PHP den anlamam .Ama bir veritabanı programında "Seek",Find gibi komutlarla get ile aldığını buldurur sende ekranda uygun yerlere bu kaydın fieldlarını yazdırırsın .PHP de de benzer birşeyler vardır.

Normal arama yapan kullanıcı veritabanına ekleme yapmamalı ."Aradığınız ürün bulunamadı" gibi bir mesajı görmeli.
Eklemeyi yetkili bir kullanıcı girmeli.Böylece saçma sapan bilgilerin girmesini de engellemiş olursun.
Yoksa hiçbir yazılım girilen harf yığınını ,anlamlı mı değilmi sorgulaması yapmaz.

Aradığını hızlı buldurmak için girdiğin karakterlerle başlayan kodu (yada ürünadı nı) girdiğin yerin hemen altında göster tarzda da arama yaptırabilir böycele o harflerle başlayan neler vardı arayan daha kolay bulur

PHP den anlamam .Ama bir veritabanı programında "Seek",Find gibi komutlarla get ile aldığını buldurur sende ekranda uygun yerlere bu kaydın fieldlarını yazdırırsın .PHP de de benzer birşeyler vardır.
O zaman "urunler.php" listesini veri tabanında yapmam gerekiyor. Listede varsa boş listeye ekle gibi bir şey olur. Mantıklı gibi duruyor.

Normal arama yapan kullanıcı veritabanına ekleme yapmamalı ."Aradığınız ürün bulunamadı" gibi bir mesajı görmeli.
Eklemeyi yetkili bir kullanıcı girmeli.Böylece saçma sapan bilgilerin girmesini de engellemiş olursun.
Yoksa hiçbir yazılım girilen harf yığınını ,anlamlı mı değilmi sorgulaması yapmaz.
Benden başka kullanan olmayacak zaten abi de sistem internet üzerinde açık olacağından bir lamerin acemice müdahalelerine kapatmak amaçlı yapıyorum bu uygulamayı. Hacklemeye bile uğraşmazlar benim siteyi. Kim ne yapsın kıymalı, kuşbaşılı siteyi :D

Tamam o zaman
Yıllar önce access ile yaptığım bir programın görüntüsü okla gösterdiğim alanda kullanıcıya ,"O kodun devamında hangi kodlar var gösteriyor"

ekran.png

Buradaki sayısal değeri ne yaparsam yapayım 255 üzerine çıkaramıyorum. Nedendir?

vt_hata.png

Hangi yazılım o?

ID yerine daha özel bir isim seçmeyi deneyebilirsin.

Hangi yazılım o?

ID yerine daha özel bir isim seçmeyi deneyebilirsin.
Bildiğimiz phpmyadmin. Daha önceden bu şekilde kullanmışlığım çok. Ya birşeyler değişti yada gözden kaçırdığım birşey var.
Normalde 1 byte 255 kadardır. INT değerde rahat rahat 5000 görmesi lazım. Ama tutturdu 255 diye.

Sayısal Alanlar
TINYINT () -128 ile 127 arası normal ( 0 ile 255 arası UNSIGNED)
SMALLINT () -32768 ile 32767 arası normal (0 ile 65535 arası UNSIGNED)
MEDIUMINT () -8388608 ile 8388607 arası normal (0 ile 16777215 arası UNSIGNED)
INT () -2147483648 ile 2147483647 arası normal (0 ile 4294967295 arası UNSIGNED)
BIGINT () -9223372036854775808 ile 9223372036854775807 arası normal (0 ile 18446744073709551615 arası UNSIGNED)
FLOAT virgüllü sayı
DOUBLE (,) virgüllü büyük sayı
DECIMAL (,) string olarak virgüllü sayı
Screenshot_20200904-154228.jpg

Yazılımlarda bazı kelimeler kullanılmaz ,kendisine ayrılmıştır orada ID yerine "kayıt_no" gibi bir isim vererek dene
Ekleme :
Veritabanlarında örneğin acces de o fieldin" Record Number "olduğunu "Yani bunu veritabanın da kaydın numarası olarak tut" demek için yanına tıklanarak anahtar ikonu çıkar .Bu table da kayıt numarasını bu fieldda tutacaksın demektir.Acces her bir kayıt girildiğinde ,ona ard arda tekrarlanmayan numara verir.

Son düzenleme:
Eve geçince deneyeyim o zaman. Eskiden hep id verirdim. Değişmiş demek ki.

varchar ile sorun yok.

