Clipping yapan VHF Transmitter

Iki direnc ile gitardan gelen kablo sinyalini boluver. Neden bu durumu dert ettin anlamiyorum.

Yaptigin demeye gore mikrofon sinyali gitar sinyalinden daha dusuk. Haliyle gitar sinyali girdiginde preamplifikator sature olup kirpma yapiyor. Scopun varsa bunu gozleyebilirsin.

Bu nedenle premaplifikator kazancini dusurmen gerekiyor. Bu sekilde ugrasacagina giristeki sinyal seviyesini kis. Bunun da en kolay yolu iki tane direnc.

Ya da premaplifikator kazancini dusurmek istiyorsan ilk transistorun emetor direncini yukselt.

Yaptigin demeye gore mikrofon sinyali gitar sinyalinden daha dusuk. Haliyle gitar sinyali girdiginde preamplifikator sature olup kirpma yapiyor. Scopun varsa bunu gozleyebilirsin.

Bu nedenle premaplifikator kazancini dusurmen gerekiyor. Bu sekilde ugrasacagina giristeki sinyal seviyesini kis. Bunun da en kolay yolu iki tane direnc.

Ya da premaplifikator kazancini dusurmek istiyorsan ilk transistorun emetor direncini yukselt.
O kısımda mutabığız zaten. Ama preamp, opamp üstünden değil de transistörler üzerinden sağlanıyor gördüğüm kadarıyla. Kısmakta sorun yok kısılır, ama benim öğrenmek istediğim satürasyon seviyesinin daha da yukarı çekilip çekilemeyeceği aslında, yani üst limitin Yükseltilebilme ihtimali. Gain seviyesi gitar veya input üstünde kısılınca elektro gitarlarda maalesef ton ve dinamik kaybı da yaşanıyor. Pedal veya prosesör zincirlerinde gitardan gelen sinyal full tutulur genelde, gain stage ile final çıkış seviyesi belirlenir, burada girişi 10 seviyesinden örneğin 6 ya düşürürsem daha en başta, onu tekrar 10 a çıkarmam zor, teoride olur ama pratikte final ses 10 seviyesinde 7 8 lik bir sinyal olur, bilmem anlatabildim mi :)

Doğrudur elektro gitar bağlıyorum hocam. 1k lık dirençten 3 tane gördüm alıcıda, ama transmitter da yani gitarı bağladığım kısımda göremedim sanırım, ama tekrar bakacağım.
Ben bu şemayı aynı kartın başka bir markasından çıkardım,transmitter kartında bu transistörün çıkışı frekans modülasyon bölümüne giriyor yani kazanç için sadece bu kısımla oynayabilirsiniz..Ben olsam microstep hocanın dediği gibi direnç ile gerilim bölücü devresi yapıp çözmeye çalışırım,hatta bu dirençleri gitar kablosundaki jakın içine yapardım..

Saturasyon dedigin amplifikatorun yuksek sinyale maruz kalip cikisinda, kazancla carpildiginda bulunacak sonucu verememesi demek.

Yani kazanci azaltacak ya da giristeki sinyali kisacaksin ki sinyal sature olmayacak. Baska yolun yok.

Son düzenleme:
O kısımda mutabığız zaten. Ama preamp, opamp üstünden değil de transistörler üzerinden sağlanıyor gördüğüm kadarıyla. Kısmakta sorun yok kısılır, ama benim öğrenmek istediğim satürasyon seviyesinin daha da yukarı çekilip çekilemeyeceği aslında, yani üst limitin Yükseltilebilme ihtimali. Gain seviyesi gitar veya input üstünde kısılınca elektro gitarlarda maalesef ton ve dinamik kaybı da yaşanıyor. Pedal veya prosesör zincirlerinde gitardan gelen sinyal full tutulur genelde, gain stage ile final çıkış seviyesi belirlenir, burada girişi 10 seviyesinden örneğin 6 ya düşürürsem daha en başta, onu tekrar 10 a çıkarmam zor, teoride olur ama pratikte final ses 10 seviyesinde 7 8 lik bir sinyal olur, bilmem anlatabildim mi :)
Besleme voltajını artırırsan doyma noktası yukarı çıkar.
Ama bütün devreleri yeniden tasarlaman gerekir.

Baranismen sanırım elektro gitar bağlıyorsunuz mikrofon girişine..Eğer elektro gitar kullanıyorsanız gitarınızın volüm düğmelerini ayarlayarak aşırı sürülmesini önleyebilirsiniz..Bu telsiz devresinde otomatik kazanç devresi yok,bir zamanlar baya tamir etmişdim şemasınıda ekliyorum..girişdeki 1k direnç değerini yükselterek sorunu çözebilirsin.ben olsam yaptığınız 3.5mm 6mm gitar kablosunun içine direnç eklerdim başka bir zaman mikrofonuda kullanabilmek adına..Birde bu mikrofon söketinde mikrofonun bias voltajı var sanırım 1.5-2 volt gibi idi bu voltajı önlemek için kablonuzun içine birde kondansatör eklerdim seri olarak..Kolay gelsin (Çizim biraz kötü kusura bakmayın)
Hocam dediğiniz transistörler bunlardan biri sanırım, ikisi de 1815, emiter ve collector bacakları arasındaki direnç farkları 10 kat ikisinde de, 1k 10k, 15k 150k gibi. Attığınız şemaya en yakın yerleşim burası gözüküyor, giriş bölgesine de yakın hem.

