AC ve DC Farkı.

Ranger

Üye
Merhabalar enerjili olan bazı ac-dc karışık devrelerde ac ve dc voltaj var bunu multimetre ile nasıl anlarız bazen yol takibi yapıyorum ama nafile ac ölçüm 2.8 v çıkan yerde dc ölçümde 2.4 çıkıyor bunu nasıl ayırt ederim yani (köprü diyot veya diğer diyot çıkışları hariç) birde bu multimetre ekranın altında rakamların olduğu bar ne işe yarıyor şimdiden herkese teşekkür ederim.

Ekler

• IMG_20240317_043024.jpg
    IMG_20240317_043024.jpg
    92 KB · Görüntüleme: 66
Oradaki bar, voltaj in seviyesini gosterir. Eski analog multimetrelerde ibre hareketini vermek gbi dusunun.

AC ve DC yi ayni anda olcmek istiyorsaniz eger, bir marka biliyorum ama soylersem kavga cikiyor :katil1: Digerlerinde var ise arkadaslarim cevap verecektir.

Veya bütçe Füllük için de Bremen için de vahim ise, alacaksın UT89XD yi, iki tane ölçüm yapacaksın. Önce DC kademesinde ölçeceksin ve DC bileşeni göreceksin. Sonra AC kademesinde ölçüp AC bileşenin RMS değerini göreceksin.

@hakan8470 bu arada senin favori markanın bahar kampanyası başlamış. %45 indirimle çok güzel kablo askısı satıyorlar :katil2:

1710705878639.png

Bunlarin kampanya yil boyu suruyo herhalde :kotek1:
1724570621656.png

iki tarih arasında dolar kuru ile enflasyonu dikkate alırsak fluke ve satıcı takdiri hak etmiyor mu? :dusun2:

şaka bi yana ekonominin bu kadar kötü dönemlerde fluke'un yıl sonu indirimlerini beklediğim çok oldu.

Son düzenleme:
daha önce başka bi konuda yaptığım ölçüm kıyaslamasında ut61e+'daki AC+DC gerilim ölçümünün bm869s'den farklı olduğunu gözlemlemiştim. bahsettiğim durumu detaylandırabilecek var mı?

Şimdi denedim. UT61E+ da AC+DC seçersen, AC ve DC bileşeni sırayla ve ayrı ayrı ölçüyor. Yani önce AC bileşenin RMS'ini gösteriyor sonra da DC bileşenin değerini gösteriyor.

Ama BM869s ile iki değer birden görüyorsun. Yukarıda her zaman AC bileşenin RMS değerini, aşağıda ise seçime göre ya toplam sinyaln RMS değerini görüyorsun, yada sadece DC bileşeni görebiliyorsun.

ut61e+'da toplam sinyalin RMS değeri için hesap yapmamız gerekiyor değil mi?

Evet toplam RMS ölçümü yok. Bu açıdan bakınca, AC+DC modunun bir anlamı yok. AC ve DC bileşenleri standart AC ve DC kademesinde de ölçebiliyorsun.

Evet toplam RMS ölçümü yok. Bu açıdan bakınca, AC+DC modunun bir anlamı yok. AC ve DC bileşenleri standart AC ve DC kademesinde de ölçebiliyorsun.
Peki Timur Abi AC değilde negatif bölümü olmayan bir pwm frekansın duty voltajını osiloskop olmadan true rms te mi ölçmemiz gerekiyor?

1724632466749.png

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,580
Üyeler
2,695
Son üye
Naq

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back