Daha önce MsSQL ile proje yapmıştım. Bu programı ilk defa kullandım ama arayüzü güzele benziyor.

Peki bununla her yerden erişilebilir web sitesi mi yapacaksın? Sunucu, domain vs konularını nasıl yapacaksın?

En son çöpleri karıştırıyorduk ben orda kaldım :)

Merak edenler için demo sayfası:

varchar ile sorun yok.

Daha önce MsSQL ile proje yapmıştım. Bu programı ilk defa kullandım ama arayüzü güzele benziyor.

Peki bununla her yerden erişilebilir web sitesi mi yapacaksın? Sunucu, domain vs konularını nasıl yapacaksın?

En son çöpleri karıştırıyorduk ben orda kaldım :)

Merak edenler için demo sayfası:
Bildiğim kadarı ile MsSql asp tabanlı web siteleri için. MySql ise php tabanlı web siteleri için. PhpMyAdmin de bu MySql'e arayüz sağlayan bir yapı. Bu veritabanı programı. Web sitesi yapamayız bununla. Web sitesi için ben basitçe notepad++ kullanıyorum.
Çöp karıştırma işi karışık. Barkod okuyucu filan lazım. Bizim mutfakta işe yaramaz. Çünkü bir kilo pirinci biz poşetinden çıkarıp kavonoza koyuyoruz. Bu sisteme göre pirinci aldığım gün barkodu okutarak listeye eklemem gerekir. Yada pirincin poşetini saklayıp kavonoz bittiği gün ortaya çıkarıp barkodunu okutmam lazım. Güzel sistem ama işlevsel değil.

Eğer barkodlu yapmayı düşünürsen bende barkod okuyucu var excelde çalışıyor.
Yemeklere hangi malzemeden ne kadar gerektiğini de girersen excel sana hem listeyi hazırlar hem ne kadar para harcayacağını da söyler.(Bu sonuncuda enfllasyondan dolayı çok doğru hesaplayamazda :katil2: )
Barkodu olmayan ürünü bir A4 kağıdındaki örneğin elma yazarsın diğer sütünda barkodunu excel oluşturur onu okutunca elma diye stoka giriş yaparsın Çok işine yarayabilir.

Sen sadece yemeklere ne kadar malzeme gidiyor onu gireceksin.Birde 1 aylık yemek menüsünü gireceksin .(Tabi sigara meyve suyu fındık fıstık vs aylık ortalama miktarda gireceksin) Neyin bittiğini bilecek ne alacağının listesini o çıkartacak

Eğer barkodlu yapmayı düşünürsen bende barkod okuyucu var excelde çalışıyor.
Yemeklere hangi malzemeden ne kadar gerektiğini de girersen excel sana hem listeyi hazırlar hem ne kadar para harcayacağını da söyler.(Bu sonuncuda enfllasyondan dolayı çok doğru hesaplayamazda :katil2: )
Barkodu olmayan ürünü bir A4 kağıdındaki örneğin elma yazarsın diğer sütünda barkodunu excel oluşturur onu okutunca elma diye stoka giriş yaparsın Çok işine yarayabilir.

Sen sadece yemeklere ne kadar malzeme gidiyor onu gireceksin.Birde 1 aylık yemek menüsünü gireceksin .(Tabi sigara meyve suyu fındık fıstık vs aylık ortalama miktarda gireceksin) Neyin bittiğini bilecek ne alacağının listesini o çıkartacak
Çok detaylı iş abi ya. Ben o kadar ayrıntılı bilgi girecek kadar sabırlı değilim ki. Şuan ki web sitesini bile görseline özenmeden yapıyorum.
Screenshot_20200904-150019.png

Ben bu örneği sadece işini çok hafifletecek anlamında anlatmadım.

Eğer benzeri veritabanları ile program yazmak gerekirse şimdiden 2-3 tablo ile çalışırsan -buradaki gibi malzemelerden yemekleri oluşturmak gibi- önceden elinde stok malzemeleri (evdekileri girip) üzerine eklemeyi sonra çıkışları yapmayı (hareket tablosu) gibi bunları öğrenirsen benzeri işler olduğunda daha kolay uyum sağlarsın daha hızlı bitirirsin

Bu 12 gruptan bu malzemeler açılıp listeye ekleme mi yapacaksın?

Son düzenleme:
Buradaki sayısal değeri ne yaparsam yapayım 255 üzerine çıkaramıyorum. Nedendir?
Önce çözümünü söyleyeyim. Türünü Integer ( INT () ) tanımlayıp uzunluk/değer belirtmeden ilerleyebilirsin. Adını da ID, id ya da nasıl istersen verebilirsin.

