Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Evde aylık alıveriş listesi ile ilgili bir sorun yaşıyorum. Buz dolabı üzerine magnetli bir bloknot yapıştırıp biten malzemeleri yazmalarını istiyorum ama sürekli oradaki kalem kayboluyor ve istikrarlı bir şekilde işlemiyor bu sistem. Ay başında listeyi verin diyorum herkes birbirine bakıyor :D

Hal böyle olunca bende bu sistemi dijitalleştirmeyi düşünmeye başladım. Buna göre bir arduino, bir keypad, bir sdkart modülü ve birde lcd ekran ile bu devreyi yapmayı düşünüyorum. Mantık olarak mutfakta kullanılan yiyecek-içecek tarzı her şeye bir numara atayacağım. Misal 1 numaraya pirinç ekleyeceğim. Keypad den 1 numaraya basıldığında sdkart içindeki text dosyasına pirinç yazacak ve her ilgili ürünün kodu girildiğinde bir alt satıra ürün ismini ekleyecek. Ay başında ben kartı alıp çıktı alacağım ve text dosyasını sıfırlayıp tekrar yerine takacağım.
Böylece bizimkilerde dijital bir sistemin getirmiş olduğu merak ile aksatmadan bu işi uygulamış olacaklar.
Belki sizlerin bu konuda daha pratik bir önerisi olur diye konu açayım dedim.

• Beğen
Reactions: nt
SD kart eski tarz kalır. Online çalışan (ESP8266 modülü ile) bir sistem daha kullanışlı olur. Girilen kodu doğrudan google note ya da kendi yapacağın bir web sitesi gibi ücretsiz bir bir veri tabanına gönderirsin.

Böylelikle evden çıkarken kartı kopyala sil filan gibi 10 tane iş gerektiren süreci ortadan kaldırıp doğrudan telefonuna düşen bir liste oluşturmak mümkün olur.

Aklıma gelmedi değil ama işin içine internet girince gözüm korkuyor ya. Mail at, telefonun not defterine kaydet filan. Bunlar benim beceriksiz olduğum konular. Aslında ücretsiz bir php internet sitesi yapıp veri tabanına kayıt ettirebilirim. Bu benim için kolay. Ama bu bilgiyi modülden nasıl gönderip siteye kayıt ettiricem onu bilmiyorum. Arduino içinde windows olsa kolay da o olmayınca ben cahil kalıyorum :)

Veri kaybında çok kritik riski yoksa, verinin mümkün olduğunca tek bir kaynakta saklanması her zaman daha sağlıklıdır. SD kart'ın içindekileri aktardığın listede eksik kalan ürünleri, bir sonraki SD kart aktarımda yeni yapacağın listeye eklemeyi unutabilirsin.

Bu durumda daha az masraf eder daha az çeşit gıda tüketirsin. Ekonomik olarak faydalı olsa da işlev bakımından sağlıksız. :D

Online bir sistemde ise veri tek bir yerde saklanır, dolayısı ile kontrolü daha kolaydır. Bir adım öteye taşıyıp aldığın ürünleri silmek yerine alındı işaretler ve belirli bir zaman diliminde hangi ürünü ne kadar tükettiğin analizini de yaparsın. Aynı zamanda eksik/alamadığın ürünler listede yerini korur. Ayrıca (örneğin) pirinç iki kere listeye girip evde gereksiz yere fazladan yer kaplamaz... Online sistem geliştirmeye açık ve saymakla bitmez bir sürü faydası ve işlevi olur.

Ayrıca -her ne kadar başaramamış görünsen de- böyle bir liste tutma gayretin için bravo! Bizim evde ne lazımsa söyle dediğimde verilen liste ile 10 çeşit market gezip 3 saat vakit öldürdükten sonra en önemli şeyleri (burası şokemelli "listede yazmadığı için" :D) almadan eve dönüyorum.

