Agilent DSO9104A tamir

4, 7 ve 30 ohm beni huylandirdi.
Soyle bir calisma yapabilirsin.

0.1v ile beslendiginde yuksek akim cekmeye calisan birimler zan altina alinabilir.

Onun testini yaptım zaten bugün

Bir de şimdi son olarak şöyle bir test yaptım: Osiloskop ile normal trigger ayarladım, trigger eşiğini 150 mV yaptım. Sonra da cihaza güç verirken +1.2V çıkışına baktım. Trigger oluştu. Yani +1.2V kaynak ayağa kalkıyor, ama çıkıştaki yük o kadar fazla ki, hemen sonrasında akım sınırlamaya giriyor.

Yalniz onerimde 0.1v gibi cok dusuk voltaj kullanilacak. Bu sartlarda yari iletkenler devreye giremeyecek fakat arizalanip omik yuk durumuna dusen cip varsa 0.1v da bile akim cekecektir. Dolayisi ile belki ilimadan sorunlu malzemeyi yakalarsin. 0.1v biraz daha artirilabilir. Yeterki saglam cipler akim cekemesin.

Omik bir kısa devre durumu yoktu. Olsaydı doğrudan multimetre ile görürdüm. Onun yerine belli bir eşik voltajda (150 mV veya üzerinde) aşırı akım çekmeye başlıyor.

Omik bir kısa devre durumu yoktu. Olsaydı doğrudan multimetre ile görürdüm. Onun yerine belli bir eşik voltajda (150 mV veya üzerinde) aşırı akım çekmeye başlıyor.
Belki omik olarak aradığın kısadevre budur abi. Şöyle ki elektronik bilgisi e güvendiğim bir abi benden geniş voltaj aralığında çıkış verebilen bir devre istedi. Belli akıma set edilecek ve o akım geçince çıkış kapatılacak.
Devrenin kullanım amacı ise arızalı komponent aramak.
Her komponent kısadevreye düşmüyor demişti. Başlangıçta düzgün davranan fakat ısınınca kısa devreye düşen kondansatör gördüm demişti.

3/4 kanallarina karşılık gelen FPGA yı söktüm bakalım. Ama hiç kolay olmadı. Sürüyle katman var PCB'de çoğunluğu da power ve ground plane. Standart BGA sökme profilleri hiçbir işe yaramadı. En sonunda şöyle bir profil tanımladım. Alttaki IR ısıtıcıları 300 ℃ ye ayarladım ve 10 dakika anakartı ısıttırdım. 10 dakika sonunda anakart 200 ℃ ye geldi. Sonra da aşama aşama FPGA nın sıcaklığını 245 ℃ ye çıkarttım ve söküldü.

DSC00063.JPG

Taktım ve tekrar denedim. Hala 1.2 V hatası veriyor. Demekki sağlam olan FPGA yı söktüm :mad: Veya ikisi de bozuk, ama bu çok düşük bir ihtimal.

Evet ikinci FPGA yı da söktüm ve bütün voltajlar geldi. Bunu çatı arasına atmanın da zamanı geldi demektir.

Abi biryerlere kaldıracaksan Bucak taraflarında biryerlere kaldırabilirsin. :saril: Çalışıyor olmasa da bizim de güzel bir cihazımız olur.

Tekiyle 2 kanal olarak calistirma imkani yok mudur sizce? Ya da Ebay falan belki bulunur. yedek parca niyetine.

Denenebilir aslında. Ama 3/4 eksik iken çalışmayabilir. Denemek için reballing yapmak lazım. Buna göre stancil var mı bakayım.

Abi biryerlere kaldıracaksan Bucak taraflarında biryerlere kaldırabilirsin. :saril: Çalışıyor olmasa da bizim de güzel bir cihazımız olur.

Aslında şöyle bir düşüncem var: Bunun hem ekranı, hem PC, hem de güç kaynağı şu anda çalışıyor. O şekilde toplasam bir PC olarak kullanabilirim :) Hatta eğer ileride bir DIY osiloskop kartı yaparsam, içine onu koyarım ve çakma Agilent osiloskobun olur :katil2:

Analog Discovery 2'yi içerden bağla abi. Hem sinyal jeneratörü hem skop olarak kullanırsın.

Atil kalmasindansa icine sunu eklemek daha mantikli olur hic care bulunamaz ise. Hantek 4 kanal, 250 Mhz, 1GSa/s, 6.500 TL. 1 Ghz'in yrini tutmaz tabii ama cop etmekten iyidir bu maliyetle. Para biriktiriyorum boyle bir sey almak icin. Gecen gun 500 TL'ye Windows tablet buldum, ona baglayip kutulayacagim. :dans1: :dans1: . Bendeki 2x20 Mhz'yi de satabilirsem biraz duser maliyet.

BBir Hintli muhendis vardi, gecen konuda bahsi gecti. Ebay'dan aletleri alip tamir eden. Elinde parca vardir belki. Sorulabilir.

Son düzenleme:
Atil kalmasindansa icine sunu eklemek daha mantikli olur hic care bulunamaz ise. Hantek 4 kanal, 250 Mhz, 1GSa/s, 6.500 TL. 1 Ghz'in yrini tutmaz tabii ama cop etmekten iyidir bu maliyetle. Para biriktiriyorum boyle bir sey almak icin. Gecen gun 500 TL'ye Windows tablet buldum, ona baglayip kutulayacagim. :dans1: :dans1: . Bendeki 2x20 Mhz'yi de satabilirsem biraz duser maliyet.

BBir Hintli muhendis vardi, gecen konuda bahsi gecti. Ebay'dan aletleri alip tamir eden. Elinde parca vardir belki. Sorulabilir.
Bu gümrük limitini aştığı için türkiye'ye gönderilmiyor. Başka bir kanaldan mı alacaksın?

Uuttum ben onu. Hay ben o sacmaligi uyduranin agzina tukureyim e mi! #$½#$½½$$##$½#$½{{$½ ( Tommiks Texas okuyanlar anladi )
Yanda da yazıyor ya. Benim ürün sayfasında ilk baktığım yer orası. Acaba tr'ye gönderiliyor mu? birde kargosu kaç lira? Bazen gümrük sınırı aşılmasa da ürün tr'ye gönderilmiyor veya gönderiliyor ama boyutu veya ağırlığı biraz fazla olduğu için kargosu üründen pahalı olabiliyor.

@taydin aslında fena fikir değil.Shriar mıydı neydi elinde olabilir.Herifin 318 tane Agilenti var sanırım :)
Diğer seçenekte diğer bordları parça parça ebayde satmak (Motor numarasını değiştirip :katil1:)
Rahatlıkla bir alt level scop yapar

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back