Arduino da Yer Kaplayan Değişken Sorunu

ben o 80lira yazan siteyi pek sevmiyorum ya her yerde ucuz olanı pahalı satarlar her yerde pahalı olanı ucuza satarlar bi garipler ds18b20 15-20 lira aralığında epey zamandır kullandığım bir sensör aşırı doğru sonuçlar verdiği söylenemez +-10 derece oynayabiliyor
İşte muhtemelen 15₺ lik muadil kullandığın için 10 derece sapma yapıyordur. Datasheet'inde yoktur herhalde 10 derece saptığı bilgisi.

O 80₺ lik siteyi geçtim, özdisan da bakıyorum orada da 69+kdv. Özdisanda yamuk malzeme pek olmaz. 10 derece bence ciddi bir ısı. Kabul edilebilir bir değer değil. Lm35 de hiç o kadar sapma yok. 15₺ lik versiyonlarında bile yok.

İşte muhtemelen 15₺ lik muadil kullandığın için 10 derece sapma yapıyordur. Datasheet'inde yoktur herhalde 10 derece saptığı bilgisi.

O 80₺ lik siteyi geçtim, özdisan da bakıyorum orada da 69+kdv. Özdisanda yamuk malzeme pek olmaz. 10 derece bence ciddi bir ısı. Kabul edilebilir bir değer değil. Lm35 de hiç o kadar sapma yok. 15₺ lik versiyonlarında bile yok.
datasında +- 0.5 derece diyor.
Ama şöyle de birşey var odamdaki saatim ortam derecesini yazıyor onunla kıyas şansım oldu sadece onunla arasında 10-11 derece fark oluyordu hangisi doğru ölçüm yapıyor inan bilmiyorum duvar saatim 10 yaşından büyük 2 pille çalışıyor.
dht11'e de pek ısınamadım ama oda şuan için alternatifimiz olabilir. Ama onunla yüzey ısısı ölçmek zor sanırım.

datasında +- 0.5 derece diyor.
Ama şöyle de birşey var odamdaki saatim ortam derecesini yazıyor onunla kıyas şansım oldu sadece onunla arasında 10-11 derece fark oluyordu hangisi doğru ölçüm yapıyor inan bilmiyorum duvar saatim 10 yaşından büyük 2 pille çalışıyor.
dht11'e de pek ısınamadım ama oda şuan için alternatifimiz olabilir. Ama onunla yüzey ısısı ölçmek zor sanırım.
Onun sağlamasını yapmak için en güzel seçenek, şu içinde kırmız sıvı olan termometrelerden bulundurmak. Civa mıydı neydi onun içindeki hatırlayamadım şimdi. Onlarda hatalı ölçüm olmuyordu herhalde. Ona bakarak kıyaslanabilir.

senn.png

senin 30 volt giriş git gide hayal oldu kullanılan diyot 20 volt max bir diyotmuş

ben pico ile birkaç uygulama yapınca ısınamayıp koymuştum kenara.
Sayende didik didik ediyorum nesi var nesi yok.
sıra eepromda.

benim için çok mühim eeprom her değişkenimi eeporama yazarım ordan okurum

datasında eeprom yazmıyor ama eeprom örneğinde yazdıklarımı tutuyor nası oluyor anlamadım elektrikiğini kestim 1-2 dakika sonda eeprom okumayı çalışıtırdığım verdiğim sayıyı verdiğim adresten okudum. Git gide ilgiyi çekiyor üstüne bu

yarından bununla fiziksel testlerde yaparım max pwm frekansı vs. şimdi board dosyalarını okuyayım

datasında eeprom yazmıyor ama eeprom örneğinde yazdıklarımı tutuyor nası oluyor anlamadım elektrikiğini kestim 1-2 dakika sonda eeprom okumayı çalışıtırdığım verdiğim sayıyı verdiğim adresten okudum. Git gide ilgiyi çekiyor üstüne bu
İlginçmiş gerçekten.

"Philhower" abiye teşekkürlerimi sunarım arduino ide ile her özelliği tam hakim şekilde kullanılıyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,655
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back