Aslında ücretsiz bir php internet sitesi yapıp veri tabanına kayıt ettirebilirim. Bu benim için kolay. Ama bu bilgiyi modülden nasıl gönderip siteye kayıt ettiricem onu bilmiyorum. Arduino içinde windows olsa kolay da o olmayınca ben cahil kalıyorum
ESP ile bir çok örnek var. En sağlıklısı CURL ile belirli bir adrese POST ettiğin verileri veritabanına aktaracaksın. Windows ile bir işin yok ki.
Bak burada bir örnek:

Ayrıca -her ne kadar başaramamış görünsen de- böyle bir liste tutma gayretin için bravo! Bizim evde ne lazımsa söyle dediğimde verilen liste ile 10 çeşit market gezip 3 saat vakit öldürdükten sonra en önemli şeyleri (burası şokemelli "listede yazmadığı için" :D) almadan eve dönüyorum.
Aslında hatun ve ben çalıştığımız için listeyi tutma işini annem yapmaya çalışıyor. Yaş 62. Bazen yazıyor, bazen unutuyor, bazen aynı şeyi 3 kere filan yazıyor. Yazısını da okurken zorlanıyorum. Malum döneminin okuyamayıp tarlada çalışan çocuklarından. Bu cihaz ile bunların da önüne geçmeyi planlıyorum. Tek yapacağı A4 de listelediğim ürünün numarasına bakıp tuşlara basmak.

ESP ile bir çok örnek var. En sağlıklısı CURL ile belirli bir adrese POST ettiğin verileri veritabanına aktaracaksın. Windows ile bir işin yok ki.
Bak burada bir örnek:
Bunu bir inceleyeyim. Örnek kod bulursam içinden çıkarım.

Bu nodemcu dedikleri sanırım yerleşik wifi modüllü arduino gibi birşey. Peki buna keypad ile beraber lcd ekran bağlayabilir miyiz? Çünkü "listeye eklendi", "bu ürün zaten eklenmiş" gibi bilgiler yazdırmak istiyorum.

Bu arada daha ekonomik ve senin senaryoya daha uygun bir başka çözüm önereyim. Hem bu annen için daha da kolay olur.

Madem PHP'de iyisin doğrudan bir web sitesi hazırla. Ürün ekleme sayfasına her bir ürünün görseli ile birlikte (alışveriş sitelerindeki gibi) kartlar oluştur. Böylece eksikler internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan ve herkes tarafından siteye kolaylıkla eklenir.

Annen için Arduino yerine mutfakta sabit kalabilecek ucuz tablet alırsın ve onunda ana ekranında ürün ekleme sayfası olur. Diyelim ki domates ve yumurta bitti. Valide hanım dometes kartındaki kutucuğa 2 yazıp ekle tuşuna basar, sonra yumurta kartındaki kutucuğa gider oraya da 1 yazıp ekle butonuna basar.

Sen de eve dönerken 2 kilo domates, 1 paket yumurta alırsın...

Letgoda bulacağın 200-300 TL'lik bir tablet rahatlıkla işini görür. Arduino ile çözmeye kalksan daha fazla para harcarsın.

Bu nodemcu dedikleri sanırım yerleşik wifi modüllü arduino gibi birşey. Peki buna keypad ile beraber lcd ekran bağlayabilir miyiz? Çünkü "listeye eklendi", "bu ürün zaten eklenmiş" gibi bilgiler yazdırmak istiyorum.
Aynen yerleşik WiFi'li.

Geri bilgi döndürmek istersen bir de ekran bağlaman gerekiyor. Arduino için adaptör filan masraflar artıyor. Tablet al rahat et. :D

Cihazları bilmiyorum kullanmadım ama bunlar sıfır. Bu fiyatlara Letgo da 2. el daha seri cihazlar da bulabilirsin.

Bu arada daha ekonomik ve senin senaryoya daha uygun bir başka çözüm önereyim. Hem bu annen için daha da kolay olur.

Madem PHP'de iyisin doğrudan bir web sitesi hazırla. Ürün ekleme sayfasına her bir ürünün görseli ile birlikte (alışveriş sitelerindeki gibi) kartlar oluştur. Böylece eksikler internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan ve herkes tarafından siteye kolaylıkla eklenir.

