(5V 40A SMPS güç kaynağı voltaj dalgalanması ve yüksek voltaj çıkarıyor.

Oğuzhan06

Yeni Üye
Başlıkta ve resimlerde de gördüğünüz gibi elimde bir adet 5V 40A'lik güç kaynağı var ve gerçekten mantıksız bir arızası mevcut. Bu güç kaynağı, dükkanlarda kullanılan LED tabelanın arkasında bulunan bir güç kaynağıydı. Bir tanıdığıma ait olan tabela çalışmıyordu, bu yüzden gidip baktım. Güç kaynağı çıkış vermiyordu. İçinde bir adet 35V 100uF'lik kondansatör fena şekilde şişmişti. Çıkma bir karttan söküp hemen değiştirdim (çıkma kondansatör sağlamdı, kontrol ettim). Üzerinde başka arızalı bir komponent yoktu. Her şeyi topladım, taktım prize, tam çalıştı derken 1 dakika geçti geçmedi yazılar sapıtmaya başladı. Güç kaynağının ışığının pırpır ettiğini gördüğüm an, hafif yanık kokusu da geldi burnuma (yanık kokusu güç kaynağından gelmedi). Hemen fişten söküp eve getirdim, detaylıca ölçtüm. Kondansatörleri söküp dışarıda ölçtüm, arızalı bir parça yoktu. Tekrar monte ettim, fişe taktım, çalışmadı. Biraz vakit geçti, tekrar deneyeyim dedim, ışığı yandı. Fişten söktüm, ölçü aletinin problarını hazırladım. Fişe takıp voltaj ölçecektim, taktım, çalışmadı. 30 saniye geçti, az önce çalıştı, tekrar taktım, yine çalışmadı. Bütün lehimlerini tazeledim, taktım, gene çalıştı. Bu sefer ölçebildim, 5V çıkardı. Daha sonra bir de üzerinden akım geçireyim, tepkisini ölçmek için dedim. 12V sarı araba lambasıyla denemeden önce, kendi güç kaynağımla lambanın 5V’da ne kadar akım çekeceğini görmek için test ettim; 200mA çekti. Fişe tekrar taktım, bu sefer çalıştı, şaşırdım. Lambayı bağladım, 5 saniye geçmedi, sadece teli kızaran lamba 12V'ta yanar gibi yandı. Bir anda voltaj anlamsız bir şekilde %90 oranında 12V’a ulaştı, sonra anlık olarak geri düzeldi, pır pır yapmaya başladı, sapıttı kısacası. Sonra fişten çektim, kenara koydum. Hikayesi biraz uzun oldu ama anlaşılır olması gerektiği için anlatmak durumunda kaldım. :) Gerçekten bunu tamir edebilirsek, başka bir seviyeye ulaşacağız gibi gözüküyor. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Ekler

• WhatsApp Görsel 2024-09-09 saat 20.01.03_749e2800.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-09-09 saat 20.01.03_749e2800.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 38
  • WhatsApp Görsel 2024-09-09 saat 20.01.03_38416ddf.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-09-09 saat 20.01.03_38416ddf.jpg
    1,006.6 KB · Görüntüleme: 39
  • WhatsApp Görsel 2024-09-09 saat 20.01.03_fcd233d4.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-09-09 saat 20.01.03_fcd233d4.jpg
    701.5 KB · Görüntüleme: 33
  • WhatsApp Görsel 2024-09-09 saat 20.01.04_a6839460.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-09-09 saat 20.01.04_a6839460.jpg
    222.6 KB · Görüntüleme: 39
  • WhatsApp Görsel 2024-09-09 saat 20.01.04_bf138df3.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-09-09 saat 20.01.04_bf138df3.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 39
Anlattıklarınızdan feedback sorunu gibi anlaşılıyor. Topolojinin ne olduğu belirtilmemiş, çıkışta LC filtre, girişte 2 mosfet var gibi. Kartın altından bağlantıyı takip etmeye çalıştım, bağlantı şekli sanki 2 switch forward gibi. Değiştirdiğinizi belirttiğiniz kapasitör primerde gözüküyor, büyük ihtimalle yardımcı sargı ile besleme voltajı üretiyor. Onun beslemesindeki kapasitörün şişip diğer büyük kapasitörün hiç zarar görmemesinden anladığım kadarıyla şebeke tarafından gelmemiş, kontrolcü besleme voltajını yükseltip ona zarar vermiş. Sözün özü, ya pwm kontrolcü de ya feedback devresinde bir arıza var şu anda. Tamamen tahmin ama şöyle bir şey yaşanmış olabilir, o çıkış inductoru 40A e sürekli dayanmaz, ama çinli bir anlık görünce yapıştırmıştır 40A yı. Bu felsefe ile tasarım yapan adam belki feedback loopunu çok iyi yapmamıştır, özellikle yük düştüğü zaman ccm/dcm geçişi yapıyorsa orada voltaj yüksele yüksele en som bir yerleri kavurmuştur. Ama tamamen tahmin

