Agilent DSO9104A tamir

O zaman . O modülü yeni taktığınızda (yeni alındığında falan gibi)Sayfa 71 de de self test moduna girin diyor Belki o yardımcı olur
(Yani belki o moda bir takım tuşlara basarak geçiyor olabilir diye yazdım.Scopun çalışmadığını biliyorum)

Son düzenleme:
Temel sorun, kart üzerinde +3.3V ve +5V yok. +12V var, onu da zaten ben veriyorum ATX güç kaynağı ile. Bakmaya devam ediyorum, ama bu voltajları üreten kaynakları bulamadım daha.

Şimdi factory reset yaptım. Kontrol programını çalıştırınca bu sefer en azından tutarlı davrandı. Kartı bulamıyorum diyor.

Untitled.png

Şöyle yapılar gördüm ATX konnektörün yakınında. Muhtemelen +3.3V ve +5.0V üreten DC/DC converterler bunlar

IMG_20231001_182833.jpg

7658A bir MOSFET gibi duruyor

1696174567562.png

Ekler

• SI7658ADP-T1-GE3.pdf
    340 KB · Görüntüleme: 53
switching işini yapan da R462 dir herhalde ama onunla ilgili bir bilgi bulamadım. Zaten termal kamera ile o bölgeye bakınca buz gibi olduğu görülüyordu, harici ATX güç kaynağı kullanmadan bakmıştım. Yani bunlar yan gelip yatıyor ...

Şöyle yapılar gördüm ATX konnektörün yakınında. Muhtemelen +3.3V ve +5.0V üreten DC/DC converterler bunlar

25710 eklentisine bak
Normalde ben asla motivasyon kırmam ama bu renkte bu baskıda pcb ben tamir olmam diye bağırıyor bana.

Benim derin ve mantıklı bir teorim olmamakla birlikte şöyle bir düşüncem var;
Birlikte uzun zamandır çalıştığım bir güç elektronikçisi abi var bu abi geçmiş tecrübelerini anlatırken şöyle demişti.
Hiçbir smps kendi halinde akım sağlanacak şekilde tasarlanmamalı, Smpsin kendi içinde akım monitörü var ve cihazın karakterine göre yetkilendirilmiş örn(bu cihazın her halükarda tam yükü 10A 10.1A çekebileceği bir seneryosu yok monitör devamlı akımı izliyor 10.1 olduğu an kendi içinde bir şey oldu kapat çıkışı veya baş trafoyu artık sürme diye fauld bit set edip elini ayağını çekiyor devreden.)

Çok yüksek ihtimalle cihaz bu adımlar izlenerek tasarlanmıştır ben kendi içinde fauld kod üretip elini ayağını çektiğini düşünüyorum incelediğim kadarıyla güç kaynağının altında bir mcu veya power monitör gibi birşey var.

Timur hocam benim merak ettiğim. Kendi power supply üzerindeki ATX konnektörü boştayken enerji verdiğinizde 16 nolu pinde yani yeşil kabloda 5VDC olmalı, bu pin GND ile birleştiğinde (direkt yada düşük değerli dirençle), power supply standby dan çıkıp açılmalı ve tüm gerilimleri (3V3, 5V, 12V ne varsa) vermeli. Resimlerdeki konnektör standart atx konnektörü gibi görünüyor. Bunu denediniz mi?

ATX connectorde p.g. isimli bir pin var. Güç kaynağının verdiği enerjinin uygun olduğunu bildiriyor. Bu pindeki voltaj düzgün olmayınca (çıkış lojik de olabilir yada belli bir değerin altında üstünde olma gibi bir kriter de olabilir) anakart açılmıyor. Bu pin de akılda bulunsun.

Son düzenleme:
Kart üzerinde attığınız fotoğraflarda LTC2928 gözüküyor, bu durumda sadece bir dc dc çalışmasa diğerleri de ayağa kalkmayacak. uModule olanlar büyük ihtimalle fpgaler içindir diye düşünüyorum son attığınız fotoğraftakiler buck converter a benziyor, o kısım büyük ihtimalle bilgisayarı besliyor. Yalnız oranın switching ini kontrol eden entegre özelleşmiş olabilir, yanlış bakmadıysan 0.4uH yalnızca indüktans neredeyse mhz de çalışması lazım onların, ya da topoloji biraz daha farklı bir şey mesela onlar aslında sadece umodule den gelen voltajları sırasıyla fpgalere adclere on off ediyordur indüktans ise DM bir filtrenin elemanıdır

Edit: fotoğrafa tekrar bakınca sanki synchronous buck converter için emin oldum gibi, switching yapan entegrenin marking ini özelleştirmiş olabilirler belki, ama bu kadar LT nin ürününü kullandıktan sonra bence o da LT den ve özelleştirilmemiş olmalı

R462 olan büyük ihtimalle vishay dan SIR462DP

Son düzenleme:
Timur hocam benim merak ettiğim. Kendi power supply üzerindeki ATX konnektörü boştayken enerji verdiğinizde 16 nolu pinde yani yeşil kabloda 5VDC olmalı, bu pin GND ile birleştiğinde (direkt yada düşük değerli dirençle), power supply standby dan çıkıp açılmalı ve tüm gerilimleri (3V3, 5V, 12V ne varsa) vermeli. Resimlerdeki konnektör standart atx konnektörü gibi görünüyor. Bunu denediniz mi?

