Arduino da Yer Kaplayan Değişken Sorunu

analog pinler çok hassas çalışıyor stm32f103'de dahi böyle bir olay görmemiştim analog 0 pinini okumaya göre çevirdim programı boştayken 190-230 arasında değerler devamlı dönüyor pine temas ettiğim an 2-3-4 değerleri dönmeye başlıyor hiçbir ara eleman koymadan dokunmatik yapabiliriz bununla.

a1'de aynı şekilde çalışıyor boşta kalırken 190-230 civarında değerler çeviriyor dokunduğum an 10'un altına iniyor değer
a2'de aynı

Analog uçlarlara yaptığım deneyden şu sonuçlar çıktı;
Şemada VSYS(regülatör girişinden) 200k üst 100k alt direnç ile yapılmış bir gerilim bölücüden geçip çıkan voltaj adc3 tarafından ölçülüyor 5.12 volt giriş beslememden 530 adc değeri okuyorum.

diğer bütün boştaki analog pinler a0-a1-a2 hepsi aynı davranıyor boştayken 190-230 arasında rastgele değerler çeviriyorlar elimle temas edince 10'un altına iniyorlar

Analog uçlarlara yaptığım deneyden şu sonuçlar çıktı;
Şemada VSYS(regülatör girişinden) 200k üst 100k alt direnç ile yapılmış bir gerilim bölücüden geçip çıkan voltaj adc3 tarafından ölçülüyor 5.12 volt giriş beslememden 530 adc değeri okuyorum.

diğer bütün boştaki analog pinler a0-a1-a2 hepsi aynı davranıyor boştayken 190-230 arasında rastgele değerler çeviriyorlar elimle temas edince 10'un altına iniyorlar
O zaman soru şu; ADC3 kaç volta kadar ölçüm yapıyor? Datasheet de belki belirtilmiştir. Benim dediğim gibi 20-30 voltları bölüp okuyabiliyorsa kartı yapanları alnından öpmek lazım :)

O zaman soru şu; ADC3 kaç volta kadar ölçüm yapıyor? Datasheet de belki belirtilmiştir. Benim dediğim gibi 20-30 voltları bölüp okuyabiliyorsa kartı yapanları alnından öpmek lazım :)
kartın giriş voltajını ölçüyor regülatörede bakmak lazım kaç girişe kadar çalışıyor girşten alınan bissürü uç var birinden okuyabiliyoruz diye besleriz gitmesin işlemcimiz enine boyuna çoook bakmak lazım buna

adc.png

birde böyle bir not eklemişler

yh.png

daha önce karşılaşmadığım birşeyi daha gördüm üstündeki regülatör hem step up hemde step down çalışıyormuş ama sana kötü haber 1.8 ile 5.5 aralığını destekliyor. EYVAH benim usblerin ayarı biraz daha kaçarsa patlatırım bu regülatörü

16247 eklentisine bak
daha önce karşılaşmadığım birşeyi daha gördüm üstündeki regülatör hem step up hemde step down çalışıyormuş ama sana kötü haber 1.8 ile 5.5 aralığını destekliyor. EYVAH benim usblerin ayarı biraz daha kaçarsa patlatırım bu regülatörü
Söker 6v'a kadar destekleyen regülatör takarız :katil2:
Ama 5.5v bence iyi bir rakam. Usb ler geneldw 4.9v veriyor benim rastladığım. 5v'u geçen azdır ve geçse bile 5.5v üzerine çıkacağını sanmam.

sen en iyisi bu karta 30 voltu sokma görünen haliyle bu kart yollarında 5 voltu dahi çok kısa tutuyor 30volt pek hoşuna gitmeyecektir. Isı ölçümünü ya ds18b20 ile yapacaksın bissürü dijital pinin var. Yada bunun içindekini kullanıp biraz uzak bir sonuç alacaksın

Söker 6v'a kadar destekleyen regülatör takarız :katil2:
Ama 5.5v bence iyi bir rakam. Usb ler geneldw 4.9v veriyor benim rastladığım. 5v'u geçen azdır ve geçse bile 5.5v üzerine çıkacağını sanmam.
ben ölçü aletimi ampermetrede unutup yanlışlıkla usb voltajını ölçmeyi denedim kapattı kendini eskiden tam 5.00 çıkıyordu yani fluke 177 5.00 diyordu artık 5.12 çıkıyor kısa devre edince bişeyler oldu voltajı yükseldi

sen en iyisi bu karta 30 voltu sokma görünen haliyle bu kart yollarında 5 voltu dahi çok kısa tutuyor 30volt pek hoşuna gitmeyecektir. Isı ölçümünü ya ds18b20 ile yapacaksın bissürü dijital pinin var. Yada bunun içindekini kullanıp biraz uzak bir sonuç alacaksın
Güç transistörlerinin ısısının ölçümü için lm35 var. Harici 9v ile besliyorum onu.
Piconun kendi üzerindeki ısı ölçeri de kutu içindeki ortam sıcaklığını ölçmek için kullanacağım.

ben ölçü aletimi ampermetrede unutup yanlışlıkla usb voltajını ölçmeyi denedim kapattı kendini eskiden tam 5.00 çıkıyordu yani fluke 177 5.00 diyordu artık 5.12 çıkıyor kısa devre edince bişeyler oldu voltajı yükseldi
Bi içini açıp bakmak lazım. Aşırı akımdan yol üzerindeki bir direncin değeri değişmiş olabilir.

