Arduino da Yer Kaplayan Değişken Sorunu

Aslında son 1 ay kadar önce çok bencil biriydim.
Bir elektronik forumunda konu açtım ve birinin yardımıyla bir entegre çalıştırmayı denedim ve entegrem bozuldu. Benden zorla adres alıp o entegreden 4 tsne satın alıp gönderdi bana ve bulunduğum foruma hiçbir yardımım olmamasına rağmen 1-2 mesaj dışında bir katkım da yoktu bana yine de yardımcı oldu daha sonra forum aktifliği düştü vs. ve kendi kendime bende bildiğim kadar yardımcı olmam gerektiğini düşündüm ama hiç aklımın erdiği bir konu denk gelmiyordu taaki senin konunu görene kadar. Projen güzel gidiyor eline sağlık yardımcı olduysam ne mutlu bana
Başkalarına yardımcı olmak herşeyden önce kendini iyi hissettirir. Sırf bunun için bile bildiğimiz konularda başkalarına yardımcı olmalıyız. O 4 entegreyi gönderen kişi bu forumdan biri ise kendisini tebrik ederim. Yok değilse bu foruma transfer etmek isterim. :)
Bize böyle gönlü açık insanlar lazım. Herkes yapmaz bunu. Bu forum da benim de tanıdığım en az 4-5 kişi var böyle.

Benim projelerim pek bitmez. Mutlaka yapacak birşeyler bulurum. Takipte kal :)

İyiler Mutlaka Kazanır...

Başkalarına yardımcı olmak herşeyden önce kendini iyi hissettirir. Sırf bunun için bile bildiğimiz konularda başkalarına yardımcı olmalıyız. O 4 entegreyi gönderen kişi bu forumdan biri ise kendisini tebrik ederim. Yok değilse bu foruma transfer etmek isterim. :)
Bize böyle gönlü açık insanlar lazım. Herkes yapmaz bunu. Bu forum da benim de tanıdığım en az 4-5 kişi var böyle.

Benim projelerim pek bitmez. Mutlaka yapacak birşeyler bulurum. Takipte kal :)

İyiler Mutlaka Kazanır...
Bu gün aslında her günden daha fazla ilerledik benimde daha önce denemediğim birşeydi ve sana tavsiye verirken tedirgin oldum çünkü daha önce 32f103 ile başıma böyle birşey geldi modül üstünde 5 volta pull-up olan haberleşme pinleri yüzünden 32f103'üm rahmetli oldu eğer başına bu gelse benim yüzümden olacaktı ve mecburen picomu sana verecektim.
İlk görüntüyü alamadığında umarım bozulmamıştır pico diye geçirdim içimden görüntüyü aldığın fotoğrafda kendim alsam o kadar mutlu olmazdım. Artık hafıza ve i/o sıkıntın yok 23 dijital 3 analog olmak üzere yeteceğini düşünüyorum 2 analog volt ve akım ölçümü için 1inide nasıl kullanırsan artık fakat sanırım şemada düzenleme yapman gerekiyor daha önce analog ölçümlerin 0-5 volt arasında geliyordu sanırım sana şuan o aralıkta pico rahmetli olur onu 0-3.3 arasında düzenlemen gerekiyor. Biraç da programda düzenleme ile olur bu iş.Rigole daha yakınız artık dahili usb desteğimiz var bir bilgisayar uygulamamız da olur mu acaba

Bu gün aslında her günden daha fazla ilerledik benimde daha önce denemediğim birşeydi ve sana tavsiye verirken tedirgin oldum çünkü daha önce 32f103 ile başıma böyle birşey geldi modül üstünde 5 volta pull-up olan haberleşme pinleri yüzünden 32f103'üm rahmetli oldu eğer başına bu gelse benim yüzümden olacaktı ve mecburen picomu sana verecektim.
İlk görüntüyü alamadığında umarım bozulmamıştır pico diye geçirdim içimden görüntüyü aldığın fotoğrafda kendim alsam o kadar mutlu olmazdım. Artık hafıza ve i/o sıkıntın yok 23 dijital 3 analog olmak üzere yeteceğini düşünüyorum 2 analog volt ve akım ölçümü için 1inide nasıl kullanırsan artık fakat sanırım şemada düzenleme yapman gerekiyor daha önce analog ölçümlerin 0-5 volt arasında geliyordu sanırım sana şuan o aralıkta pico rahmetli olur onu 0-3.3 arasında düzenlemen gerekiyor. Biraç da programda düzenleme ile olur bu iş.Rigole daha yakınız artık dahili usb desteğimiz var bir bilgisayar uygulamamız da olur mu acaba
Bu güne kadar çok parça yaktım. Ama bu güne kadar aynı parçayı İki kere yakmadım. O yüzden ben genelde parça yaktım mı sevinirim. Çünkü bir daha asla unutmayacağım şekilde tecrübe sahibi olurum. Her halde şuan elimdeki ekranın parasına 3 tane pico alırım. O yüzden ekran daha kıymetli :D

