Amfi test etmek için yük direnci

Yük dirençlerini tamamladım. Değerleri tam olarak oturtmak için de tek tük dirençler ya ilave ettim yada söktüm.

Soldakiler 8 Ω, 350 W, sağdakiler 4 Ω, 410 W

IMG_20200518_161128.jpg

Amfi güç testi için elektronik yük kullanılamazmı.

Amfi güç testi için elektronik yük kullanılamazmı.

Amfi çıkışı AC sinyal olduğu için, polarite değiştiğinde muhtemelen elektronik yük kendisini korumaya alır.

Sadece çıkışı sürekli artıda kalan Class A amfi test edilebilir, ama o zaman da çıkıştaki yüksek değerli kuplaj kondansatörünü çıkarmak lazım. O zaman da devreyi değiştirmiş oluyorsun, gene mantıklı değil.

Bir diğer seçenek de amfi çıkışına, hızlı şotki diyotlarla tam dalga doğrultma uygulanıp öyle elektronik yüke verilebilir. Ama bu durumda da elektronik yükün, amfi çıkışında olabilecek 20 kHz lik değişime ayak uydurabilecek bir elektronik yük olması lazım. Yani sinyal saniyede 20 bin kez dalgalanıyorken elektronik yükün her zaman 4 Ω veya 8 Ω sabit direnç modunda çalışabiliyor olması lazım. Bu kadar muntazam ve hızlı bir şekilde "sabit direnç" modunda çalışabilir mi bilmiyorum.

Aslında bunu deneyebilirim. Lineer amfi ısmarlamıştım onlar gelsin bir deneyeyim.

Bugün TDA7293'ün çıkışını benim elektronik yüke bağladım. Elektronik yükü sabit direnç moduna sokup direnci de 4 Ω yaptım. Sonra TDA7293 girişine 50 mVrms sinüs verdim. Yük bağlı değilken çıkış voltajı 1.7 Vrms gibiydi.

Elektronik yük bu durumu hiç beğenmedi ve amfi çıkışını aşırı yükledi. Ben de belki sinyal negatife iniyor ondandır diye bu sefer giriş sinyaline 3 V DC offset verdim ve öyle uyguladım. Aynı zamanda amfi girişindeki kuplaj kondansatörünü de kısa devre ettim. Amfi çıkışı artık hep artıda idi.

Ama elektronik yük bunu da beğenmedi ve gene amfi çıkışını aşırı yükledi. Yükü bu haliyle güç kaynağına bağlayıp 12V verdim. Temiz bir şekilde 3 A çekti.

Demekki elektronik yükü AC olan bir sinyale bağlamamak lazım. Beklendiği gibi davranmıyor.

@taydin abi ben bu dirençleri doğru mu lehimliyorum? Her ölçmemde multimetre 0 gösteriyor.

20200812_004320.jpg

20200812_004253.jpg

Paralel bağlı bu altı direncin eşdeğeri 0,036Ω civarında. Elinizdeki ölçü aleti bu miniminnacık değeri 0Ω olarak gösterir. Ayrıca bu kadar küçük bir omaj ile ne yapmayı düşünüyorsunuz? Neredeyse kısa devre ayarında olmuş.

Paralel bağlı bu altı direncin eşdeğeri 0,036Ω civarında. Elinizdeki ölçü aleti bu miniminnacık değeri 0Ω olarak gösterir. Ayrıca bu kadar küçük bir omaj ile ne yapmayı düşünüyorsunuz? Neredeyse kısa devre ayarında olmuş.
Bu saatte uğraşınca basmıyor kafa. toplam 18 tane bağlayıp 4R yapacaktım. Seri mi bağlayacaktım yoksa ? :cheeky2:

evet öyle olacaktı. Seri bağlayınca ~4 Ω ve 5W gücünde bir yükünüz olacak.

Bir yerde hesap hatası yaptım sanırsam. Şuan basmıyor kafa. Paralel bağlayıp 4Ω 100w yapmam lazım dı

Seri bağlayınca gerilim kaynağı sabitse çekilen akım azalacağından harcanan toplam güçte azalacak.
U=10V R=1
I=U/R = 10/1 = 10A
P=I^2*R = 10^2*1=100W

U=10V R=2
I=U/R = 10/2 = 5A
P=I^2*R = 5^2*2=50W

Amfi testi için yapılacak yükte maksat 4 Ω dirence sahip bir taş direnç gurubu elde etmek değil mi?

5W demek "fiziksel olarak 5W ısı yayabilir, daha fazlasını yayamaz, yanar" demek. Hatta üzerine soğutucu takıp bu rakamı pratikte yükseltebilirsiniz. Ne kadar akım çektiği ile bir ilgisi yok, o sadece direnci ile ilgili.

Dirençleri seri bağlayınca güç tüketme KAPASİTESİ artar, yoksa bağlı olduğu devrede daha fazla güç çekmez. Şu örneği düşünelim:

1 Ω 4 W direnç var elimizde. Bu dirençten en fazla 2 A geçirebiliriz.

Bu dirençten iki tane seri bağlarsak, gene bunlardan 2 A geçirebiliriz. Eğer bunu yaparsak da bunlara toplamda iki kat daha fazla güç harcatabiliriz.

Haklısınız, ben şu noktada takılıyorum; Bu amfi cihazının verebileceği max çıkış voltajı belli değil mi? bu durumda amfiyi zorlamak (daha fazla akım çekebilmek ve güç harcaTmak) için omajı yükseltmek ne kadar doğru olur? Biz bunlardan 1000 tanesini seri bağlarsak amfi bundan nasıl akım akıtacak?
Taş direnç gurubuyla 4 Ω dirence sahip yüksek wattlı bir hoparlör simulatörü yapmaya çalışımıyor muyuz? Bu arada saat 2 idare edin :)

Haklısınız, ben şu noktada takılıyorum; Bu amfi cihazının verebileceği max çıkış voltajı belli değil mi? bu durumda amfiyi zorlamak (daha fazla akım çekebilmek ve güç harcaTmak) için omajı yükseltmek ne kadar doğru olur? Biz bunlardan 1000 tanesini seri bağlarsak amfi bundan nasıl akım akıtacak?
Taş direnç gurubuyla 4 Ω dirence sahip yüksek wattlı bir hoparlör simulatörü yapmaya çalışımıyor muyuz? Bu arada saat 2 idare edin :)

4 ve 8 ohm değerleri hoparlörler (ve dolayısıyla amfiler) için standarttır. Nasıl bağlanırsa bağlansın (paralel, seri, hem paralel hem seri) bu değerlere ulaşılmaya çalışılıyor evet.

Ben nedense 0.39R alacağıma 0.22R almışım. Dirençler elimde parladı. Satılık direnç var :D
0.39R alıp tekrar girişmeliyim. Bu arada multimetre ile ölçemediğim bu küçük dirençleri osiloskop ile ölçebilir miyim?

Ben nedense 0.39R alacağıma 0.22R almışım. Dirençler elimde parladı. Satılık direnç var :D
0.39R alıp tekrar girişmeliyim. Bu arada multimetre ile ölçemediğim bu küçük dirençleri osiloskop ile ölçebilir miyim?

Niye elinde patlıyor yav? 18 tane seri bağlayınca 3.96 Ω oluyor, güç de 90 W. Bu direnç iş görür.

Böyle küçük dirençleri ölçmek için:

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back