Alış veriş listem.

Ben 0.82 mm pin genişliği olan MOSFET'i de sokuyorum. Biraz zor giriyor, ama olsun. İşimi yapıp çıkarıyorum.

JBC CD-2BQF havya da T245 kol ile C245741 uç takılıyken bazı testler yaptım.

Hibernate 20C° ile ayarlanan sıcaklık olan 350C° ye ulaşması 7 saniye sürdü
Uyku 90C° ile ayarlanan sıcaklık olan 350C° ye ulaşması ise 5 Saniye sürdü.

Son düzenleme:
JBC CD-2BQF havya da T245 kol ile C245741 uç takılıyken bazı testler yaptım.

Hibernate 20C° ile ayarlanan sıcaklık olan 350C° ye ulaşması 7 saniye sürdü
Uyku 90C° ile ayarlanan sıcaklık olan 350C° ye ulaşması ise 5 Saniye sürdü.

Aixun T3B 20-350 2-2.5 sn. Bizden hızlısı mezarda.:katil2:

Bu kadar hızlı uçlara ne oluyor onu bilmiyorum ama. :tamam1

Benim JBC DME cihazında denedim şimdi. Hibernate modunda iken (20 ℃) T245'i yerinden kaldırdım ve aynı anda timer'i başlattım. Lehim 5 saniyeden önce erimeye başladı. Üreticinin verdiği "heating time" muhtemelen bu.

Bir de durup durmadiklarini test edin derim, tam 350 de durabiliyorlar mi? :gulus2:

Benim JBC DME de şu anda T245 in sıcaklığı 380 ℃ ye ayarlı. T245 i yerinden kaldırdığımda sıcaklık en fazla 390 ℃ ye çıkıyor, sonra ayarlanan değere iniyor ve stabil hale geliyor.

ilk kalkis ta 10 derece sapma cok iyi , Aixun da bu ne kadardir acaba?

T210 kol ile uyku modundayken 90 °C ile 350 °C arası 2 sn sürdü.
Hibernate modunda 20 °C ile 350 °C arası 2,10 sn sürdü.
Her iki modda ve kolda da sapma 5 °C, yan, maks 355 °C yi geçmedi.

Son düzenleme:
@TA3UIS şu anda paranın alabileceği en iyi lehimleme istasyonlarından birisini aldın, artık cihazın üretici tarafından verilen parametreleri sağlayıp sağlamadığını teyit etmeyi bırak, aletin keyfini sür biraz :)

Rezistans kullanılıyor. Voltaj 24 V, akım ise ilk anda 7 A gibi oluyor sonra uç ısındıkça PID devreye giriyor.
Teşekkür ederim, hızlı ısınması sebebiyle acaba endüktif mi diye düşündüm. Uzun zamandır Weller Whs40 kullanıyorum, bir ara Weller Whs81 ve Metcal kullanmıştım. Metcal endüktifti ve çok güzel bir havyaydı.

Metcal de çok iyi bir havya. Ama benim bildiğim modellerde sıcaklık ayarı falan yoktu. Ucun belli bir karakteristik sıcaklığı vardı ve o sıcaklıkta stabilize oluyordu hep. Ana makinada da ne ayar düğmesi vardı nede sıcaklık göstergesi. Bilmiyorum, ben her şeyi ayarlı olan, ne yaptığını da gösteren cihazları seviyorum :)

Metcal de çok iyi bir havya. Ama benim bildiğim modellerde sıcaklık ayarı falan yoktu. Ucun belli bir karakteristik sıcaklığı vardı ve o sıcaklıkta stabilize oluyordu hep. Ana makinada da ne ayar düğmesi vardı nede sıcaklık göstergesi. Bilmiyorum, ben her şeyi ayarlı olan, ne yaptığını da gösteren cihazları seviyorum :)
Evet tamda söylediğiniz gibi, görece büyük bir istasyonu ve sadece açma kapama anahtarı vardı.

Ellimde yeteri kadar çekmece yoktu, dirençler hepsi aynı kutuda olduğu için bir değer ararken sıkıntı oluyor, vakit kaybına sebep oluyordu, diğer komponentlerde aynı şekilde.

Sonuç olarak aşağıdaki 20li Sembol 300 Plastik Çekmeceli Kutu setten 15 adet aldım.
15x20 adet = 300 Adet kutum oldu, bu kutuları içten ikiye bölersem 600 adet yapar.

1727081609381.png

1727081640668.png

Aslında niyetim aşağıdaki 70li setten 4 adet almaktı ama kutuların modüler olmayışından dolayı istediğim gibi forma sokamayacağımdan ötürü tercih etmedim.
1727081775608.png

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,631
Üyeler
2,726
Son üye
chur

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back