Araç Alımında Plaka Değişimi 2024?

mikron24

Aktif Üye
Özel plaka işleminin masraflı olduğunu biliyorum.
Özel değil de sıradan bir plaka için, araç alımında noterde "plaka değişecek" desek, orada listeden bir kaç seçenek arasından seçebilir miyiz yoksa rastgele, komik, alay konusu olabilecek bir plaka çıkma ihtimali mi var? en azından 10 adet seçenek olsa iyi olurdu. Ben arabayı plakasına göre almak isterim.

Güncel mevzuat nasıldır?

Son düzenleme:
Özel plaka işleminin masraflı olduğunu biliyorum. Sıradan bir plaka için, araç alımında noterde "plaka değişecek" desek, orada listeden bir kaç seçenek arasından seçebilir miyiz yoksa rastgele komik, alay konusu bir plaka çıkma ihtimali mi var? Güncel mevzuat nasıldır?

Sabahtan bir araç beğendim. Az kalsın alacaktım. plakadaki şehir kodu tamam, lakin diğer harfler rakamlar komik geldi. bu halde alay konusu olabileceğimi düşündüm. tamam ilk başta komik değildir lakin toplum bu harfleri evirip çevirip kafasındaki o kalıba uyduracaktır. Kesinlikle olmaz o plaka. Belli ki galerici bu yüzden plakayı söküp bagaja koymuş. ilanda zaten plaka görünmüyor.
birkaç saat o plaka ile gezmeyi göze alırsanız emniyete gidip ufak bir bağışla istediğniiz harf düzenini(başka bir araçta olmamak şartı ile). alabilirsiniz.

Mesela 34 BMV 34 gibi bir plaka isterseniz yüksel ihtimalle alamayacaksınız,

ama mesela isminiz ve soy isminizin baş harflari a ve b olsun.

34 AB 115 gibi bir plakayı alabilirisiniz herhalde, emniyete gidip hallediyorsunuz onu.

Ama plaka mavi üstüne beyaz özel plaka olarak alırsısanız ciddi miktarlar ödüyorsunuz.

Lakabı frenci mehmet olan bir tanıdığım 42 FRENCİ MEHMET 001 plakası için 2 yıl önce 40bin lira ödemişti diye hatırlıyorum.

download.jpg

şu tarzda plaka pahalı şuan tahmin ediyorum 100bin lira isterler ama bu tamamen yasal oluyor vizeden geçiyor ceza geliyor vs.

birkaç saat o plaka ile gezmeyi göze alırsanız emniyete gidip ufak bir bağışla istediğniiz harf düzenini(başka bir araçta olmamak şartı ile). alabilirsiniz.

Bu durum çok tuhafıma gidiyor ve devletin haraç alması gibi geliyor.

Lakabı frenci mehmet olan bir tanıdığım 42 FRENCİ MEHMET 001 plakası için 2 yıl önce 40bin lira ödemişti diye hatırlıyorum.

Bunları plaka tanıma okuyabilir mu?

konyada çok ünlü bir frenci, özellikle bmw araçlarına alt takım ve fren yapıyor.

şahsen tanışmışlığım yok ama adını çok duydum, bmw'nin türkiye başkenti konyada çok arkadasım var

evet öyleymiş. ben sanayi ve sanayicileri pek tanımam. mental sağlığım için mümkün olduğunca uzak dururum :yerlereyat1: özellikle şahincilerden.

Konya düz arazi olduğu için nazik araç çok tercih ediliyor demek ki :)

Konya'da bmw ucuz olur mu? Orada popüler satıcılar kimler? 34 plaka şart.. 2021. 2022.. 1 seri sport line sunroof, elk. bagaj.. olsun 80bin km altı. Siyah, fume gri..

Son düzenleme:
Konya'da bmw ucuz olur mu konya popüler satıcılar kimlerdir. 34 plaka şart.. 2021. 2022.. 1 seri
YASAL UYARI!!!! N47 KODLU BMW MOTORUNDAN UZAK DURMANIZI ISRARLA TAVSİYE EDİYORUM 1 SERİSİ ALIRKEN GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN!

Konya bmw başkenti, bmw'nin 1990'dan günümüze kadar banttan indirdiği her kasayı her motor ve şanzıman konfigrasyonunu konyada bulmak mümkün özellikle e60 kasalarının hepsi var.

Geçen gün istanbulda gümrüğe e60 550i geldi m5 modelinin kardeşi olarak bilinir V8 4.8L benzinli bir motoru var smg şanzımanı var ama galiba suda kalmış berbat halde, araç konyaya gitti 1.8 milyona satıldı.

