50 Dolarlık Vector Network Analyzer!

taydin

Timur Aydın
Staff member
Vector Network Analyzer denen cihazlar, aslında temelde bir çeşit spektrum analizördür. Ama SA lar bir devrenin frekansa bağlı kazancını ölçebiliyorken, VNA lar buna ilave olarak o devrenin frekansa bağlı faz tepkisini de ölçüyor. Bilinen firmaların yüksek bant genişliğine sahip VNA'ları son derece pahalıdır (50,000 dolar şaşılmayacak bir fiyattır).

Ama bunların yanında 900 MHz'e kadar çalışan, hem donanımı hem de yazılımı açık kaynak olan Vector Network Analyzer da var :) Frekans üst sınırı biraz düşük de olsa, gene birçok uygulama için iş görür. Örneğin 433 MHz civarında çalışan RF uzaktan kumanda devreleri üzerinde çalışırken rahatlıkla iş görecek bir cihaz. VNA eğitimi için de yine son derece yararlı olur.

Alacak olanları uyarayım NanoVNA 2 çıkacak, aynı fiyat ve 3 GHz hedefliyor.

Vector Network Analyzer denen cihazlar, aslında temelde bir çeşit spektrum analizördür. Ama SA lar bir devrenin frekansa bağlı kazancını ölçebiliyorken, VNA lar buna ilave olarak o devrenin frekansa bağlı faz tepkisini de ölçüyor. Bilinen firmaların yüksek bant genişliğine sahip VNA'ları son derece pahalıdır (50,000 dolar şaşılmayacak bir fiyattır).

Ama bunların yanında 900 MHz'e kadar çalışan, hem donanımı hem de yazılımı açık kaynak olan Vector Network Analyzer da var :) Frekans üst sınırı biraz düşük de olsa, gene birçok uygulama için iş görür. Örneğin 433 MHz civarında çalışan RF uzaktan kumanda devreleri üzerinde çalışırken rahatlıkla iş görecek bir cihaz. VNA eğitimi için de yine son derece yararlı olur.

Meraba değerli hocam. Çapraşık proton testlerinde "sinyale dokunmadan" ölçüm yapmamız gerekiyor. Bunu mümkün kılan şeyin spektrum analizör olduğunu öğrendik. 1 Ghz ve üzeri frekanslarda ölçüm yapacağız. Bu 50 dolarlık cihaz iş görürmü acaba ? O büyük olanlara baktıkta çok pahalı. Böbreğimizi satmamız gerek. 40 bin 50 bin tl filan. Teşekkürler.

Son düzenleme:
NanoVNA teoride işinize yarayabilir ama tavsiye etmem. Esas amacı bu değil, çok limitli ve kullanması zor olacaktır.

Şimdi bu işleri ucuza halletmenizin yolları var aslında. İlk denemeniz gereken yol olan ödünç/kiralık cihaz bulmayı denediginizi varsayıyorum çünkü açık ara en mantıklısı bu. Bunun dışında kendi test ekipmanınızı yapmayı veya Çin malı ucuz test ekipmanı kullanmayı deneyebilirsiniz. Hatta ucuz bir SDR dongle bile işinizi çözebilir.

Ama her şeyden önce ihtiyaçlarınızı yazmanız lazım. 1 GHz ve üstü demişsiniz, ne kadar üstü? 1.1 GHz mi, 10 GHz mi, 100 GHz mi? Görmeye çalıştığınız sinyal neye benziyor, hangi seviyede? Bunları belirlemek bu işi nasıl ve ne kadar ucuza yapabileceğinizi belirleyecek.

(Aslında ekibinize güzel test ekipmanı olan, mikrodalga seviyesinde çalışmış bilgili bir amatör telsizci katsanız bütün bunlardan kurtulursunuz. Siz deneyi hazırlarsınız o ölçümleri yapar. Türkiye'de kaç tane vardır denk gelir misiniz ikna olur mu bilemem :))

NanoVNA teoride işinize yarayabilir ama tavsiye etmem. Esas amacı bu değil, çok limitli ve kullanması zor olacaktır.

Şimdi bu işleri ucuza halletmenizin yolları var aslında. İlk denemeniz gereken yol olan ödünç/kiralık cihaz bulmayı denediginizi varsayıyorum çünkü açık ara en mantıklısı bu. Bunun dışında kendi test ekipmanınızı yapmayı veya Çin malı ucuz test ekipmanı kullanmayı deneyebilirsiniz. Hatta ucuz bir SDR dongle bile işinizi çözebilir.

Ama her şeyden önce ihtiyaçlarınızı yazmanız lazım. 1 GHz ve üstü demişsiniz, ne kadar üstü? 1.1 GHz mi, 10 GHz mi, 100 GHz mi? Görmeye çalıştığınız sinyal neye benziyor, hangi seviyede? Bunları belirlemek bu işi nasıl ve ne kadar ucuza yapabileceğinizi belirleyecek.

