih sebebi olduğunu görmüştüm.

Kamerası ve BambuLab Studio uygulaması çok güzel. Mobil uygulamadan takip, yazdırma gibi özellikler de başarılı.

Ayrıca daha sonra AMS modülü alma şansınız var ve tavsiye ederim. Aynı anda birden fazla renk içeren baskı pek lazım olmuyor ama 4 filamenti içinde nemden korumalı olarak saklamak, bunlardan istediğimi baskı sırasında seçmek çok güzel bir özellik.

Bambu Lab X1 Carbon Combo kullanıyorum. Çok memnunum. Alırken K1 Max ile arasında kalmıştım. İyi ki bunu almışım. Hızı ve baskı kalitesi gayet güzel ama en önemlisi kalibrasyon, bakım vs hiç uğraştırmaması. Bir sorun olursa da tespit edip detaylıca bildiriyor.
X1C'nin herhalde bir tık altı olan p1s combo'da karar kıldım. SAMM'de yanında 10kg filament de hediye ediyorlar. Hasarsız-kazasız gelir inşallah.

Yazıcı geldi, bugün kurup ilk baskıyı aldım. Bilim kurgu filmindeymiş gibi hissettim. AMS ile beraber robot gibi çalışıyor makine. Kalibrasyon vs. ile beraber 20 dakikada benchy bastı, kusursuza yakın. Bu başka bir dünya, hiç kurcalamıyorsun, modeli seç dilimle, yazıcıya gönder yallah :tamam1. Hobi için biraz tuzlu ama şaka gibi çalışıyor alet :) . ABS ile de denemek lazım.

Yazıcı geldi, bugün kurup ilk baskıyı aldım. Bilim kurgu filmindeymiş gibi hissettim. AMS ile beraber robot gibi çalışıyor makine. Kalibrasyon vs. ile beraber 20 dakikada benchy bastı, kusursuza yakın. Bu başka bir dünya, hiç kurcalamıyorsun, modeli seç dilimle, yazıcıya gönder yallah :tamam1. Hobi için biraz tuzlu ama şaka gibi çalışıyor alet :) . ABS ile de denemek lazım.
Beğenmenize sevindim, güle güle kullanın hayırlı olsun.

Merhaba, bambu yazıcınızda skew testi yapmanızı tavsiye ederim. A1 yazıcımda bastığım parçalarda yamukluk var, biraz araştırdım bambu yazıcılarda çözümü olmayan bir sorun. https://vector3d.shop/products/calilantern-calibration linkteki araç ile testi yaptım.
kalibrasyon.JPG

Merhabalar.

Bu AMS denilen aletlerde nem alma özelliği var mı yoksa sadece birden fazla flamenti sürmeye mi yarıyor?

Merhabalar.

Bu AMS denilen aletlerde nem alma özelliği var mı yoksa sadece birden fazla flamenti sürmeye mi yarıyor?
Nem almama özelliği var. Kutusu büyük ölçüde hava geçirmez. Ams kabininde nem ölçer var ve nem seviyesi bilgisayar uygulamasından görünüyor. Nem alma için silika jel kullanılıyor. Nemin yükseldiğini görünce silika jeli pişirip yerine kuyuyorsun ...

Nem almama özelliği var. Kutusu büyük ölçüde hava geçirmez. Ams kabininde nem ölçer var ve nem seviyesi bilgisayar uygulamasından görünüyor. Nem alma için silika jel kullanılıyor. Nemin yükseldiğini görünce silika jeli pişirip yerine kuyuyorsun ...

Kastım nem geçirmesi değildi. Filamentlerin nemlendiği zaman nemini kurutan özelliğinden bahsetmek istemiştim.Biraz bakınca böyle olmadıklarını gördüm.

İkili bir filament kurutucu ile işimi göreceğim nasipse.

X1C (ve muhtemelen diğer Bambu Lab kapalı kasa yazıcılar) filament kurutma modunda çalıştırılabiliyor. Yatağı ve fanlarını kulanarak filament kurutabiliyorlar. Ancak yine de en iyisi bir kurutucu sahibi de olmak tabi.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,584
Üyeler
2,697
Son üye
emirhan123

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back