1.8 milyona 2022 model bmw alınabiliyor : )) konyalılar gitti 2006 model aldı 1.8 milyona.

Manuel 545'ler "e38 V16" lar konyada çok normal araçlar haline geldi.

Bmw alacaksanız küçük şehirden almayın, konya olur ,ankara olur, izmir olur. Yetkili servis dışında sanayinin oyuncağı deneme tahtası olmuş bir bmw asla zevk vermez sürekli baş ağrıtır.

Sıfır otomobil alırken plaka konusunda muameleciler, galeriler emniyetle ilişkileri vasıtasıyla bir miktar bağoış karşılığı plaka seçtirebiliyorlar (o ilçeye ayrılmış plakalar arasından ve boşta olması koşuluyla).

Ancak ikinci el araç için bildiğim kadarıyla bu mümkün değil. Bunun için aracı önce trafikten çekmek ya da başka bir ile taşıyıp önce orada plaka çıkarttırmak gerekiyor. Böylece araç mevcut plakasından kurtuluyor. Sonra tekrar o ilde yeni plaka çıkartmak gerekiyor. Bu son yeni plaka aşamasında yine aynı bağış vs işleri geçerli.

Sıfır otomobil alırken plaka konusunda muameleciler, galeriler emniyetle ilişkileri vasıtasıyla bir miktar bağoış karşılığı plaka seçtirebiliyorlar (o ilçeye ayrılmış plakalar arasından ve boşta olması koşuluyla).

Ancak ikinci el araç için bildiğim kadarıyla bu mümkün değil. Bunun için aracı önce trafikten çekmek ya da başka bir ile taşıyıp önce orada plaka çıkarttırmak gerekiyor. Böylece araç mevcut plakasından kurtuluyor. Sonra tekrar o ilde yeni plaka çıkartmak gerekiyor. Bu son yeni plaka aşamasında yine aynı bağış vs işleri geçerli.
bunu detaylı olarak bir galericiden veya trafik polisinden öğrenebiliriz sanırım bilgi kirliliği çok var.

bi yerden okuyorum fark etmez istediğin zaman gidip boştaki plakayı alabilirsin bağış yaparak diyor.

başka yerde de araç bir kez o ile tescilendiyse farklı plaka ile tescilenemez diyor emin olamadım.

bunu detaylı olarak bir galericiden veya trafik polisinden öğrenebiliriz sanırım bilgi kirliliği çok var.

bi yerden okuyorum fark etmez istediğin zaman gidip boştaki plakayı alabilirsin bağış yaparak diyor.

başka yerde de araç bir kez o ile tescilendiyse farklı plaka ile tescilenemez diyor emin olamadım.

Son 3-5 yılda değişmediyse ikincisi gibi olduğuna eminim. Tabi bu normal plaka için geçerli.

Özel Plaka (ortada uzun isim yazan) için ilki geçerlidir muhtemelen. Ama pek bana göre değil o tür plakalar.

Son 3-5 yılda değişmediyse ikincisi gibi olduğuna eminim. Tabi bu normal plaka için geçerli.

Özel Plaka (ortada uzun isim yazan) için ilki geçerlidir muhtemelen. Ama pek bana göre değil o tür plakalar.
Büyük ihtimalle ben o yüzden bilgi karmaşası var hepimiz özel plaka deyince ortadaki 3 haneden bahsettiğimizi anlıyoruz 2 farklı kaynak özel plakayı farklı değerlendirip paylaşım yaptığı için karışıyor.

Eğer araba üstüne bir ticaret veya iş yapmıyorsan bence uzun karakterli plakaya hiç gerek yok tahminim en az 70-80bin lira alırlar o şekilde plaka için.

Ben özel plaka peşinde değilim sadece tuhaf olmasın yeterli. Dalga geçerler rezil oluruz.

Ben özel plaka peşinde değilim sadece tuhaf olmasın yeterli. Dalga geçerler rezil oluruz.
Sen dalga geçilmesine izin verirsen plaka olmasa da başka dalga geçecek bir şey bulurlar. Bazen ciddi yüzümüzü göstermeliyiz insanlara. :)

Hangi ilçede oturuyorsan o ilçeye ait harf kodlarını alırsın. İnternetten hangi harfler olduğunu bulabilirsin.

Arkadasim sifir BMW X1 ile su birikintisine hizli girince arac calismaz olmus.

Servis yapamadi ve cozum olarak da cebinden odeyip motoru degistirtmek zorunda kaldi.

Turkiye'de bunu onarirlardi.

IMG-20240223-WA0023.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,926
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back