(Aslında ekibinize güzel test ekipmanı olan, mikrodalga seviyesinde çalışmış bilgili bir amatör telsizci katsanız bütün bunlardan kurtulursunuz. Siz deneyi hazırlarsınız o ölçümleri yapar. Türkiye'de kaç tane vardır denk gelir misiniz ikna olur mu bilemem :))
Meraba. İlgi ve alakanız için sağolun. 10^-12 (on üzeri eksi on iki) mertebesi pikosaniye ye tekabül ediyor. Hesaba göre 1 ila 3 Ghz arası gayet yeterli. Çalıştığımız sinyaller optik , kızıl ötesi , radyo , mor ötesi sinyaller. Çapraşık proton testinde optik sinyalleri ( lazer ışığı ) kullanıyoruz mesela. Ama komitasyon ile ancak anlatılabilen bir durum varki sinyale dokunmadan ölçüm yapmak gerekiyor. Aksi halde durum vektörü çöküyor ( spektrum analizör bu yüzden gerekli). Bi bitsin detaylı olarak anlatacağız bunları burada. Tabi biraz notasyon da gerekir kavramak için. Onuda ( Dirac notasyonu ) nacizane dilimiz döndüğünce anlatır öğretiriz burada eğer müsade varsa.
Şuan için çok şükür interferometremiz var ( michelson fabriot girişim ölçer ) . Kafi düzeyde bir masaüstü Pc. Çok hassas full spektrum 4 tane dedektör. Laboratuvar tipi 2×200 ve 2×1000 mw lazerler. Şimdi birde osiloskop alacağız owon sds 1102 100 mhz.
Ve evet tabiiki ekipte bu tarifini verdiğiniz bir arkadaş olsa işi zaman makinesine kadar götürürüz kanımca :) Tekrar teşekkür ederiz sizlere. İyiki varsınız. Sağolun.

Aşağıdaki model NanoVna yı İki arkadaşım almıştı,
Biri azbuçuk kullanmayı biliyor ve kasasında sır gibi saklıyor.
Öbür arkadaşımın ise bir fikri yok gibi.
Bende almayı düşünüyorum.
Ama ne tür işlerde kullanılır sizce. Kullanabilir miyim?
Sanırım bir ucu span-rf sinyal çıkışı ve öbür ucu gelen sinyalin grafiğini çiziyor.
+L-C paralel Rezonans devresi ölçermi, ölçerse bağlantı nasıl olur ve nasıl ölçer?
+Sadece sinyal çıkışı ucuna, bağlanacak bir devrenin veri ve grafiğini görebilir miyiz? Tek başına bu çıkış işe yaramaz mı?

Sizler bir spektrum analizörünü ne tür işlerde ve nasıl kullanıyorsunuz?
Şimdiden teşekkürler.
IMG_20210111_221609.jpg

VNA lar bir devrenin belli bir frekans aralığında gösterdiği genlik ve faz tepkisini ölçer. Genelde RF devrelerde kullanılır, ama düşük frekanslarda kullanılan modelleri de var (mesela 50 MHz'e kadar çalışan Bode 100 ).

Mesela 2.2 GHz ve 2.6 GHz arasında çalışan bir RF yükselteci yaptın. VNA kullanarak bu amfinin tüm frekans aralığında kazancının ve yarattığı faz kaymasının sabit olup olmadığını görürsün.

Aynı şekilde diyelim 500 MHz bant genişliğine sahip bir osiloskop probu var elinde. Bu probun 0 - 500 MHz e kadar sinyalleri aynı seviyede geçirdiğini ve faz kaymasının da gene sabit olduğunu VNA ile doğrulayabilirsin.

Peki YouTube'da bir videoda izlemiştim.
Sinyal çıkış ucuna bağlanan bir antenin rezonans vs. grafiğini nasıl çiziyor?
Diğer uç boşta nasıl çalışıyor?

Peki YouTube'da bir videoda izlemiştim.
Sinyal çıkış ucuna bağlanan bir antenin rezonans vs. grafiğini nasıl çiziyor?
Diğer uç boşta nasıl çalışıyor?

İşte o noktada maxwell dalga denklemleri işin içine giriyor ve beni baya bir aşıyor :D

Acaba diyorum ki, alıcı ve ölçüm yapan boştaki diğer uç, çokmu hassas ve böyle olduğu halde ölçüm yapıyor?

Hem VNA'lar hem de spektrum analizörler çok düşük seviyeli sinyalleri ölçebiliyorlar. Ucuz Çin malı cihazlar bile, değişen hata oranlarında mikrovolt altı ölçüm yapabiliyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back