Mi 360° Kamera (1080p) arızası

Sercan

--
Komuşumuzun hasta babasını gözlemlemek için kullandığı Mi markasına ait 360° Kamera (1080p) arızalanmış.

20231101_104853.jpg

Cihazın sitesinde 5V 2A bir adaptör ile kullanılması tavsiye edilmiş.

Muhtemelen yanında gelen adaptör orijinal değil. Bende gözlemleyebilmek için benim Riden RD1260P ile 5V 2A güç verdim. Güç kaynağı anında 2A çekiyor ve voltaj da düşüyordu. Yani arıza kısadevre kaynaklı gibi duruyor.

20231101_105203.jpg

Cihazın içini kademe kademe açtım.

20231101_105459.jpg

Ne olur ne olmaz diye ilk PCB'yi devrenin geri kalanından ayırdım ve güç verdim. Sorun görünmüyordu. Bende cihazı açmaya devam ettim. Mekanik cihaz olduğundan binlerce vidadan sonra esas PCB'ye eriştim.

20231101_110715.jpg
20231101_110733.jpg

Sensör doğrudan PCB üzerine monte edilmiş. Bu işler gerçekten artık başka bir boyuta geçti. Neyse kabloları tekrar bağladım ve termal kamera ile gözlemledim. Hemen 16AF koda sahip 5 bacak bir entegrenin ısındığını gördüm. Termal fotoğraf çektim sandım ama çekememişim.
Bu entegre TLV62569DBV isimli bir voltaj regülatörü. Devreden söktükten sonra yaptığım ölçümlerde giriş ile GND arasında kısadevre olduğunu gördüm.

1698830662864.png

Entegre söküldükten sonra cihaz tekrar elektrik verdim ve sorun kalmadığını gördüm. Tabii bu entegrenin çıkışından sonra başka sorunlar yoksa yeni entegre taktığımda çalışması lazım.

20231101_113430.jpg

20231101_113438.jpg

Ekler

• tlv62569.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 79
Bu arada devre elemanları o kadar küçük ki hangi değerlerde set edilmiş yanı çıkışında kaç volt olması gerektiğini öğrenemedim. Bu sebeple de oraya voltaj verip geri kalanın çalışıp çalışmadığını şimdilik öğrenmeyeceğim gibi duruyor.

Yukarıdaki regülatörün kılıfı uyuyor gördüğüm kadarıyla. Yalnız verimliliği cihaz üzerindekinden düşük sanırım. Rds on daha yüksek. Referans voltajı da tutuyor gördüğüm kadarıyla. Akım sınırı 1.2A, orjinalindeki 2A. Ama belki bu kadar akım çekmiyordur. Maksimum Voltaj 5.5V verilmiş, orjinal adaptörünü kullanmayıp daha yüksek voltaj nedeniyle bozulmuş da olabilir mii?

Olabilir. Bana teslim ederken gelen adaptör 5V ama yerinde nasıl bir adaptör ile kullandılar bilmiyorum. Ben TLV6256x ile denedim çalışmadı. Bununda kılıfı uyuyor ve yakın değerler.

Ekler

• tlv62565.pdf
    796.7 KB · Görüntüleme: 55
Çıkış geriliminin öğrenip voltaj enjeksiyonu yapmak gerek hem birebir aynı regülatör yoksa bile akım ve gerilim şartlarını sağlayan alternatif bir çözüm de üretebilirsiniz böylece

Arızalı bileşenin hafif sol tarafında aynı regülatörden bir tane daha vardı. Bende oradaki voltajı öğrenmek maksatlı yer değiştirdim. Çekilen akım bir miktar artı. Meğer bu 3.3V sağlıyormuş. Şimdi turuncu ışık yandı ama sanıyorum eksik voltaj olduğu için halen tam olarak çalışmıyor.

image.png

20231102_095347.jpg
20231102_095357.jpg
20231102_095244.jpg

Bu regülatörler ayarlanabilir regülatörlerden değil mi? Yani geri besleme ve voltaj bölücüyle çalışıyor. O zaman regülatörü söktükten sonra PCB'de regülatör çıkış pad'ine ufak bir voltaj verip geribesleme pad'inden de voltaj okuyarak gerilim bölücünün hangi voltaj için ayarlandığını hesaplamak mümkün olmalı. Bunun, yani düşük voltaj vermenin sisteme bir zararı olabilir mi?

Entegrenin kendisi piyasada 20 TL gibi bir fiyata bulunabiliyor. Hesaplamak mümkün olabilir ama oralara gerilim verip uğraşmaya değmez. Tek sorun kargo 65 TL, sadece entegreyi tedarik etmek insanın zoruna gidiyor. Bir ara topluca sipariş geçmem lazım.

Cihazın 2 yıl garantili sıfırı kargo dahil 850 TL zaten. İçindeki en sıradan parçanın tedariği bile bitmiş ürünün 8/1 fiyatına geliyor, garip bir matematik...

