AC/DC Adaptör Arızası

Söktüğüm komponentleri tekrar taktım. Sigortayı takmadan seri labma devresine bağladım. Lamba yanmadı fakat adaptörün girişinde 220V görmeme rağmen çıkışında 15V göremiyorum. Bir telefon adaptörünü denedim lamba yine yanmıyor ama çıkışta 5V görüyorum. Bu benim adaptörde başka arızalı parça olduğu gösteriyor değil mi?

Evet adaptorunuzde başka bir ariza var.

Seri lamba ile calistirdiginizda 400 volt olan kapasitorlerde kac volt dc var?

Dikkatli olcum yapın 320 volt dc gibi yüksek gerilim olmali carpilmayin.

Evet adaptorunuzde başka bir ariza var.

Seri lamba ile calistirdiginizda 400 volt olan kapasitorlerde kac volt dc var?

Dikkatli olcum yapın 320 volt dc gibi yüksek gerilim olmali carpilmayin.
Kapasitörlerde voltaj yok. Köprü diyottada yok. Ya bi dakika ben sigortayı çıkarttım ama araya bir bağlantı koymamışım :katil1: Devre açık kaldı

Şimdi araya kablo attım. Lamba yandı ve Kapasitörlerde ve köprü diyotta yaklaşık 20v okudum ve bir kapasitörden dumanlar çıkmaya başladı :mad: Patlayan arkadaş ve ardında bıraktığı iz:

msg142400907-23984 (1).jpg

msg142400907-23983 (1).jpg

Kopru diyotun sağlamlığına bakar mısınız?

Kapasitorlere AC voltaj mi geldi?

O kapasitöre öyle birşey olmaması gerekirdi. @serkan_48 in dediği gibi köprü diyotu kontrol etmelisin. Hatta değiştir. Elinde 4007 var ise kendin köprü yapabilirsin. Kondansatör zaten değişecek.

Ya ben kapasitörleri ters bağlamışım şimdi farkettim :mad:. İlk attığım resimlerle son resimlere bakınca farkediliyor zaten. Halbuki buna özellikle dikkat etmeye çalışmıştım. Neyse bunlar daha emeklemeler, olur böyle ufak kazalar, böyle böyle öğrenecem :).Sizce sadece kapasitör mü bozulmuşmuştur yoksa diğer parçalarda bozulmuş mudur? Adaptör şimdi yanımda olmadığı için kontrol edemiyorum ama merak ettim.

Ya ben kapasitörleri ters bağlamışım şimdi farkettim :mad:. İlk attığım resimlerle son resimlere bakınca farkediliyor zaten. Halbuki buna özellikle dikkat etmeye çalışmıştım. Neyse bunlar daha emeklemeler, olur böyle ufak kazalar, böyle böyle öğrenecem :).Sizce sadece kapasitör mü bozulmuşmuştur yoksa diğer parçalarda bozulmuş mudur? Adaptör şimdi yanımda olmadığı için kontrol edemiyorum ama merak ettim.

Köprü diyot da rahmetlik olmuş olabilir :)

Ya birde voltaj ölçümünde niye volltaj eksi çıkıyor diyorum :katil2:

Köprü diyot da rahmetlik olmuş olabilir :)
Peki gittiyse muadiline bakarken sadece voltaj ve amper değerinin benimkinin latında olmamasına dikkat etmem yeterli mi? Yani 1000V 10A aynı tipte köprü diyot alsam sıkıntı olmaz değil mi?

Peki gittiyse muadiline bakarken sadece voltaj ve amper değerinin benimkinin latında olmamasına dikkat etmem yeterli mi? Yani 1000V 10A aynı tipte köprü diyot alsam sıkıntı olmaz değil mi?

Mevcut voltaj ve akım değerlerini sağlıyorsa, ayak izi de benzer ise kullanabilirsin. 1N4007 ile de köprü yapabilirsin ama iyi izole etmen lazım, teller birbirine veya başka bir komponente değmesin.

1000v 10a oraya azıcık büyük gelir. Ters taktıysan lamba olduğu için köprü sağlam kalmış olabilir. Bir kondansatör bul yeniden dene.

Birde bu kondansatör ölçümlerinde tolerans payımız yaklaşık kaç olmalı? Yani mesela kondansatör 470uf değerinde ben hangi değere kadar bu kondansatör sağlamdır diye düşünebilirim, 420,350 falan gördüm mü bu tolere edilebilir bir değer midir?

Birde bu kondansatör ölçümlerinde tolerans payımız yaklaşık kaç olmalı? Yani mesela kondansatör 470uf değerinde ben hangi değere kadar bu kondansatör sağlamdır diye düşünebilirim, 420,350 falan gördüm mü bu tolere edilebilir bir değer midir?

Kondansatorun kullanım yerine göre değişir.

Ters bağladığım iki kondansatörü söktüm. Patlamamış olan 400V 10uF olanı ölçtüm 8.71 uF çıktı. Birde patlamış olanı ölçeyim dedim. Burada bir süprizle karşılaştım. Patlamış olan 9.05 uF çıktı. Ölçümü Uni-t UT-603 lcr metre ile yaptım. Yani eğer gözle görülür birşey yoksa kondansatörün bozuk olduğunu anlamanın yolu yok mu? Ben her ihtimale karşı ikisinide değiştirecem ama bu durum kafamı karıştırdı.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back