Oraya yazdığın 5000, yan yana 5000 rakam/harf yani bu durumda basamak olabilir demek ki böyle bir sayı yok. Zaten ekranda beliren uyarıda out of range yani limit dışı hatası alıyorsun. Bigint en fazla 264-1 (18446744073709551615) değerini alabilir. O da 20 basamak...

Bu 12 gruptan bu malzemeler açılıp listeye ekleme mi yapacaksın?
Aynen abi. Mesela bakliyata tıklayınca altında 5-10 tane ürün var. Onlara tıklayıp veritabanına ekliyor. Oradanda liste oluşturuyorum.

Önce çözümünü söyleyeyim. Türünü Integer ( INT () ) tanımlayıp uzunluk/değer belirtmeden ilerleyebilirsin. Adını da ID, id ya da nasıl istersen verebilirsin.

Oraya yazdığın 5000, yan yana 5000 rakam/harf yani bu durumda basamak olabilir demek ki böyle bir sayı yok. Zaten ekranda beliren uyarıda out of range yani limit dışı hatası alıyorsun. Bigint en fazla 264-1 (18446744073709551615) değerini alabilir. O da 20 basamak...
Tamam şimdi anladım durumu. Teşekkür ettim.

Sağol abi. Senin yönlendirmenle aşağıdaki şekilde çözdüm işi.
$_GET ile aldığım ürünü önceden veritabanına eklediğim ürünle karşılaştırıyorum. Eşleşiyorsa listeye ekliyor.
Böylece kafasına göre url den get ile değer göndermeye kalkanlar veritabanında eşleşme olmadığından işlem yapamadan anasayfaya yönlendiriliyor.

PHP:
// Gelen ürünü veritabanında arat eşleşme varsa ekle yoksa anasayfaya yönlendir.
        $urunSay = $db->prepare("SELECT urun_adi FROM urunler WHERE urun_adi = ?");
        $urunSay->execute(array($urun));
        $kontrol = $urunSay->fetch(PDO::FETCH_ASSOC);
        if($kontrol > 0){
            $urun;
            $ekle = $db->prepare("INSERT INTO liste SET urun =:urun");
            $ekle->execute([':urun' => $urun]);
            if($ekle){
                eklendi();
            }else{
                eklenemedi();
            }
        }else{
            header("Location: index.php");
        }

Aşırı kalın olmayan, yeterince esnek ve sağlam bir ip temin ediniz. İpin bir ucunu kaleme iyice bağlayıp diğer ucunu ise uygun bir aparat ile buzdolabına sabitleyiniz. Bu sayede kaleminiz kaybolmaz, sisteminiz sağlıklı şekilde çalışmaya devam eder(Kağıdın kaybolmamasını sağladığınızı farzediyorum). Şaka bir yana biz üniversitede ev arkadaşlarımızla bu yöntemi kullanıyorduk. Eve kim ne aldıysa dolabın üzerindeki listeye yazıyor, burslarımız yatınca mahsuplaşıyorduk. Basit ama etkili bir sistemdi.

Aşırı kalın olmayan, yeterince esnek ve sağlam bir ip temin ediniz. İpin bir ucunu kaleme iyice bağlayıp diğer ucunu ise uygun bir aparat ile buzdolabına sabitleyiniz. Bu sayede kaleminiz kaybolmaz, sisteminiz sağlıklı şekilde çalışmaya devam eder(Kağıdın kaybolmamasını sağladığınızı farzediyorum). Şaka bir yana biz üniversitede ev arkadaşlarımızla bu yöntemi kullanıyorduk. Eve kim ne aldıysa dolabın üzerindeki listeye yazıyor, burslarımız yatınca mahsuplaşıyorduk. Basit ama etkili bir sistemdi.
O yöntem aklıma geldi ama başka etkenler de vardı. O yüzden projeye giriştim.

Web sitesini bitirdim. Bundan sonra sadece sonradan aklıma gelen eksikleri gireceğim. Birde üyelik sistemi yapmam gerek.

Aşağıya resimlerini eklediğim Nodemcu ve 4x4 keypad siparişi verdim. Yarın kargolarlar.

Son olarak en ucuzundan bir domain ve hosting almam gerek. evlist.online 5tl/y veya evlist.live 23tl/y olarak buldum. İkisi arasında kararsızım şuan.

images (5).jpeg

images (6).jpeg

Screenshot_20200906-181305.png

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back