Kendi güç kaynağından ATX konnektör yok. Güç kaynağı aşağıdaki gibi. bir tane 12V 37.5A çıkış, bir tane de 5V 2A çıkış var. ATX konnektöründeki diğer voltajlar ve sinyaller acquisition board'dan geliyor.

Yeşil kabloya gelince, onu bir telle +5V a çekik tutuyorum şimdilik.

1696178573577.png

ATX connectorde p.g. isimli bir pin var. Güç kaynağının verdiği enerjinin uygun olduğunu bildiriyor. Bu pindeki voltaj düzgün olmayınca (çıkış lojik de olabilir yada belli bir değerin altında üstünde olma gibi bir kriter de olabilir) anakart açılmıyor. Bu pin de akılda bulunsun.

Ona baktım. TDK Lambdanın her iki çıkışında da "power good" pini var, ama cihaz ikisine de bakmıyor. Herhalde güç kaynağının davranışı deterministik, o yüzden gerek kalmıyor. Cihaz sadece "Module inhibit" sinyallerini kontrol ediyor, yani gerektiğinde SMPS'i OFF yapabiliyor.

Last edited by a moderator:
Kart üzerinde attığınız fotoğraflarda LTC2928 gözüküyor, bu durumda sadece bir dc dc çalışmasa diğerleri de ayağa kalkmayacak.

uModule lerin hepsinin voltajlarını kontrol ettim, doğru voltajı üretiyorlar. Ama LTC2928 lere dikkat etmedim. Belki de harici ATX güç kaynağının +3.3 ve +5.0 ini karta getirip lokal DC/DC converterleri bypass etmek lazım.

uModule lerin hepsinin voltajlarını kontrol ettim, doğru voltajı üretiyorlar. Ama LTC2928 lere dikkat etmedim. Belki de harici ATX güç kaynağının +3.3 ve +5.0 ini karta getirip lokal DC/DC converterleri bypass etmek lazım.
DC/DC lerin tam olarak nereyi beslediğini bilmeden doğru bir davranış olmayabilir, skewness istiyorsa ki bilgisayarı beslemediği durumda bu çok yüksek ihtimal o zaman istemeden bir şeylere zarar verebilir, o DC/DC lerde voltaj çıkışı yok mu?

Hmm bir tanesi de +1.2V üretiyor. Bu voltaj ATX güç kaynağından gelmiyor ...

Üç tane DC/DC var. Birisi +3.3V üretiyor, birisi +1.2V üretiyor, diğerinin ne kadar ürettiği PCB de yazılmamış. +5.0 V olabilir.

DC/DC lerde voltaj çıkışı yok mu

Tam olarak çıkışlarını göremiyorum, ama ATX konnektöre +3.3V ve +5.0V gelmiyor.

Hmm bir tanesi de +1.2V üretiyor. Bu voltaj ATX güç kaynağından gelmiyor ...

Üç tane DC/DC var. Birisi +3.3V üretiyor, birisi +1.2V üretiyor, diğerinin ne kadar ürettiği PCB de yazılmamış. +5.0 V olabilir.

Tam olarak çıkışlarını göremiyorum, ama ATX konnektöre +3.3V ve +5.0V gelmiyor.
İndüktörlerin mosfete uzak olan yani heatsink e bakan tarafına bazılarında prob girer gibi sanki 1.2v 3.3v yazanlar gibi, oradan ölçüm alabilirsiniz. İndüktörden sonra aradaki direnç üstünden büyük ihtimalle akım sense ediyor, kapasitörden önce olduğu için current mode çalışabilen güzel bir kontrolcüsü olmalı bunların diye düşünüyorum. Belki o seriden yalnızca bir tanesi ayağa kalkmıyor, zaten baktığınızı düşünüyorum ama atx konnektörde beslemeler-gnd arası bir kısa devre var mı? Ya da mosfetlerde g d s arasında herhangi bir kısa devre?

Edit: atx ile uModuller ve bu indüktörlerin arasında bir continuity testi yaparak hangisi bilgisayarı besliyor bulabilme şansımız olur mu

Biraz daha ikna faaliyetinden sonra soğutucuyu çıkardım. Altında bellek çipleri var. Onlar hakkında da bilgi bulamadım. Micron marka, kodu da 3RG22.

Bu arada değeri belli olmayan DC/DC de +1.8V çıktı. O zaman +5V u kim üretiyor hala belli değil.

IMG_20231001_201602.jpg

IMG_20231001_201620.jpg

Bu DC DC ler bilgisayarı beslemiyor gibi, 1.2V mesela sanki interleave edilmiş gibi sanırım o sadece acquisition board ın kullanımı için ayrılmış gibi oradan sanırım bütün RAM leri besler. Yalnız bir tanesi +5V üretiyor o atx konnektörü ile continuity testte ne veriyor?

Sadece meraktan soruyorum bilgisayar ile aradaki haberleşme nasıl sağlanmış? Ve acaba bilgisayar açılınca acaba hadi sende şu kısımlarını devreye sok mu diyor acquisition board a, yoksa ikisi de doğrudan ayağa kalkıyor mu?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,922
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back