Arduino millis() konusunda yardıma ihtiyacım var.

Abi sen böyle deyince ben yanlış bir şey demiş gibi hissediyorum. :D Bu attığım Colpitts türünde bir osilatör devresi. G3UUR ise bir radyo amatörünün çağrı işareti yani adı diyebiliriz. Bu hobide çok popüler olan bir devre kristal frekans ve tepkisini ölçmek için çokça kullanılıyor. Biraz daha az elemanlı basit devreler de var ama şok bobini var onlarda elinde yoktur, almak da ayrı iş zaten o yüzden bunu önerdim.

Abi sen böyle deyince ben yanlış bir şey demiş gibi hissediyorum. :D Bu attığım Colpitts türünde bir osilatör devresi. G3UUR ise bir radyo amatörünün çağrı işareti yani adı diyebiliriz. Bu hobide çok popüler olan bir devre kristal frekans ve tepkisini ölçmek için çokça kullanılıyor. Biraz daha az elemanlı basit devreler de var ama şok bobini var onlarda elinde yoktur, almak da ayrı iş zaten o yüzden bunu önerdim.
Çok sevdiğim bir arkadaşın liseden başka bir arkadaşı varmış "Aristoteles".
Bu Aristoteles bizim arkadaşa demiş ki "Gerçekler acıdır, biberde acıdır, o halde gerçekler biberdir."
İşte ben de tam olarak bu Aristoteles ile aynı kafadayım sanırım. Gerçeklerin biber olduğuna inanıyorum, aksini almıyor kafa.

Şimdi ben bu devreyi yapmasına yaparım da, hatta kesin yaparım ama bana verdiği değeri neye yoracağımı bilmeyince elde var sıfır olacak.

Benim kafa şu şekilde ilerliyor; (Bu arada hiç memnun değilim bu kafadan, değiştirmek isteyen olursa üste para veririm)
Şimdi sen bana tekerleği veriyorsun ve diyorsun ki "bunun sayesinde araba kolayca ilerler" benim kafa bunu almıyor, hafızada oluşmuyor resim.
Anlamam için o tekerleği illa yerinde takılı ve dönerken görmem lazım. Ancak o zaman yerleşiyor kafaya.
İş tekerlekte olunca kolay tabi. Ama mesela kristali entegreye takıyorsun, ne yaptığı belli değil. Gözle göremiyorsun ki. Bunun için osiloskop yada işte özel bir alet kullanmak lazım. Hadi onu da taktın karşına çıkan sinyalleri nasıl yorumlayacağını bilmiyorsun. Bazı şeyler için gerçekten insanın yanında bilen birinin olması lazım. Çünkü benim takıldığım noktada soracağım bir yada bir kaç peş peşe soru beni sonuca götürecek.
Burada soru sorma şansım var, ama alacağım cevap 1 saat sonra olunca ve alacağım cevaba istinaden bir soru daha sormam gerekiyorsa pc başında o cevabı beklemek de projeden soğutuyor insanı. Niye kimse cevap vermiyor gibi bir serzenişte de bulunamam. Kimse benim öğretmenim değil, herkesin kendine göre işi gücü var. Neyse işte benim bazı şeyleri öğrenmem zor. İşin içinde değil kıyısındayım çünkü. Artık bu saatten sonra ömrümüz tamamlana kadar ne kadar çok öğrenirsek o kadar tatlı geçer hayatımız.

Datasheet'e bakınca zaten ATTiny için harici kristal bağlama özelliği göremiyorum. Datasheet'ten, harici clock'un bir harici osilatörden gelmesi gerekiyor diye anlıyorum ben.

1628881161315.png

Büyük ihtimalle senin ATTiny13 dahili osilatör ile çalışmaya devam ediyor. O osilatör de çok hassas olmadığı için böyle bir zamanlama hatası oluyor. Eğer durum buysa, o zaman 9.6 MHz veya 4.8 MHz dahili clock'a göre timer yapılandırıp işi yapmak lazım.

Datasheet'e bakınca zaten ATTiny için harici kristal bağlama özelliği göremiyorum. Datasheet'ten, harici clock'un bir harici osilatörden gelmesi gerekiyor diye anlıyorum ben.