Ekler

• IMG_20240414_123905.jpg
    IMG_20240414_123905.jpg
    918 KB · Görüntüleme: 13
Hocam dediğiniz transistörler bunlardan biri sanırım, ikisi de 1815, emiter ve collector bacakları arasındaki direnç farkları 10 kat ikisinde de, 1k 10k, 15k 150k gibi. Attığınız şemaya en yakın yerleşim burası gözüküyor, giriş bölgesine de yakın hem.
Baran hocam bendeki transmitterlerde entegre yok,tümüyle transistörlü sizin fotoda sağ tarafta entegre var şema farklı olabilir..

Tek entegre var bendekinde de, o da sp31101 diye bir compander.
Elimdeki telsiz şemalarında sendekine yakın olabilecek bir şema var,buradada girişdeki potla kazanç ayarı yapılmış microstep hocada bunu tavsiye etmişdi bir dene istersen..RP1 pot ile R12 direnci ile gerilimi bölmüş bunların değeri ile oynayarak sonuç alabilirsin..

Ekler

• Telsiz.jpg
    Telsiz.jpg
    376.7 KB · Görüntüleme: 16
Valla bir kaç şey denedim ama önüne geçemedim açıkçası. Negatif (alt) tarafta oluşan clippingin önüne geçemiyorum maalesef. Mikrofon ile deneyince yok, ki giriş seviyeleri birbirine yakın ama ne hikmetse elektro gitar ile maalesef satürasyon yapıyor. Asimetrik diyot var desem tıraşlama için o da yok, alıcıda bir çift 4148 var, simetrik bağlı onlar da, ki zaten böyle bir devreye neden asimetrik diyot konsun.

İşin kötüsü daha önce de dediğim gibi, gitarın ham sesini çok kıstığım vakit onu tölere etmem zor oluyor, ton kaybı yaşıyorum ve ileriki stagelerde ses veya kazanç artışı yaptığımda dip gürültüsü artıyor bu sefer.

Orjinal mikrofonunu gitar baglantisi icin kullandigin kablonun ucuna tak. Yani cihaz ile mikrofon birbirinden gitardaki gibi uzakta olsun.

Orjinal mikrofonu ile sorun yok diyordun. Kablosunu uzatinca ne olacak bir de onu dene.

Orjinal mikrofonunu gitar baglantisi icin kullandigin kablonun ucuna tak. Yani cihaz ile mikrofon birbirinden gitardaki gibi uzakta olsun.

Orjinal mikrofonu ile sorun yok diyordun. Kablosunu uzatinca ne olacak bir de onu dene.

Kendi mikrofonu basit bir yaka mikrofonu, ince kablosu var ve uzunluğu 40cm kadar. Benim yaptığım kablo enstrüman kablosundan, daha kalın, bir ucu 6.35mm mono diğer ucu 3.5mm mono, onun da boyu 30cm civarı, aralarında 10cm fark vardır veya yoktur en fazla.

Ama blendaj durumu farkli olabilir. Ben RF yayininin uzun mikrofon/gitar kablosuna sinyal bindireceginden de suphelendim. Bu durum varmi yokmu anlamak istedim sadece.

Kablonun ucuna mikrofonu koydugunda sorun olmuyor gitari bagladiginda sorun oluyormu bunu test etmelisin.
Preamplifikator kazancinin yuksek oldugu kesin gibi bir sey. Direncle kistiginda gurultu oluyorsa mikrofonun baglandigi ilk transistorlu devrenin semasini cikartmalisin. Zaten 4 direnc bir transistor bir iki de kondansatorden olusuyordur.

Sema belli olunca kazanci kolayca dusurebiliriz.

Anladigim kadariyla elinde scop vs yok. Olsaydi bir iki noktadaki dalga sekline bakarak buyuk ipuclari elde ederdik. Bu tip sorunlarin cozumunde scop vazgecilmezimizdir.

Ama blendaj durumu farkli olabilir. Ben RF yayininin uzun mikrofon/gitar kablosuna sinyal bindireceginden de suphelendim. Bu durum varmi yokmu anlamak istedim sadece.

Kablonun ucuna mikrofonu koydugunda sorun olmuyor gitari bagladiginda sorun oluyormu bunu test etmelisin.
Preamplifikator kazancinin yuksek oldugu kesin gibi bir sey. Direncle kistiginda gurultu oluyorsa mikrofonun baglandigi ilk transistorlu devrenin semasini cikartmalisin. Zaten 4 direnc bir transistor bir iki de kondansatorden olusuyordur.

Sema belli olunca kazanci kolayca dusurebiliriz.

Anladigim kadariyla elinde scop vs yok. Olsaydi bir iki noktadaki dalga sekline bakarak buyuk ipuclari elde ederdik. Bu tip sorunlarin cozumunde scop vazgecilmezimizdir.
Kablonun ucundan kastınızı anlamadım ama dediğim gibi mikrofonu ayrı bir kablo düşünün, bir ucu mono bir ucu mikrofon, bunu takınca problem yok, yaptığım kablo ile gitarı bağlayınca satürasyon var evet.

Şart oldu zaten bunun şemasını çıkartacağım, biraz uğraştıracak ama, düzgünce foto çekip photoshop'da üst üste bindirip oradan işimi kolaylaştırmayı planlıyorum bakalım. Scope yok maalesef evet.

Bir şey daha geldi aklıma. Acaba bu problemin giriş / çıkış empedansı ile alakası olma ihtimali nedir? Gitar efektleri genelde 1M veya 470K değerinde bir giriş, 10K civarı da çıkış empedansına sahip olur.

Empedans sorunu olsa tam tersi seviyenin düşmesi veya gürültünün artması beklenir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,864
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back