Arduino da Yer Kaplayan Değişken Sorunu

yine örnekler içinde Wire adlı örneğin içine bakarsan nasıl ı2c hattı seçeceğimizi görüsün aynı şekilde seri haberleşme hattı seçerken de Serial, Serial1, Serial2 olarak seçiyoruz
Anlamadım olayı. Benim kod üzerinden bir örnek gösterir misin?

bu arada ekrana bağlnatı yaptığın pinleri ölçü aletin ile kontrol et mutlaka.
Belki ekran data pinlerini üstünde pull-up yapıyordur bilmiyorum eğer yapıyorsa
Senin pico dijital girşişten gelecek 5 volta dayanamaz kapatır gözlerini

bu arada ekrana bağlnatı yaptığın pinleri ölçü aletin ile kontrol et mutlaka.
Belki ekran data pinlerini üstünde pull-up yapıyordur bilmiyorum eğer yapıyorsa
Senin pico dijital girşişten gelecek 5 volta dayanamaz kapatır gözlerini
Az kadı ben kapatacam gözlerimi.

DISPLAY CONF:
U8G2_ST7920_128X64_F_SW_SPI u8g2(U8G2_R0, /*PICO SPI CLOCK PİN clock=*/ 10 /* A4 */ , /*PICO SPI TX data=*/ 11 /* A3 */, /*PICO CHIP SELECT CS=*/ 13 /* A2 */, /* reset=*/ U8X8_PIN_NONE);

bu satırı değiştirirsek çalışır gibime geliyor elimde spi 128x64 bir display olsa denerdim ama sakın data pinlerini ölçmeden bağlama hatta hali hazırda nano ile çalışırken bir bak neler oluyor en azından fikir versin 5 volt giderse duman oluruz

DISPLAY CONF:
U8G2_ST7920_128X64_F_SW_SPI u8g2(U8G2_R0, /*PICO SPI CLOCK PİN clock=*/ 10 /* A4 */ , /*PICO SPI TX data=*/ 11 /* A3 */, /*PICO CHIP SELECT CS=*/ 13 /* A2 */, /* reset=*/ U8X8_PIN_NONE);
bu satırı değiştirirsek çalışır gibime geliyor elimde spi 128x64 bir display olsa denerdim ama sakın data pinlerini ölçmeden bağlama hatta hali hazırda nano ile çalışırken bir bak neler oluyor en azından fikir versin 5 volt giderse duman oluruz
Çalışmadı maalesef

ben yazdığım pinlerde GP10 GP11 GP13'Ü YAZDIM SEN FİZİKSEL 10 11 13E BAĞLADIYSAN O YÜZDEN DE ÇALIŞMAYABİLİR

birçok sebebi var.
Hangi pinlere bağladın resim atar mısın?
Ben yanlış düşünüp pinleri yazmış olabilirim?
Ekranın 3.3 seviyesindeki sinyaller ile işlem yapmıyor olabilir?
Nette bir kod daha buldum. En son ona göre yapmaya çalıştım. Resimden pek birşey çıkaramayabilirsin.
Kod:
U8G2_SSD1309_128X64_NONAME0_F_4W_SW_SPI u8g2(U8G2_R0, /* clock=*/ 18, /* data=*/ 19, /* cs=*/ 17, /* dc=*/ 16, /* reset=*/ 20);
20220322_142453.jpg

ben yazdığım pinlerde GP10 GP11 GP13'Ü YAZDIM SEN FİZİKSEL 10 11 13E BAĞLADIYSAN O YÜZDEN DE ÇALIŞMAYABİLİR
Dur onada bakayım. Ben aksi söylenmeyince fiziksel bağlıyorum.

Şu üçünün karşısına SCK SDA SCL yazar mısın? hangisi hangisine denk geliyor karıştırmaya başladım artık.

4RSRegister Select (CS in Serial)
5RWRead / Write Control (Serial Data In)
6EEnable (Serial CLK)

Çok yaklaştık, ha gayret :)
Çalışırsa buradan yürürüm ben.

16231 eklentisine bak
ben ilk aldığım günden beri ısınamadım buna çok olanak sunması nedeniyle bana hassas havası yaratıyor mesela bir transistör sürecek boşta bir pin bulamuyorum bütün pinleri haberleşme ile dolu haberleşme için kullanılan pinleri normal i/o olarak kullanmama istediğim var neden bilmiyorum

Gerisi gelir bunun. Sağol son zamanlarda çok ilgilendin benimle. :saril:

20220322_144502.jpg

Al buda son fotoğraf olsun. :dans2::dans1:
Ulan tam işi çöz, en keyifli yere gel. Sonra bırak işe git.

20220322_144830.jpg

Bir daha nanoya 80tl vereceğime pico ya veririm. Ben sanıyorumki bunu kodlamak için ille phyton şart :D
asda.png

Gerisi gelir bunun. Sağol son zamanlarda çok ilgilendin benimle. :saril:

16234 eklentisine bak
Aslında son 1 ay kadar önce çok bencil biriydim.
Bir elektronik forumunda konu açtım ve birinin yardımıyla bir entegre çalıştırmayı denedim ve entegrem bozuldu. Benden zorla adres alıp o entegreden 4 tsne satın alıp gönderdi bana ve bulunduğum foruma hiçbir yardımım olmamasına rağmen 1-2 mesaj dışında bir katkım da yoktu bana yine de yardımcı oldu daha sonra forum aktifliği düştü vs. ve kendi kendime bende bildiğim kadar yardımcı olmam gerektiğini düşündüm ama hiç aklımın erdiği bir konu denk gelmiyordu taaki senin konunu görene kadar. Projen güzel gidiyor eline sağlık yardımcı olduysam ne mutlu bana

Last edited by a moderator:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back