Amfi test etmek için yük direnci

Niye elinde patlıyor yav? 18 tane seri bağlayınca 3.96 Ω oluyor, güç de 90 W. Bu direnç iş görür.

Böyle küçük dirençleri ölçmek için:

Abi bunları nasıl seri bağlayayım? Çok şekilsiz olur.

Abi bunları nasıl seri bağlayayım? Çok şekilsiz olur.

Ben sana aslında 25 tane 100 Ω 5 W paralel bağla demiştim yukarıda. O zaman düşük toleranslı 4 Ω 125 W direncin olacaktı. Ama bu da iş görür. Yan yana koy ve zik zak şeklinde lehimle. Dirençleri de birarada tutmak için epoksi ile yapıştırabilirsin.

Ben sana aslında 25 tane 100 Ω 5 W paralel bağla demiştim yukarıda. O zaman düşük toleranslı 4 Ω 125 W direncin olacaktı. Ama bu da iş görür. Yan yana koy ve zik zak şeklinde lehimle. Dirençleri de birarada tutmak için epoksi ile yapıştırabilirsin.
Bu aralar işim rast gitmiyor. Görsu elektronikten 6 kalem malzeme sipariş ettim 3 kalemi yanlış geldi. Hemde en can alıcı ürünler. Diğer üçünü hazır kargo geliyorken... diye eklemiştim sepete.

20200812_113618.jpg

Abi 25 tane 100r 2.5k yapıyor. Paralel bağlayınca böl ikiye 1.25k yapıyor. 4R nasıl oluyor? Ben niye anlamıyorum bu hesabı yav?

Abi 25 tane 100r 2.5k yapıyor. Paralel bağlayınca böl ikiye 1.25k yapıyor. 4R nasıl oluyor? Ben niye anlamıyorum bu hesabı yav?

Eşit dirençler paralel bağlanınca direnç değerini direnç sayısına bölüyorsun. 100 / 25 = 4. Yukarıdaki gıcık formülü hatırla :D

Gökhan 1/100 den 25 tane olursa pay kısmını ,(üstteki 1 kısmını) 25 e yükseltir 25/100 ün tersi olan 100/25 de tam olarak 4 yapar

Bu yük direnci sağda solda elime gelip duruyor.
Eğilip bükülmeye müsait olduğu için bir gün başına bir şey gelecek.
Bunu kalıp haline getirmek istiyorum. Epoxy pahalı olduğu için alternatif bir yöntem arıyorum.
Isıya dayanıklı ne kullanabilirim?
Mesela alçı olur mu? yada çimento?

20200812_144422.jpg

Bu yük direnci sağda solda elime gelip duruyor.
Eğilip bükülmeye müsait olduğu için bir gün başına bir şey gelecek.
Bunu kalıp haline getirmek istiyorum. Epoxy pahalı olduğu için alternatif bir yöntem arıyorum.
Isıya dayanıklı ne kullanabilirim?
Mesela alçı olur mu? yada çimento?

16719 eklentisine bak
Abi biraz pahalıya gelir ama normalden biraz katı japon yapıştırıcısı var bu kadar büyük boyutta bişeyi kaplamak için ne kadar japon gider kestiremiyorum ama o biraz katı japon 2-3 saat günşte kalırsa kaya gibi oluyor

Abi biraz pahalıya gelir ama normalden biraz katı japon yapıştırıcısı var bu kadar büyük boyutta bişeyi kaplamak için ne kadar japon gider kestiremiyorum ama o biraz katı japon 2-3 saat günşte kalırsa kaya gibi oluyor
Epoxy den daha pahalıya gelir.

Yükü gücüne yakın değerlerde kullanırsan ısıyı yeterince uzaklaştırmazsın. Dirençler ısınır ve direnç değeri artar. Bir de hem alcı hem beton ıslak olacak uygulandığında, o ıslaklık da dirençlerin tellerinde korozyona sebep olacak. Ben olsam kaplamam.

1650308034996.png

Abi seninki 50 ohm değildir ama istediğin konfigürasyonda bu şekilde iki devre kartı planlayabilirsin istersen.
Daha sağlam olur istesen de kopmaz.

sanayiden şunun gibi bir alüminyum profil bulup içine yerleştirip alçıyla doldurabilirsin.
aluminum-housed-dynamic-braking-resistors-500x500.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back