Şu envanter takip sistemini biran önce bitirmem lazım. Benim söktüğüm kartlardan filan mutlaka çıkmıştır bu entegre ama tasnif etmediğim için kim bilir nerede?

Entegrenin kendisi piyasada 20 TL gibi bir fiyata bulunabiliyor. Hesaplamak mümkün olabilir ama oralara gerilim verip uğraşmaya değmez. Tek sorun kargo 65 TL, sadece entegreyi tedarik etmek insanın zoruna gidiyor. Bir ara topluca sipariş geçmem lazım.

Cihazın 2 yıl garantili sıfırı kargo dahil 850 TL zaten. İçindeki en sıradan parçanın tedariği bile bitmiş ürünün 8/1 fiyatına geliyor, garip bir matematik...

Şu envanter takip sistemini biran önce bitirmem lazım. Benim söktüğüm kartlardan filan mutlaka çıkmıştır bu entegre ama tasnif etmediğim için kim bilir nerede?
:) bu yüzden parça sipariş ederken saçmaladığım oluyor benim. Hazır kargosunu öderken, lazım olur diye ıvır zıvır ekliyorum siparişe, sonunda normalde harcayacağımdan fazlasını harcayıp bir de organize edemediğim bir sürü stok oluyor.

:) bu yüzden parça sipariş ederken saçmaladığım oluyor benim. Hazır kargosunu öderken, lazım olur diye ıvır zıvır ekliyorum siparişe, sonunda normalde harcayacağımdan fazlasını harcayıp bir de organize edemediğim bir sürü stok oluyor.
:katil1: az önce aynı senaryo içindeydim. Bi bakayım başka neler varmış diyordum ki ücretsiz kargo için bin TL harcamam gerektiğini fark etmemle sekmeyi kapatmam bir oldu...

Denemeyecektim ama merak işte peşimi bırakmadı. Çalışan voltaj regülatörünü eski yerine taktım. Bozuk olanın yerine 3.3V uygulamak için bir kablo lehimledim. Harici güç kaynağından USB için 5V, regülatör yerine ise 3.3V verecek şekilde yapılandırdım. Bu arada çalışan regülatörün çıkışı 1V imiş.

Güç verdiğimde ilk defa mavi ışık yandı, motorlar döndü vs. Uygulamasını indirip kurulumu yaptığımda sorunsuz görüntü aldım. Yani tek sorun voltaj regülatörünün su koyvermesi gibi duruyor.

20231102_121502.jpg
20231102_121448.jpg
20231102_121428.jpg

Görüntü de epey iyiymiş.

Screenshot_20231102_121818_Mi Home.jpg

Bu arada soruna neyin sebep olduğunu da buldum. Beraberinde gelen USB adaptörü elektronik yüke bağladım ve yük çekmediğimde gerilimin 12V'a kadar yükseldiği dalgalanmalar olduğunu gördüm. :oops:

Adaptör özerinde 2A olduğu yazıyor. Dolayısıyla 2A akım çektim ve gerilimin 4.1V'a düştüğünü gördüm. Yükteyken çalışır ama cihaz bekleme durumunda çok düşük akım çekiyor. Bu demek oluyor ki 2.5V ile 5.5-V girişi gerilimi olan voltaj regülatörüne nalları diktirecek bir gerilim uygulanmış olabilir. Zaten ölçüm yaptığımda giriş ile GND arasında kısadevre olduğunu görmüştüm.

2023-11-02T12:44:16.jpg

2023-11-02T12:46:47.jpg

Sizde de Powerway x13 isimli şu adaptörden varsa gönül rahatlığı ile çöpe atabilirsiniz. Fotoğrafta çok belli olmuyor ama plastikde de bazı ısı kaynaklı sararmalar olduğunu görüyorum. Kazayla telefonu filan taksa biri yazık günah.

20231102_125556.jpg

Denemeyecektim ama merak işte peşimi bırakmadı. Çalışan voltaj regülatörünü eski yerine taktım. Bozuk olanın yerine 3.3V uygulamak için bir kablo lehimledim. Harici güç kaynağından USB için 5V, regülatör yerine ise 3.3V verecek şekilde yapılandırdım. Bu arada çalışan regülatörün çıkışı 1V imiş.

Güç verdiğimde ilk defa mavi ışık yandı, motorlar döndü vs. Uygulamasını indirip kurulumu yaptığımda sorunsuz görüntü aldım. Yani tek sorun voltaj regülatörünün su koyvermesi gibi duruyor.

26227 eklentisine bak26228 eklentisine bak26229 eklentisine bak

Görüntü de epey iyiymiş.

26230 eklentisine bak
Ellerinize sağlık. Çok hayırlı ve sevaplı bir yardımda bulunmuşsunuz . Cihazlarda şıkır şıkır maşallah. Gözlerimiz nurlandı

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back