Özdisandan 10k ve 1.91k 1% direnç almıştım. 31v'u 5v bölmek için. 1.91k dirençler boşa çıktı. Üstelik adamlar 5-10 tane de satmıyor. 1 tane lazım olan için 100 tane almak zorunda kaldım. Aea değer olduğu için başka yerde de bulamadım. Şimdi onun yerine 3.3v'a göre bir direnç belirleyip alacağım.

dahili usb desteğimiz var bir bilgisayar uygulamamız da olur mu acaba
sırrıbozdun-ya-bütün-sırrıbozdun-ya.gif

Dün @ibrahimcelik de dillendirdi.
Onu kimseye söylemeden yapıp süpriz yapmayı planlıyordum ama iyice gün yüzüne çıkardınız.
Arayüzü kolay C# ile hallederim. Ama USB den C#'a veriyi nasıl alırım onu şuanda bilmiyorum. Zamanı gelince bakacağım.

Şöyle yapınca işimi görüyor.
Screenshot_20220322-183627.jpg

Screenshot_20220322-183524.jpg

Bak aklıma ne geldi.
Pico üzerinde dahili ısı sensörü var. Devreyi kapalı kutuya topladığım da onu programlayıp kutu içerisindeki sıcaklığı ölçebilirim.

3 tane analog pin çok azmış. Tam sınırda.
Volt, amper ve transistör ısılarının tespiti için lm35 kullanıyorum üçüde gitti. Eğer bir tane daha lazım olursa sıkıntı çıkar.
Bu arada orada "agnd" pini diye bir şey görüyorum. Analog pinleri kullanırken bu agnd şart mı acaba, yoksa diğer gndler ile aynı işi mi görüyor?

Screenshot_20220322-185121.jpg

Bu güne kadar hiç bu denli ciddi bir güç kaynağına ihtiyaç duymadım. Bir adet lm317k var elimde birde 24 volt 5 amper smps adaptör birde 10k pot ekledim istediğim voltajı ayarlıyorum birde bi 5 volt adaptörüm var üstünde 1 amper yazıyor ama 500ma seviyesinde çıkışını kapatıyor bu 2 kaynak ve lm317k ile bu güne kadar bütün güç ihtiyacımı karşıladım

Bak aklıma ne geldi.
Pico üzerinde dahili ısı sensörü var. Devreyi kapalı kutuya topladığım da onu programlayıp kutu içerisindeki sıcaklığı ölçebilirim.

3 tane analog pin çok azmış. Tam sınırda.
Volt, amper ve transistör ısılarının tespiti için lm35 kullanıyorum üçüde gitti. Eğer bir tane daha lazım olursa sıkıntı çıkar.
Bu arada orada "agnd" pini diye bir şey görüyorum. Analog pinleri kullanırken bu agnd şart mı acaba, yoksa diğer gndler ile aynı işi mi görüyor?

16240 eklentisine bak
sana kart şemasının bulunduğu pdf yide atayım hemen bilgi vericem

SAYFA 23 KART ŞEMASI
kart üstündeki bütün gndler birleşik analog uçlar için ortak gnd hattını kullanabilirsin
bu arada 4 adet analog pin var 3ü dışarı çıkarılmış birisi orda yatıyor
gp29 adc3 pini ama işlemci üstünde kalmış dışarı çıkmamış

Ekler

• PİCOdatasheet.pdf
    21.9 MB · Görüntüleme: 87
şimdi not kısmını okudum data'nın adc3'ün kullanıldığını söylüyor ama neyin kullandığını anlamadım ben. Anlayanlar açıklayabilirse çok güzel olur
acb.png

Bu güne kadar hiç bu denli ciddi bir güç kaynağına ihtiyaç duymadım. Bir adet lm317k var elimde birde 24 volt 5 amper smps adaptör birde 10k pot ekledim istediğim voltajı ayarlıyorum birde bi 5 volt adaptörüm var üstünde 1 amper yazıyor ama 500ma seviyesinde çıkışını kapatıyor bu 2 kaynak ve lm317k ile bu güne kadar bütün güç ihtiyacımı karşıladım
Ben daha önce 20v 6A adaptörü converter ile ayarlayıp kullanıyordum. Converter bozulunca lm317 - lm337 ikilisinden simetrik yaptım konusu aşağıda.

