ANALOG MİKROFON ÖNERİSİ

caglaripek

Üye
Merhaba arkadaşlar stm32 kartım için analog çıkış veren mikrofon arıyorum max9814 kullandım ama projem için çok alt seviye kaldı. Analog mikrofon önerebilir misiniz?

Zaten o yuvarlak kapsül mikrofonların hepsi analog olarak çalışır.
Ama kullanabilmek için bir bias devresi veya entegreye ihtiyaç duyar.
Bu sayede çıkışında analog bir sinyal gözlemlenebilir.

Bir de aşağıdaki resimdeki MEMS mikrofonlar var bunların direkt belirlenmiş bir besleme bacağı var.
Kimisi çıkışını dijital olarak kimisi de direk yine analog olarak yükseltilmiş bir şekilde veriyor.

Projem alt seviye kaldı demekle kastın nedir anlayamadım. Senin MAX9814 entegrenin veya devrenin de çıkışı bildiğim kadarıyla analog.
1729181153419.png

Zaten o yuvarlak kapsül mikrofonların hepsi analog olarak çalışır.
Ama kullanabilmek için bir bias devresi veya entegreye ihtiyaç duyar.
Bu sayede çıkışında analog bir sinyal gözlemlenebilir.

Bir de aşağıdaki resimdeki MEMS mikrofonlar var bunların direkt belirlenmiş bir besleme bacağı var.
Kimisi çıkışını dijital olarak kimisi de direk yine analog olarak yükseltilmiş bir şekilde veriyor.

Projem alt seviye kaldı demekle kastın nedir anlayamadım. Senin MAX9814 entegrenin veya devrenin de çıkışı bildiğim kadarıyla analog.
37043 eklentisine bak
Şöyle söyleyeyim analog değerleri okuduğum ozaman maks9814 ile kararaızlık var mikrofonda ses yokken 1600 civarlarında okuyor 1200 ile 1800 arası ama sesi veriyorum 3000, 2000 , 10 böyle değişken değerler alıyorum hep aynı yükseklikte sabit ses verdiğimde

Şöyle söyleyeyim analog değerleri okuduğum ozaman maks9814 ile kararaızlık var mikrofonda ses yokken 1600 civarlarında okuyor 1200 ile 1800 arası ama sesi veriyorum 3000, 2000 , 10 böyle değişken değerler alıyorum hep aynı yükseklikte sabit ses verdiğimde
O kartta otomatik kazanç ayarı var. Onun ayarını bilmiyorum.
Ses yüksek gelirse kazancı düşürüyor. Düşük gelirse kazancı arttırıyor.

Son düzenleme:
adafruit_products_1713_LRG.jpg

Gain yazan ucu Vdd ye lehimleyince kazanç 40db oluyor. AYnı ucu gnd lehimleyince 50 db boşta 60 db.
Vdd ile birleştirirsen kazanç düşer yüksek ses girişlerinde kırpma azalır.

Değişmeyen bir değer olsa nasıl ses dalgası olacak? Okuma işi neyle yapıldı? Projenin amacı nedir?

adafruit_products_1713_LRG.jpg

Gain yazan ucu Vdd ye lehimleyince kazanç 40db oluyor. AYnı ucu gnd lehimleyince 50 db boşta 60 db.
Vdd ile birleştirirsen kazanç düşer yüksek ses girişlerinde kırpma azalır.
Teşekkür ederim bilgiler için tekrar deneyeceğim.

Değişmeyen bir değer olsa nasıl ses dalgası olacak? Okuma işi neyle yapıldı? Projenin amacı nedir?
değerin değişmesinde sıkıntı yok zaten ama değerin 12 bit adc okurken 3300 gösterip anında 10 a düşmesi normal değil diye düşünüyorum. 20 adet mikrofondan hangisinden anlık daha yüksek ses geldiğini bulmak proje amacı.

Ses dalgası buna benziyor. Saniyede onlarca, yüzlerce, binlerce kez inip çıkıyor. Bu durumda okuduğun değerin sürekli düşüp yükselmesi normal değil mi?

1729197549867.png

eğer ben sabit frekansta yüksek bir ses açtığımda analog olarak değer okuyacaksam ve değer 2200 olup ardından 10 ardından 1600 oluyorsa bana göre normal değil. Mikrofon gürültü olarak algılayıp filtre vs ediyorsa kendi içersinden onu bilemiyorum hiç ses yokken 1600 değerini alıyorum ses varkende 1600 alıyorsam mantıklı gelmiyor. Ben ses yükseldiği zaman analog olarak yüksek bir çıkış görmek istiyorrum.

Sabit frekansta ve sabit güçte (genlikte, volümde) sesin şekli şöyle:

1729198255550.png

Dümdüz sinyal ses olmaz. İnsan kulağı 20 Hz ve 20 kHz arası duyar.

1- "Sesi veriyorum" gibi bir ifadeniz var. Bu sesi nasıl veriyorsunuz?
- Telefondan bir şarkımı açıyorsunuz
- Sabit frekanslı bir sinüs üreticisinden elde edilen sesimi kullanıyorsunuz?
- Veya aklımıza gelmeyen başka bir kaynak / yöntem mi?