12938 eklentisine bak

Büyük ihtimalle senin ATTiny13 dahili osilatör ile çalışmaya devam ediyor. O osilatör de çok hassas olmadığı için böyle bir zamanlama hatası oluyor. Eğer durum buysa, o zaman 9.6 MHz veya 4.8 MHz dahili clock'a göre timer yapılandırıp işi yapmak lazım.
O zaman abi ben 9.6MHz e göre yapılandırıp dakika sayayım. Çıkan farkı hesaplayıp ona göre timer yapalım.

Birde şöyle bir şey buldum. Galiba ATtiny13a nın en verimli nasıl çalışacağını anlatıyor.

Kurcalarken dikkat etmeli, dahili osilatörü çok düşük frekansa ayarlayınca programlayıcıyla haberleşmiyor, ckdiv8 fusebit açık ve 4.8 MHZ ayarlayınca bazı isp programlayıcılarıyla programlanamaz hale geliyor.

Kurcalarken dikkat etmeli, dahili osilatörü çok düşük frekansa ayarlayınca programlayıcıyla haberleşmiyor, ckdiv8 fusebit açık ve 4.8 MHZ ayarlayınca bazı isp programlayıcılarıyla programlanamaz hale geliyor.

Benim başıma geldi. Fuse bitleri ayarlıyorum sonra bir daha ses soluk yok. Nasıl olur bir daha başka mcu ile yine aynı. Bozdum sandım mcuları. Sonra avrdudes ile hızı düşürerek bağlantı kurdum.

1628883066598.png

Çok sevdiğim bir arkadaşın liseden başka bir arkadaşı varmış "Aristoteles".
Bu Aristoteles bizim arkadaşa demiş ki "Gerçekler acıdır, biberde acıdır, o halde gerçekler biberdir."
İşte ben de tam olarak bu Aristoteles ile aynı kafadayım sanırım. Gerçeklerin biber olduğuna inanıyorum, aksini almıyor kafa.

Şimdi ben bu devreyi yapmasına yaparım da, hatta kesin yaparım ama bana verdiği değeri neye yoracağımı bilmeyince elde var sıfır olacak.

Benim kafa şu şekilde ilerliyor; (Bu arada hiç memnun değilim bu kafadan, değiştirmek isteyen olursa üste para veririm)
Şimdi sen bana tekerleği veriyorsun ve diyorsun ki "bunun sayesinde araba kolayca ilerler" benim kafa bunu almıyor, hafızada oluşmuyor resim.
Anlamam için o tekerleği illa yerinde takılı ve dönerken görmem lazım. Ancak o zaman yerleşiyor kafaya.
İş tekerlekte olunca kolay tabi. Ama mesela kristali entegreye takıyorsun, ne yaptığı belli değil. Gözle göremiyorsun ki. Bunun için osiloskop yada işte özel bir alet kullanmak lazım. Hadi onu da taktın karşına çıkan sinyalleri nasıl yorumlayacağını bilmiyorsun. Bazı şeyler için gerçekten insanın yanında bilen birinin olması lazım. Çünkü benim takıldığım noktada soracağım bir yada bir kaç peş peşe soru beni sonuca götürecek.
Burada soru sorma şansım var, ama alacağım cevap 1 saat sonra olunca ve alacağım cevaba istinaden bir soru daha sormam gerekiyorsa pc başında o cevabı beklemek de projeden soğutuyor insanı. Niye kimse cevap vermiyor gibi bir serzenişte de bulunamam. Kimse benim öğretmenim değil, herkesin kendine göre işi gücü var. Neyse işte benim bazı şeyleri öğrenmem zor. İşin içinde değil kıyısındayım çünkü. Artık bu saatten sonra ömrümüz tamamlana kadar ne kadar çok öğrenirsek o kadar tatlı geçer hayatımız.
Abi güzel bir felsefen var hatta ben de yararlandım bundan daha önce de söylemiştim sana. Nasıl çalıştığını bilmeden bir şeyi kullanmanın veya yapmanın ne anlamı var olayı. Ama bir de şu var amerikayı yeniden keşfetmeye de gerek yok. Tekerlek nasıl çalışıyor öğrenmek lazım eyvallah ama jantın alaşımı ne, lastiğin formülü ne bunlar da var. Bunları da öğrenecek değiliz eğer işin kimyasına merakımız varsa da bu örnekte amaç arabayı hareket ettirmek olduğuna göre önce tekeri takarız araba yürür sonra vakit kalırsa hayattan geriye teker nasıl çalışıyormuş, nasıl üretiliyormuş kısımlarına gireriz. Yoksa abi hayat biter gider valla.