Bu güne kadar yaptığım harcamalarla 1.5 yada 2 tane korad alabilirdim ama o korad bozulursa yapamazdım. Şimdi bayağı bir tecrübe edindim. Edinmeye de devam ediyorum. O yüzden bazı şeyleri kendin yapmak güzel.

16244 eklentisine bak
gitmiş buraya kullanmış ama ben bunun ne olduğunu anlamadım
biraz daha baktığımda neye yaradığını anladım ama ne gerek var?
VSYS usbden ve vin'den gelen voltajları diyotun üstünden geçirip önüne koyulmuş bir nokta burdan aldığı voltajı 200k/100k gerilim bölücü ile bölüp 5 volt girişte 3.3 volt çıkarmış ve arada da regülatör çıkış yaptıysa açılan bir mosfet var benim analog pinimi beslemeyi ölçmek için neden kullandı bunlar belki ben istemiyorum ölçmek

yh.png

bunlar işlemci üstünde ne varsa gitmiş beslemenin bi yerlerine bağlamışlar i/o'larımı boşa işgal ediyorlar ya

biraz daha baktığımda neye yaradığını anladım ama ne gerek var?
VSYS usbden ve vin'den gelen voltajları diyotun üstünden geçirip önüne koyulmuş bir nokta burdan aldığı voltajı 200k/100k gerilim bölücü ile bölüp 5 volt girişte 3.3 volt çıkarmış ve arada da regülatör çıkış yaptıysa açılan bir mosfet var benim analog pinimi beslemeyi ölçmek için neden kullandı bunlar belki ben istemiyorum ölçmek
Gpo29 da pin şemasında VREF yazıyor.
Acaba ben buradan benim güç kaynağının çıkış voltajını versem hesaplama yaparda benim işimi görür mü?
Çünkü kartın kendisi için kullansa pini neden kenara çıkartsın? Boşuna yol çizmiş olur.

Gpo29 da pin şemasında VREF yazıyor.
Acaba ben buradan benim güç kaynağının çıkış voltajını versem hesaplama yaparda benim işimi görür mü?
Çünkü kartın kendisi için kullansa pini neden kenara çıkartsın? Boşuna yol çizmiş olur.
ben bir deney yapayım hemen

ben bir deney yapayım hemen
Ben yapamıyorum sen yap :D
Mantıken bana kullandırmayacağı pini kenara çıkartması saçma. Hatta daha da ileri gidip o pini direk besleme ölçümü için direnç bile kullanmayalım diye kendi içinde ayarlamış olabilirler. Düşünsene kaç volt verirsen ver kendi içinde voltaj bölücü ile hesaplayıp sana değer döndürüyor. Çok güzel olurdu :D
(Ama deneme 30v vermeyi. Bu bir varsayım :katil2: )

adc3 pinin okuyup seri porta yazdırdığımda 530 değerini alıyorum şemaya bakacak olursak şöyle yola çıkalım.
Benim laptop 5.12 volt çıkarıyor usb noktasından ordaki diyottan geçtikten sonra 4,42 volt 100k/200k birde mosfetten geçip bize 530 adc geliyor yani ben 1.47 volt okuyorum şuan adc3'den kafam çok karıştı

adc3 pinin okuyup seri porta yazdırdığımda 530 değerini alıyorum şemaya bakacak olursak şöyle yola çıkalım.
Benim laptop 5.12 volt çıkarıyor usb noktasından ordaki diyottan geçtikten sonra 4,42 volt 100k/200k birde mosfetten geçip bize 530 adc geliyor yani ben 1.47 volt okuyorum şuan adc3'den kafam çok karıştı
Aynı şeyi diğer adc lerde dene. Bak bakalım ne çıkarıyor karşına. Onlardan da 530 çıkarsa normal olabilir. Yada elinde bir sensör varsa adc3'e takıp okumaya çalış bakalım kullandırıyor mu?

Aynı şeyi diğer adc lerde dene. Bak bakalım ne çıkarıyor karşına. Onlardan da 530 çıkarsa normal olabilir. Yada elinde bir sensör varsa adc3'e takıp okumaya çalış bakalım kullandırıyor mu?
adc3 dışarı çıkarılmamış o yüzden bir bağlantı yapamıyorum biraz durup düşündüm ve 1.47 volt değil 0.47 volt okuyoruz adc3 pininden şimdi diğer analog uçları okuyacağım bakalım ne görücez adc3 bize 0.47 volt ölçüm veriyor

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,837
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back