Güç transistörlerinin ısısının ölçümü için lm35 var. Harici 9v ile besliyorum onu.
Piconun kendi üzerindeki ısı ölçeri de kutu içindeki ortam sıcaklığını ölçmek için kullanacağım.

Bi içini açıp bakmak lazım. Aşırı akımdan yol üzerindeki bir direncin değeri değişmiş olabilir.
ayda 1 açıp temizliyorum en son açtığımda usblerin kale gibi korunduğunu gördüm.
1 power swtich kontrol ediyor usblerin voltajını.
power swtichin önünde ptc sigorta var kaç miliamper onu bilmiyorum usb data uçlarında 4 adet direnç var hat başına 2 seri 10r koyulmuş bozmadıysam bilgisayarı bu koruma sayesinde galiba

sen lm35i neden 9 volt ile besliyorsun skalası çok geniş 5 ile de besleme şansın varken 9u neden kullanıyorsun. Bence lm35 yerine ds18b20 yapmalıyız kılıf aynı yapı aynı 1 pinden çıkış yapıyor bu sadece dijital çalışıyor

Bu arada pico nun pwm olayı nasıl? Bütün pinler mi? Yoksa belle başlı mı.

sen lm35i neden 9 volt ile besliyorsun skalası çok geniş 5 ile de besleme şansın varken 9u neden kullanıyorsun. Bence lm35 yerine ds18b20 yapmalıyız kılıf aynı yapı aynı 1 pinden çıkış yapıyor bu sadece dijital çalışıyor
Ben gücü fazla verince daha stabil çalıştığına inanıyorum parçaların. Elimde 12v 9v 5v regülatörler vardı. 9v dan almaya karar verdim o an. ds18b20 yi tanımıyorum. Bakarız, daha verimli ise yada daha ucuz ise onu kullanırız.

üzerindeki regülatörün datasına da baktım "RT6150B-33GQW" kart üstünde kullanılan hiçbirşey daha önce gördüğüm gibi değil neyi görsem şaşırıyorum. Regülatör hem düşürüyor hem yükseltiyor ve bunu otomatik yapıyor. Regülatörün yumuşak çıkış modu var(soft start) 800ma'e kadar çıkış yapabildiği yazılmış kısa bir süre(10ns) 7.5 volta dayanabileceğide yazılmış

Bu arada pico nun pwm olayı nasıl? Bütün pinler mi? Yoksa belle başlı mı.

Ben gücü fazla verince daha stabil çalıştığına inanıyorum parçaların. Elimde 12v 9v 5v regülatörler vardı. 9v dan almaya karar verdim o an. ds18b20 yi tanımıyorum. Bakarız, daha verimli ise yada daha ucuz ise onu kullanırız.
2 x UART,
2 x I2C,
2 x SPI,
16x PWM channels
1 x Timer with 4 alarms,
1 x Real Time Counter

ds18b20 15-20 liraya alınabiliyor tip olarak to92(bc237,lm35 vs. aynı kılıfta) birde bunun su geçirmez olan tipindede var.
+- besleme yapıyorsun bir dijital çıkış pini var ona da 4.7k pull-up yapıyorsun ve sıcaklık ölçümü alıyorsun analog pinimizin sınırlı olduğu bu durumda en iyisi ds18b20 kullanmak

ds18b20 15-20 liraya alınabiliyor tip olarak to92(bc237,lm35 vs. aynı kılıfta) birde bunun su geçirmez olan tipindede var.
+- besleme yapıyorsun bir dijital çıkış pini var ona da 4.7k pull-up yapıyorsun ve sıcaklık ölçümü alıyorsun analog pinimizin sınırlı olduğu bu durumda en iyisi ds18b20 kullanmak
Evet analog pini boşa çıkarmak adına kullanılabilir. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam lm35 100 dereceye kadar ölçüyordu, ds18b20 125 dereceye kadar ölçüyormuş.

Aynı sensör 80₺ ye de var 15₺ ye de.

Aynı sensör 80₺ ye de var 15₺ ye de.
ben o 80lira yazan siteyi pek sevmiyorum ya her yerde ucuz olanı pahalı satarlar her yerde pahalı olanı ucuza satarlar bi garipler ds18b20 15-20 lira aralığında epey zamandır kullandığım bir sensör aşırı doğru sonuçlar verdiği söylenemez +-10 derece oynayabiliyor

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back