Annen için Arduino yerine mutfakta sabit kalabilecek ucuz tablet alırsın ve onunda ana ekranında ürün ekleme sayfası olur. Diyelim ki domates ve yumurta bitti. Valide hanım dometes kartındaki kutucuğa 2 yazıp ekle tuşuna basar, sonra yumurta kartındaki kutucuğa gider oraya da 1 yazıp ekle butonuna basar.

Sen de eve dönerken 2 kilo domates, 1 paket yumurta alırsın...

Letgoda bulacağın 200-300 TL'lik bir tablet rahatlıkla işini görür. Arduino ile çözmeye kalksan daha fazla para harcarsın.
Annemin kendine ait bir tableti var. Zuma hastası kendisi. Boş vaktinin tamamında zuma oynuyor. :D
Ama bir şeyin bittiğini fark ettiğinde gidip budolabı üstündeki cihazın iki tuşuna basması daha basit. Tableti aç, siteye gir, ürünü bul-ekle filan karışık gelebilir ona. Bazen mutfaktan salona geçene kadar aklındakini unutuyor. Birde böyle alışılmadık şeyler yaptığımı görünce seviniyor. Çok büyük adam mışım gibi gururlanıyor. :D Onu mutlu görmek benim için çok önemli.
Bu web sitesi işini yinede yapmayı deneyeceğim. Arduino Parçalarını toplayana kadar bana meşkale olur. Hemde arduino ile koordine ederim isteyen web sitesinden girer isteyen cihazdan.

Tableti aç, siteye gir, ürünü bul-ekle filan karışık gelebilir ona.
Tabletin ana ekranına eksiklerim.com?kullanici=annem&sifre=1234 gibi GET linki ile bir kısayol eklersen, tek tuşla uygulama açar gibi siteye şifre filan girmeden erişir.
Onu mutlu görmek benim için çok önemli.
O zaman 3D yazıcıyı da kullanıp güzel bir ürün haline getir ki daha da gösterişli olsun.
Bu web sitesi işini yinede yapmayı deneyeceğim. Arduino Parçalarını toplayana kadar bana meşkale olur. Hemde arduino ile koordine ederim isteyen web sitesinden girer isteyen cihazdan.
Siteyi her türlü yapacaksın. Çünkü Arduino yaptığında da ya çok benzer ya da aynı siteye veri ekleyeceksin.
Bazen mutfaktan salona geçene kadar aklındakini unutuyor.
Site olursa salonda aklına geleni mutfağa gitmeden de ekler. Böylelikle valide için daha da iyi hem cihazdan hem tabletten eksikleri ekler.

EdelKrone şirketinin benzer bir projesi vardı. Onlar çöpleri analiz ederek alışveriş listesi çıkartıyordu.

images (1).jpeg

Yav daha ne kadar ileri seviyeye taşıyacaksınız beni. Çöp analiz etmek nedir? Düne kadar sd karta nasıl text yazdıracağım diye düşünüyordum iş bugün çop analiz etmek seviyesine geldi. Yapar satarım bak hepinize :katil1: :katil1:
Hayır profil resmimdeki de benim yani. Size Elon Musk gibi görünüyorsam demek ki. :cheeky2::katil1:

Temeli Attım

evlist.png

Döngüler konusunda iyi değilim. Bir tane "urunler.php" sayfam var. İçinde yaklaşık 500 çeşit ürün var. pirinç, bulgur, süt vs... diye alt alta devam ediyor.
benim "$_GET" ile çektiğim veriyi "urunler.php" sayfası içinde aratıp eğer varsa veritabanına ekletmem, yoksa ekletmemem lazım.
if ile tek tek yapabilirim ama 500 satır veri olur. Döngü ile halletmem lazım bu işi.

Buradaki amaç dengesizin biri adres satırına "?urun=asdjlddasl" gibi liste dışındaki abuk subuk şeyleri veritabanına eklemesin diye kontrol sağlamak.
Başka bir önerisi olana da açığım.

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back