AC LED Sürücüsü çalışmıyor.

ULN2801 datasheet'ine bakınca, 350 mA kollektör akımında satürasyon voltajının 1.6 V olduğu anlaşılıyor. Bu durumda o transistörde 0.56 W güç harcanır. Sende aynı anda en fazla üç LED yanarsa o zaman 1.68 W toplam güç harcanır. Daha fazla LED yanarsa sınır değer olan 2.25 W a fazla yaklaşıyorsun ...

Bir de satürasyon voltajları fazla yüksek olduğu için LED'lerin forward voltajına fazla yakın, LED'ler 5 V da yeterince parlak yanmayabilir ve daha yüksek voltajla çalıştırman gerekebilir.

Ama illa ben ULN kullanacağım diyorsan, o zaman şu düzeltmeleri yap:

* 595 ile ULN arasında dirence gerek yok.
* LED'lerin anotları birbirine bağlanıp Vcc ye çekilecek, katotlar ULN ye bağlanacak. LED'lerde de dirençler olmayacak herhalde, 1 W lık LED ye 330 Ω direnç bağlarsan o LED nin dişinin kovuğuna bile girmez :)

Kullanacağın 1 W LED'lerin kendi içinde seri direnç var mı bilmiyorum. Olmayabilir. Bu durumda iş tamamen farklı bir yöne gidiyor. Eğer durum böyle ise o zaman LED driver lazım olacak her bir LED den geçen akımı sınırlandırmak için. Yoksa akımı sınırlamadan 1 W LED'i ULN2801 ile yakarsan, hem ULN hem de LED kısa sürede ölür.

ULN2801 datasheet'ine bakınca, 350 mA kollektör akımında satürasyon voltajının 1.6 V olduğu anlaşılıyor. Bu durumda o transistörde 0.56 W güç harcanır. Sende aynı anda en fazla üç LED yanarsa o zaman 1.68 W toplam güç harcanır. Daha fazla LED yanarsa sınır değer olan 2.25 W a fazla yaklaşıyorsun ...

Bir de satürasyon voltajları fazla yüksek olduğu için LED'lerin forward voltajına fazla yakın, LED'ler 5 V da yeterince parlak yanmayabilir ve daha yüksek voltajla çalıştırman gerekebilir.

Ama illa ben ULN kullanacağım diyorsan, o zaman şu düzeltmeleri yap:

* 595 ile ULN arasında dirence gerek yok.
* LED'lerin anotları birbirine bağlanıp Vcc ye çekilecek, katotlar ULN ye bağlanacak. LED'lerde de dirençler olmayacak herhalde, 1 W lık LED ye 330 Ω direnç bağlarsan o LED nin dişinin kovuğuna bile girmez :)
@Ahmet cevap versin. Onun aklına uydum :D
Proje iptal olduğundan 1W ledler de yalan oldu abi. Ben konu havada kalmasın diye standart 5mm ledler ile yapılacak şekilde bir devre tasarlayıp konu olarak paylaşacağım. Sonra yüksek wattlı yapmak isteyen olursa konu içinde değerlendiririz.

@taydin abi @Ahmet kaçtı. Sıradan 5mm ledler için şu yapı nasıl?

karaşimşek.png

Standart LED kullanacaksan, her dirence 5V besleme için 220 Ω direnç kullanabilirsin. Onun dışında bir problem göremiyorum.

@Ahmet cevap versin. Onun aklına uydum :D
Proje iptal olduğundan 1W ledler de yalan oldu abi. Ben konu havada kalmasın diye standart 5mm ledler ile yapılacak şekilde bir devre tasarlayıp konu olarak paylaşacağım. Sonra yüksek wattlı yapmak isteyen olursa konu içinde değerlendiririz.
kara şimşeği 2 ledli olarak yaptığımız için bir sorun yok gibi duruyor.

Benim anlamadığım bir durum var,
Ben daha önce uln2003 ile 3 metre rgb led sürdüm biraz kalitesizdi parlak yanmıyordu ama kanal başına 900mA gibi bir akım geçiyordu o haliyle 3 4 ay çalıştı.

dip not;
pwm

Güzel bir entegre buldum Türkiye de varmı bilmiyorum ama
24 ayrı kanala 12 bit pwm çıkış yapabilen bir entegre SPI üzerinden çalışıyor.

TLC5947

Güzel bir entegre buldum Türkiye de varmı bilmiyorum ama
24 ayrı kanala 12 bit pwm çıkış yapabilen bir entegre SPI üzerinden çalışıyor.

TLC5947
Lazım olunca bulunmaz, böle alakasız bir zamanda çıkı verir insanın karşısına :D
24 kanal + PWM çok iyi bence. Zaten LED Driver diye geçiyor sanırım.

Lazım olunca bulunmaz, böle alakasız bir zamanda çıkı verir insanın karşısına :D
kanal başına sınırlandırılmış 38mA(max) sunuyor.
Bu akım darlington veya opto zorunluluğu sunuyor malesef.

attiny13'ün rahatlıkla başaçıkabileceği bir entegre.

o kadar çok attiny13 kullandım ki kaldıramadığı top yok.
ben galiba orjinal buldum attiny13'leri 32f407'den kararlı adc'si var.

tek kötü yanı fazla döngüleri ve çok fazla değişkeni sevmiyor.

kanal başına sınırlandırılmış 38mA(max) sunuyor.
Bu akım darlington veya opto zorunluluğu sunuyor malesef.
olsun onlar kaç paralık eleman ki. 20'şer 20'şer koyar geçeriz :D

Direnç nette varmış.
deney kartı şeklinde absürtte bir fiyatı var.
ben 595 sevdama devam edeyim.

Direnç nette varmış.
deney kartı şeklinde absürtte bir fiyatı var.
ben 595 sevdama devam edeyim.

Pahalıymış hakkaten. Neticede 5 TL lik 74HC595 ile de 8 kanal PWM yapılabilir (kodda gereken taklaları atarak).

Pahalıymış hakkaten. Neticede 5 TL lik 74HC595 ile de 8 kanal PWM yapılabilir (kodda gereken taklaları atarak).
Türkiyede entegre şeklinde bulursak fiyatıda nispeten 595 ile rekabet edebilir haldeyse alınıp kenarda tutulur elbet işe yarar sadece led sürmek için bakmamak lazım 24 kanal pwm birçok yerde iş görür.

1$'da olsa bu kılıfı almam ben abi bunu lehimleyemem ben.
Bu lehimlenmiyor zaten. Krem lehimi sürüyorsun, bunu üzerine koyuyorsun. Sonra da kartı ütünün üzerine koyuyorsun :D

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back