Yaşça çok küçüğüm senden ama yanlış anlamazsan ilk önce sorununu çözersen bu devreyi anlamak sonrasında çok da zor olmaz vakit bulursan aynı senaryo benim için de geçerli vakit bulursam. Ben mesela telsiz yapmaya çalışıyorum farklı katlardan oluşuyor. Alıcı verici haricinde bunların içindeki filtresiydi(band past, low past filtre), sinyal güçlendiricisi, karıştırıcısı, zayıflatıcısı, röleleri, aktif kazanç kontrol devresi, power amp katı, audio amp katı derken hepsi tabağın içindeki makarna gibi birbirine bağlı girişik karmaşık konular. Ben biraz mükemmeliyetçi bir insanımdır biraz ders konuları hariç orda her bilgiyi dayadıkları için. Neyse bir kere yapayım en iyisi olsun ve bir defada olsun ki ucuza olsun aileme de daha az masraf çıkarıyım en fazla sonradan bir iki rötuşla mükemmele getiririm diye düşünüyordum. Araştır araştır derken baktım ki oku oku ben hiçbir şey yapmıyorum çünkü mükemmel baya zor ve uzaktaymış. Değil bütün bilgileri okumak anlamak ayrı bir yerde o daha zor.
1628883324616.png

Örnek bu devre ve üzerinde gördüğün farklı katlar. Bir yerden başlayıp bir ürün çıkartmalıyım sonucuna vardım. Ve bu yolda üsttekinden çok daha basit bir çizimle sadece alıcı yapayım dedim. Her bir bölümü az çok biliyim bir bölümü öncelikle odaklanıp çok iyi biliyim dedim. Yoksa inan imkansız bunalır çatlarsın. Atom parçalamıyoruz basit hobi işleri yapıyoruz mühendislik işlerine oranla ama senin kullanacağın kristali tasarlayan adamın ne kadar kafa yorduğunu düşün bir de mikro kontrolcü tarihini ve oradaki sınırsız sayıdaki makaleyi düşün daha birçok şeyin bu oranda karmaşık dolu dizgin bir tarihçesi var. Yani basit bir hobi yapsak da yüzyıllık bilgi birikimini kullanıyorsun. Ne yazık ki bazı şeyleri bilmemeye de mecbursun. Hayat süresi belli, beceri olarak değil ama GB olarak beyin kapasitesi de sınırlı.

Bence bir kısım bilgiyi atlayıp sonuca ulaşmak ve vakit buldukça öncesini araştırmak hayatı verimli kullanmak adına en mantıklısı. Bazı konular var tabi en temelini bilmek de gerekli yeri gelen konularda. Ama bugünkü ihtiyacın için işinin bitmesi ve projeyi tamamlaman seni mental olarak çok daha rahatlatır ve şarj eder. Sonra da collpits osilatör nasıl çalışır birlikte bakarız. Ben de öğreneceğim bunu çünkü ;D

Umarım haddimi aşmamışımdır. İyi akşamlar.

Bu dahili saatin OSCCAL komutu ile kalibrasyonu yapılıyormuş. Bu PDF'inde de geçiyor. Sen herhangi bir yerde böyle bir tanım yaptın mı?

Mesela şunu kullanabilirsin, duruma göre yavaşlatıp hızlandırılır.

C++:
void setup()  {
    OSCCAL = 46;

Şurada da nasıl kalibre edebileceğinle ilgili bir yazı var.

Burada ufak adımlarla ilerleyin diyor, belkide en güzeli yukarıdaki devre ile ilerlemek olabilir...