İlk bakılması gereken noktalardan biriside referans voltaj kısmı.
U8 ve RP1 (10k trimpot) olmalı. Trimpot yenisi ile değiştirilip denenebilir.

Anlattıklarınızdan feedback sorunu gibi anlaşılıyor. Topolojinin ne olduğu belirtilmemiş, çıkışta LC filtre, girişte 2 mosfet var gibi. Kartın altından bağlantıyı takip etmeye çalıştım, bağlantı şekli sanki 2 switch forward gibi. Değiştirdiğinizi belirttiğiniz kapasitör primerde gözüküyor, büyük ihtimalle yardımcı sargı ile besleme voltajı üretiyor. Onun beslemesindeki kapasitörün şişip diğer büyük kapasitörün hiç zarar görmemesinden anladığım kadarıyla şebeke tarafından gelmemiş, kontrolcü besleme voltajını yükseltip ona zarar vermiş. Sözün özü, ya pwm kontrolcü de ya feedback devresinde bir arıza var şu anda. Tamamen tahmin ama şöyle bir şey yaşanmış olabilir, o çıkış inductoru 40A e sürekli dayanmaz, ama çinli bir anlık görünce yapıştırmıştır 40A yı. Bu felsefe ile tasarım yapan adam belki feedback loopunu çok iyi yapmamıştır, özellikle yük düştüğü zaman ccm/dcm geçişi yapıyorsa orada voltaj yüksele yüksele en som bir yerleri kavurmuştur. Ama tamamen tahmin
Kesin olarak arızalı birşey de göremedim devrenin alt kısmında değiştirdiğm kondandsatörün yanında bi çip var ondan olma olasılığı varmıdır? ölçmüştüm sağlamdı

İlk bakılması gereken noktalardan biriside referans voltaj kısmı.
U8 ve RP1 (10k trimpot) olmalı. Trimpot yenisi ile değiştirilip denenebilir.
u8 in ölçümünüde yaptım oda sağlamdı muhtemelen pot da sağlamdır tornavidayla çevirdiğim halde bişey değişmedi

gerçekten kıl bi arıza sanki herşeyi değiştirsem üstündeki çalışmayacak gibi çözemedim

Scop goruntusu olmadan is zor.

Kafadan sekonder dogrultucusunu degistirebilirsin. (Iki tane diyod olmasi lazim.) Oldu oldu olmadi cay demlersin.

Mosfetlerin oradakini değil, sekonderkini diyor. Doğru görüyorsam sanki biraz sıcaklık görmüş gibiler

En azindan cikis voltaji stabil olmasa bile sekonder sargidaki AC voltajin ve cikistaki dogrultucularin cikisindaki voltajin dalga sekline bakarak guc katininda ve dogrultmada sorun olmadigini teyid etmek lazim.

Sonucta ariza onarimi bir oyundan ibaret.

Forum istatistikleri

Konular
6,568
Üyeler
2,693
Son üye
korfez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back