2- ADC ile ölçüm yaptığınız ve değerleri print ettiğiniz kod kısımlarını paylaşın?

3- Analog işaretiniz gürültü alıyor olabilir. Kablolama, güç kaynağı kaynaklı gürültüler vb yani donanım kaynaklı sorunlarınızda olabilir. Deneme yaptığınız düzenek hakkında detay verirseniz problemi çözmeye yönelik isabetli cevaplar alırsınız.

Osiloskopa erişim imkanınız varmı? Varsa kullanabiliyorsanız, adc pinindeki analog işarete skop ile bir bakın.

"Bence" yerine veriye / ölçmeye dayalı ilerlemek gerekir. Yoksa zan ile hareket ederseniz yanlış noktalarda zaman kaybedersiniz.

1- "Sesi veriyorum" gibi bir ifadeniz var. Bu sesi nasıl veriyorsunuz?
- Telefondan bir şarkımı açıyorsunuz
- Sabit frekanslı bir sinüs üreticisinden elde edilen sesimi kullanıyorsunuz?
- Veya aklımıza gelmeyen başka bir kaynak / yöntem mi?

2- ADC ile ölçüm yaptığınız ve değerleri print ettiğiniz kod kısımlarını paylaşın?

3- Analog işaretiniz gürültü alıyor olabilir. Kablolama, güç kaynağı kaynaklı gürültüler vb yani donanım kaynaklı sorunlarınızda olabilir. Deneme yaptığınız düzenek hakkında detay verirseniz problemi çözmeye yönelik isabetli cevaplar alırsınız.

Osiloskopa erişim imkanınız varmı? Varsa kullanabiliyorsanız, adc pinindeki analog işarete skop ile bir bakın.

"Bence" yerine veriye / ölçmeye dayalı ilerlemek gerekir. Yoksa zan ile hareket ederseniz yanlış noktalarda zaman kaybedersiniz.
Şu an çok daha temel bir noktadayız. Sesin DC değil AC olduğu konusunda mutabakata varmaya çalışıyoruz.

Teşekkür ederim bilgiler için tekrar deneyeceğim.

Şimdi kulaklıktan sesleri dinlemeyi deneyin, alışkın olduğunuzdan daha uzaktaki insanları duyabildiğiniz garip bir 'efekt' fark etmelisiniz! 10 dB daha fazla kazanç elde etmek için Gain pinini GND pinine ayarlamayı deneyin. Ayrıca kazancı 60 dB'ye ayarlamak için Gain kablosunu çıkarabilirsiniz ancak kazancın çok yüksek olduğunu ve 'çok gürültülü' geldiğini görebilirsiniz, bu nedenle çoğu amaç için 40 veya 50 dB'de kalmanızı öneririz.Ayrıca A/R pinini VDD veya GND'ye bağlayarak A/R (saldırı/tepki) oranını ayarlamayı deneyebilirsiniz ancak varsayılan kablosuzun çoğu amaç için oldukça iyi çalıştığını gördük.​

Alıntı yaptığım yerdeki kulaklık ile test devresini yapabilirsen daha iyi olur.
AGC özelliği olması yapmak istediğin ölçümleri etkileyebilir.
Parmak, ölçüm kabloları vb şeyler değdirme kart uçlarına onlar gürültüde üretirler.

Eğer siz sesin gücünü ölçmek istiyorsanız bu işlemi yapan bir entegre veya devre şeması kullanmanız gerekiyor.

Örnek proje kiti (rastgele buldum):

Şu an çok daha temel bir noktadayız. Sesin DC değil AC olduğu konusunda mutabakata varmaya çalışıyoruz.
Ben mesajı yazmaya başladığımda sizin mesajlarınız yoktu. Yazıp göndermem arasında geçen zamanda bahsettiğiniz "mutabaka görüşmeleri " başlamış :)

Problem veya sorun detaylı tarif edilmeyince artık diğer kullanıcıların zihin okuma ve tahmin yetenekleri devreye giriyor. :gulus2:

Datasheet aşağıdaki gibi göstermiş ama Adafruit devre kartında sağdaki gibi çizmiş mesela.
Anladığım kadarıyla ses yokk

DC offset 1.25 volt diyor siz de ses yokken bile değer okuyorum diyorsunuz ya siz muhtemelen bu ofseti okuyorsunuz zaten.
Böyle de olması lazım çünkü ADC ile 0 ile 3.3V arası okuyabiliyorsunuz eğer bu ofset olmasaydı da ses sinyali sinüs gibi olduğu için sinyalin negatif kısmında ölçüm alamayacaktınız. Fakat şu an negatif kısma geçince sinyal siz 1.25 V değerinin altındaki değerleri okuyorsunuz.

Bir de Gain pinini boş bırakarak/GND/Vdd bağlayarak 3 farklı kazanç ayarı varmış bunları da deneyebilirsiniz.
Bu sayede ADC ile okumayı tam çözünürlükte yapabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
6,734
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back