1628885003192.png

Abi güzel bir felsefen var hatta ben de yararlandım bundan daha önce de söylemiştim sana. Nasıl çalıştığını bilmeden bir şeyi kullanmanın veya yapmanın ne anlamı var olayı. Ama bir de şu var amerikayı yeniden keşfetmeye de gerek yok. Tekerlek nasıl çalışıyor öğrenmek lazım eyvallah ama jantın alaşımı ne, lastiğin formülü ne bunlar da var. Bunları da öğrenecek değiliz eğer işin kimyasına merakımız varsa da bu örnekte amaç arabayı hareket ettirmek olduğuna göre önce tekeri takarız araba yürür sonra vakit kalırsa hayattan geriye teker nasıl çalışıyormuş, nasıl üretiliyormuş kısımlarına gireriz. Yoksa abi hayat biter gider valla.
vakit bulursan aynı senaryo benim için de geçerli vakit bulursam. Ben mesela telsiz yapmaya çalışıyorum farklı katlardan oluşuyor. Alıcı verici haricinde bunların içindeki filtresiydi(band past, low past filtre), sinyal güçlendiricisi, karıştırıcısı, zayıflatıcısı, röleleri, aktif kazanç kontrol devresi, power amp katı, audio amp katı derken hepsi tabağın içindeki makarna gibi birbirine bağlı girişik karmaşık konular. Ben biraz mükemmeliyetçi bir insanımdır biraz ders konuları hariç orda her bilgiyi dayadıkları için. Neyse bir kere yapayım en iyisi olsun ve bir defada olsun ki ucuza olsun aileme de daha az masraf çıkarıyım en fazla sonradan bir iki rötuşla mükemmele getiririm diye düşünüyordum. Araştır araştır derken baktım ki oku oku ben hiçbir şey yapmıyorum çünkü mükemmel baya zor ve uzaktaymış. Değil bütün bilgileri okumak anlamak ayrı bir yerde o daha zor.
12940 eklentisine bak
Örnek bu devre ve üzerinde gördüğün farklı katlar. Bir yerden başlayıp bir ürün çıkartmalıyım sonucuna vardım. Ve bu yolda üsttekinden çok daha basit bir çizimle sadece alıcı yapayım dedim. Her bir bölümü az çok biliyim bir bölümü öncelikle odaklanıp çok iyi biliyim dedim. Yoksa inan imkansız bunalır çatlarsın. Atom parçalamıyoruz basit hobi işleri yapıyoruz mühendislik işlerine oranla ama senin kullanacağın kristali tasarlayan adamın ne kadar kafa yorduğunu düşün bir de mikro kontrolcü tarihini ve oradaki sınırsız sayıdaki makaleyi düşün daha birçok şeyin bu oranda karmaşık dolu dizgin bir tarihçesi var. Yani basit bir hobi yapsak da yüzyıllık bilgi birikimini kullanıyorsun. Ne yazık ki bazı şeyleri bilmemeye de mecbursun. Hayat süresi belli, beceri olarak değil ama GB olarak beyin kapasitesi de sınırlı.

Bence bir kısım bilgiyi atlayıp sonuca ulaşmak ve vakit buldukça öncesini araştırmak hayatı verimli kullanmak adına en mantıklısı. Bazı konular var tabi en temelini bilmek de gerekli yeri gelen konularda. Ama bugünkü ihtiyacın için işinin bitmesi ve projeyi tamamlaman seni mental olarak çok daha rahatlatır ve şarj eder. Sonra da collpits osilatör nasıl çalışır birlikte bakarız. Ben de öğreneceğim bunu çünkü ;D

