Arduino donma sorunu

mert45

Üye
Arkadaşlar, yine aynı sorunu paylaşıyorum ama bir türlü sorunu bulamadım, arduino ile kuluçka makinesi yaptım, sürekli donuyor LCD ekrandaki değer takılıp kalıyor reset attığımda düzeliyor, ve düzeldiğinde 70 dereceye kadar çıkıyor sıcaklık hatasız 1 gün çalıştığını görmedim nasıl bir çözüm yolu izleyebilirim

Sistematik olarak parçaları devreden çıkararak elemen lazım. LCD, sıcaklık sensörü, vs. sırayla dene.

Bunun dışında bir ihtimal voltaj çökmesi olabilir. Sıcaklığı neyle ayarlıyorsun, röle falan mı var? Röleyi Arduino pini mi sürüyor? Sistem şeması veya fotoğrafı varsa akıl yürütmeyi de deneyebiliriz.

Sistematik olarak parçaları devreden çıkararak elemen lazım. LCD, sıcaklık sensörü, vs. sırayla dene.

Bunun dışında bir ihtimal voltaj çökmesi olabilir. Sıcaklığı neyle ayarlıyorsun, röle falan mı var? Röleyi Arduino pini mi sürüyor? Sistem şeması veya fotoğrafı varsa akıl yürütmeyi de deneyebiliriz.
Hocam Arduino Vin girişinden beslemiştim onu farklı adaptörle jak girişine aldım LCD yi motor sürücüden besledim, Arduino motor sürücüye sinyal veriyor+Sensörü besliyor +röleyi besliyor +sda scl çıkışları ı2c ye veri aktarıyor

Hocam Arduino Vin girişinden beslemiştim onu farklı adaptörle jak girişine aldım LCD yi motor sürücüden besledim, Arduino motor sürücüye sinyal veriyor+Sensörü besliyor +röleyi besliyor +sda scl çıkışları ı2c ye veri aktarıyor
Sensörü eleyemem sistem çalışmaz sıcaklık takibi yapamam sadece ekranı devre dışı bırakabilirim orada da tereddüt ediyorum

Röle modül mü düz röle mi? Düz röleyse transistörle sürmek gerekir.

Acaba Arduino modul arizali olabilir mi ki? Bir PC anakartinda kristal arizasi bulmustum bir zamanlar. Normal calisken alet kilitleniveriyordu. En son kristali degistirince duzelmisti. Elinde baska kart yoksa o karta bir tane dongu programi yukle deneme yapmak icin. Bir kac gun kendi kendine saysin. Saat falanda olabilir. Sonuca ulasmayi kolaylastirabilir.

Acaba Arduino modul arizali olabilir mi ki? Bir PC anakartinda kristal arizasi bulmustum bir zamanlar. Normal calisken alet kilitleniveriyordu. En son kristali degistirince duzelmisti. Elinde baska kart yoksa o karta bir tane dongu programi yukle deneme yapmak icin. Bir kac gun kendi kendine saysin. Saat falanda olabilir. Sonuca ulasmayi kolaylastirabilir.
Hocam elimde pic18f4550 var sistemi ona kurabilir miyim

Yani, bilemedim ki simdi. Elindeki LCD, sensor vb nin PIC18F4550 ile calisip calismayacagindan, daha dogrusu kullanacagin IDE'de kutuphaneleri olup olmadigini bilemem. Bir de PIC icin C++ kullanman lazim. Entegre olarak mi var, yoksa arabirimleri, beslemesi falan olan kart seklinde mi? Ona kart yapman gerekecek.

Yani, bilemedim ki simdi. Elindeki LCD, sensor vb nin PIC18F4550 ile calisip calismayacagindan, daha dogrusu kullanacagin IDE'de kutuphaneleri olup olmadigini bilemem. Bir de PIC icin C++ kullanman lazim. Bu engetre olarak mi var, yoksa arabirimleri, beslemesi falan olan kart seklinde mi? Ona kart yapman gerekecek.
Hocam direkt trudyo geliştirme kartı var

Trudyo'nun sitesinde ayni sensorler ile calisiyor gorunuyor. C biliyorsan microC ile programlayabilirsin tabii.

Bloglarinda LCD ve kizilotesi sensor icin ornek programlar var. Iletisim bolumune yaz istersen.

Sensörü eleyemem sistem çalışmaz sıcaklık takibi yapamam sadece ekranı devre dışı bırakabilirim orada da tereddüt ediyorum
Bence sıcaklık takibini falan şimdilik boşver. Yazdığın programı değiştir. Röleyi arada bir açıp kapasın (neredeyse hiç ısıtmayacak kadar). Sensörden sıcaklık okuyup sonucu çöpe atsın. LCDye (ve mümkünse PCye bağlı bir seri porta) çalıştığını gösteren bişey yazsın, artan bir sayı gibi. Eğer 1 gün sonra crash olursa bu test sisteminden bir parça çıkar. Böyle böyle git. Tahminle bulmak zor. Her denemende 1 gün kaybedeceksin. 15 şey denesen 15 gün gidecek. Benim dediğim gibi yaparsan max 3-4 günde sorunu bulursun.

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back