4.8V şarjli tornavida en fazla kac volt ile calistirilir

Öğretmen27

Aktif Üye
Arkadaslar merhaba. Baslikta belirttigim sarjli tornavida en fazla kac v ile calisir? Ben 5v 5a ile calistirilmasi gerekir diye dusundum
Ama youtube de baktim 24 v ile 2.5 yildan beri kullanan var.
Bu motora zarar vermez mi?

Arkadaslar merhaba. Baslikta belirttigim sarjli tornavida en fazla kac v ile calisir? Ben 5v 5a ile calistirilmasi gerekir diye dusundum
Ama youtube de baktim 24 v ile 2.5 yildan beri kullanan var.
Bu motora zarar vermez mi?

Bu tamamen içerisindeki devir kontrol devresine bağlı. Eğer devir kontrol devresi 24 V bağlanmasına izin veriyorsa o zaman kısa süreliğine çalıştırabilirsin.

Ama olması gereken nedir diyorsan 5 V 5 A iyi tork vermez. 5 V 15 A kullanmak daha mantıklı olur.

Bu tamamen içerisindeki devir kontrol devresine bağlı. Eğer devir kontrol devresi 24 V bağlanmasına izin veriyorsa o zaman kısa süreliğine çalıştırabilirsin.

Ama olması gereken nedir diyorsan 5 V 5 A iyi tork vermez. 5 V 15 A kullanmak daha mantıklı olur.
Bahsettigim vidalama asagidaki fotoda.
Bunlarda ters ve duz cevirmeye yarayan buton var baska bisey yok. 5V 15A guc kaynagi ne gezer abi.

Ekler

• Screenshot_20210225-191952_Chrome.jpg
    Screenshot_20210225-191952_Chrome.jpg
    187.2 KB · Görüntüleme: 103
Ben bunu bizim guc kaynagi ile(30v 5A Ayarli guc kaynagi) kullaniyorum. Tork felan arttiginda guc kaynagina zarar vermeyelim. Sikinti olmaz degil mi

Eğer devir ayarı yoksa içinde o zaman elektronik devre de yoktur herhalde. Oradaki buton sadece güç kaynağının uçlarının yerini değiştiriyordur. Bu durumda 24 V güç kaynağı ile kısa süreli çalıştırırsın.

5 V luk bir DC motor, 24 V verildiği zaman çok daha yüksek devirde döner, daha fazla ısınır ve komütatör kömürleri de daha fazla ark olacağı için ömürleri daha kısa olur.

Eğer yüksek tork gereksinimin yoksa 5 V 5 A de iş görür.

Olmazsa ben de pc guc kaynagi var. Onlarin 5V Amperi daha yuksek olur.
O butonla alakali ben de onu dusunmustum. O zaman ters baglantida motor zarar gormez sadece ters doner dogrumu taydin abi?

Bende bunlardan 3 tane filan vardı, eşe dosta hediye ettim. Bence 5 V'u geçmemek gerekir. Motor zaten vidalama işleri için yetecek seviyede, yüksek gerilim 24 V ile zarar görmeden (uzun soluklu) çalışacağını düşünmüyorum. Zaten o kadar yüksek hızda vida söküp-takarsan ya vida ya da uç yalama olur.

5 V 5 A işini görür. 15 A belki pil yerine ilk hareketteki bayılmaları engellemek için gerekli olabilir, sürekli tüketebileceği bir güç değil ki bunu zaten söylediğim gibi cihazlardan vida sökmek gibi yuvası olan basit işlerde kullanmak gerekir.

Bende bunlardan 3 tane filan vardı, eşe dosta hediye ettim. Bence 5 V'u geçmemek gerekir. Motor zaten vidalama işleri için yetecek seviyede, yüksek gerilim 24 V ile zarar görmeden (uzun soluklu) çalışacağını düşünmüyorum. Zaten o kadar yüksek hızda vida söküp-takarsan ya vida ya da uç yalama olur.

5 V 5 A işini görür. 15 A belki pil yerine ilk hareketteki bayılmaları engellemek için gerekli olabilir, sürekli tüketebileceği bir güç değil ki bunu zaten söylediğim gibi cihazlardan vida sökmek gibi yuvası olan basit işlerde kullanmak gerekir.
Ben simdi farka bakacam. 5v 15A ile 5V 5A arasinda. Deidginiz dogru sadece vida sokmek icin kullanilavak

Ben 5V 8A Pc guc kaynagi ile 8V 7A baasit guc kaynagi ile deneme yaptim. 5v sabit, amper farkli oldugunda vidalama yaparken cok fark gormedim.
Ama 8v 7A daha cok hosuma gitti. Sizce 8V da sorun olur mu

Alyan uçlu bir civatayı sökmek ve sıkmak için baya tork gerekir, o yüzden akımda ucuza kaçmayacaksın. Ama boşver torku dönsün yeter diyorsan o başka :)

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back