Aslında Amerikayı keşfedecek kadar detaycı değilim. Yani bu tekerlek ne işe yarıyor onu gözümle görmem lazım o kadar. Daha ileriki seviyeler olan lastik yapısı, lastiğin içine neden tel döşenmiş, nasıl bir kimyevi madde kullanılarak bu kadar dayanıklı plastik üretilmiş vs. vs. Ne bunları merak ediyorum nede makalelerini. Benim derdim söz ile söyleneni anlamamak. İllaki o parçayı iş üstünde göreceğim yoksa okumayla almıyor kafa.
Bak sana bir örnek.
Hobiye yeni başlamışım, meraklıyım ama her zamanki gibi okuyunca anlamıyorum.
Ses devresi yaparken potansiyometre alacaksın dediler, Gittim aldım. 3 tane bacağı var birde çevrilen mil var. 1 hafta kadar video izle, forum oku filan o potansiyometreyi öğrenemedim ben. Yav alt tarafı potansiyometre işte. Yok almıyor kafa. En son baktım olmayacak açtım içini.
2 bacak birbirine bir malzeme ile bağlı. Bu malzeme düz mantık direnç. Ortadaki pin ne tarafa giderse aksi yöndeki uçta direnç artıyor, yaklaştığı uçta direnç azalıyor. Bunu gördükten sonra yerleşti benim kafaya. Yoksa o içindeki hareketi, mekanizmayı görmeseydim bak 3-4 sene oldu, hala öğrenmemiş olurdum onun nasıl çalıştığını. Şimdi bundan sonrası potansiyometrenin kimyevi malzemesi ne?, kasası nasıl bir metalden yapılmış gibi konularla hiç ilgilenmiyorum. Önemli olan devreye nasıl etki ettiği. Bunu gözümle görmem gerek kafamın alması için.
Senin anlayacağın ısrarla hayalet görmek istiyorum :)

Yaşça çok küçüğüm senden ama yanlış anlamazsan ilk önce sorununu çözersen bu devreyi anlamak sonrasında çok da zor olmaz
Kim benden çok şey biliyorsa o benden büyüktür. :D
Bilgisiye beni ezene, dövene, kötekleyene eyvallah. Ağızdan kötü söz çıkmazsa, aleni aşağılama gibi durumlar olmazsa ki burada kolay kolay olmaz, çünkü kaliteli insanlar var hep, o yüzden hiç sorun yok. Bildiğin bir şey var ise haddimi aşar mıyım diye düşünme söyle.

Bu dahili saatin OSCCAL komutu ile kalibrasyonu yapılıyormuş. Bu PDF'inde de geçiyor. Sen herhangi bir yerde böyle bir tanım yaptın mı?

Mesela şunu kullanabilirsin, duruma göre yavaşlatıp hızlandırılır.

C++:
void setup()  {
    OSCCAL = 46;

Şurada da nasıl kalibre edebileceğinle ilgili bir yazı var.

Yüz küsür sayfa ingilizce datası. Biraz bakındım ama tabi benim orada anlatılanları anlamam zor.
Linkteki yazıya da bir bakayım.

Sen herhangi bir yerde böyle bir tanım yaptın mı?
yok yapmadım.

12938 eklentisine bak

Abi 9.6MHz internal ile programladım. 15,30,60 dakika 3 buton tanımladım. 3'ü de 14:35sn sayıyor.
Sercanın dediği OSCCAL konusuna bakıyorum şimdi.

Son düzenleme:
Osccal kalibrasyonu için yazılımlar yüklendi, breadboard bağlantıları oluşturuldu. Bakalı. Becerebilecek miyiz devamını.

20210814_000122.jpg

Kalibrasyon için osiloskop kullanırsan daha iyi olur.

İlla ki ölçü aleti kullanman gerekmez.

Kalibrasyon için osiloskop kullanırsan daha iyi olur.
Osiloskopa tam hakim değilim de asıl başka bir sıkıntı var. "Arduinodan okuduğun sinyali referans al" demiş.
Benim arduinoda okuma yaptığımda tam 0.000 görünüyor.
ATtiny ölçünce 16kHz civarı değişken bir değer gösteriyor. Ne yapacağımı şaşırdım.

Nasıl sıfır olur, 3 numaralı pinden okumuyor musun?

//pwm out
int pwm_pin = 3;
demiş sonra da loop içinde
analogWrite(pwm_pin, 100);
kullanmış.

Nasıl sıfır olur, 3 numaralı pinden okumuyor musun?

//pwm out
int pwm_pin = 3;
demiş sonra da loop içinde
analogWrite(pwm_pin, 100);
kullanmış.
Yok benim uno pwm çıkışı vermiyor nedense. 3 ten alamayıca 9 ile değiştirdim yine yok. Sonra analogWrite(pwm_pin, 150); yaptım hiç tık yok.

multimetre bozulmuş :kizgin2: :kizgin2:

şimdi ben bu 400 civarı değeri attiny den çıkan frekansla mı karşılaştıracağım?
Dur ikinci probu attiny e bağlayayım.

osccal.PNG

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,922
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back