Yüksek voltajlı güç kaynağı

Büyük kondansatörler pahalı olduğu için önce bir göreyim dedim. O yüzden gereken toplam sayı olan 40 tane yerine sadece 8 tane ısmarladım. Bunları özdisan'dan sipariş ettim ve çok memnum kaldım. Cumartesi günü sipariş verdim, aynı gün (!) kargoya verildi ve bugün elime geçti :)

Çok sıradışı komponentleri bile stokta tutuyorlar. Ben siparişi verince açıkçası bu kondansatörlerin yurtdışından geleceğini sandım, ama demekki hepsi Türkiye'de stokta varmış.

Küçük kondansatörler 1 nF 2 kV, dirençler 2.2 MΩ 1/2 W, büyük kondansatörler 1000 µF 450V

Doğrultucu devrelerine PCB falan yapmayacağım. Kondansatörleri cihazın tabanına resimdeki gibi dizeceğim ve diğer komponentleri de havada lehimleyeceğim. Akrilik veya polikarbon olacak cihazın tabanı, acaba nasıl tuttursam kondansatörler? Yapıştırayım mu yoksa bir şekilde tutucu bir çerceve gibi birşey mi yapmalı?

Güç kaynağının trafosu geldi. Trafoyu 30 - 500 Hz arasında çalışacak şekilde tasarlamasını istemiştim trafocudan, o da gayet güzel bir şekilde yapmış. Ama şimdi bunu koyacak kutuyu nasıl yapacağız sorun orada :D

IMG_20191226_141516.jpg

IMG_20191226_141619.jpg

Trafonun yüksekliği 20 cm. Ağırlığı da 25 kg gibi. Mecbur ya saçtan kutu büktüreceğim veya orijinal plana göre gidersem daha kalın polikarbonat veya akrilik kullanmam gerekecek. 8mm polikarbonat fiyatını öğreneyim bakalım.

Mikrodalga fırın trafosu yeterli olmaz mıydı? 2000V çıkışı olmalı.

Aslında olurdu. Ama ileride buna regülasyon eklediğim zaman, düşük voltajlar için regülasyon performansı iyi olmazdı. Malum primeri 10 katına çıkarıyor. Primerdeki regülasyon hataları ve değişimleri, sekondere 10 kat olarak yansıyacak.

Ama benim yaptırdığım trafoda 5 tane 800V sargı var. Gereken voltaja göre sargı kullanılınca, örneğin 800V alınırken tek sargı kullanılacak ve regülasyon hataları 4 kattan az bir şekilde yansıyacak çıkışa. Tabi 4000V alınıyorsa hata büyük olacak gene.

Regülasyon özelliği eklemeye sıra gelince orada baya bir fikirler var onları da hep beraber tartışırız.

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back