Arduino Nano ile Mini Damacana Kumbara

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bu projemde 2LT'lik mini damacanayı kumbara yaptım. Arduino Nano, 0,96 inch 128X32 OLED Ekran, LDR ve SG9 Servo kullanarak madeni paraları tanımlayıp saydırdım.
Yeni çıkan 5TL'lik madeni parayı da tanımladım bu sisteme.

proje_2.jpg
proje_1.jpg

kumbara_şema.png

kumbara_baskıdevre.png

kumbara_3d_ön.png

kumbara_3d_arka.png

pcb_2.jpg

pcb_1.jpg

elektronik_2.jpg

Kumbara fusion360.png

mekanizma_3.jpg

mekanizma_5.jpg

mekanizma_8.jpg

mekanizma_7.jpg

mekanizma_9.jpg

mekanizma_10.jpg

mekanizma_12.jpg

Kartı Arduino için değil de, ATMega için çizseniz daha iyi olmaz mı?

Ama arduino kullanıyorum.
Sen sanırım direk çip için çiz diyorsun değil mi?

Arduino şemasına bakıp, temel bağlantıları yapın.
Geri kalan pin bağlantıları da projeye göre yapın. ISP pinlerini 2x3 pin header ile çıkarın dışarıya.
Arduino'dan bir programlayıcı yapın ve keyfinize bakın. USBASP daha mantıklı aslında.

Çip ile nano aynı fiyat. Bu proje kapsamında gereksiz uğraş olur. En nihayetinde madeni para saydıracağız. Daha komplike bir sistem olsaydı belki düşünülebilirdi.

V3 ne zaman çıkacak kısmetse :)
Bunun daha alt seviyesine inmek çok zor yav. Bazı planlarım var ama.
Bir alt versiyonda OLED Yerine 7 Segment Display kullanıp sadece tutarı göstermeyi planlıyorum.
V4 te ise ekran bile olmayacak. Para şıkırtısından kaç para olduğunu kendimiz anlamaya çalışacağız. :katil2:

tek sensör ile yapılamaz mı ? servo parayı yavaşca indirirken sensorün tetiklendiği noktadan servo açısına bakarak paranın boyutu bilgisini elde edebilir.

Bunun daha alt seviyesine inmek çok zor yav. Bazı planlarım var ama.
Bir alt versiyonda OLED Yerine 7 Segment Display kullanıp sadece tutarı göstermeyi planlıyorum.
V4 te ise ekran bile olmayacak. Para şıkırtısından kaç para olduğunu kendimiz anlamaya çalışacağız. :katil2:
Elimde hurda vs jeton kanalı yokmu? Onlar nasıl algılıyor. Tahminimce indüktif olarak algılama yapıyorlar. Para geçerken duraklamadan sayılıyor. Böyle bir şey yapabilirsin. Denemek istersen Yardımcı olmaya çalışırım.

tek sensör ile yapılamaz mı ? servo parayı yavaşca indirirken sensorün tetiklendiği noktadan servo açısına bakarak paranın boyutu bilgisini elde edebilir.
Zaten tek sensör ile çalışıyor sistem. Sensör dediğimizde LDR

Elimde hurda vs jeton kanalı yokmu? Onlar nasıl algılıyor. Tahminimce indüktif olarak algılama yapıyorlar. Para geçerken duraklamadan sayılıyor. Böyle bir şey yapabilirsin. Denemek istersen Yardımcı olmaya çalışırım.
Elimde 2 yada 3 tane jeton kanalı var. Ama kurcalamadım. Para tanımayabilir onlar. Jetona ayarlı. İncelemek lazım. Bir de boyut olarak biraz büyük kaçıyorlar.

Forum istatistikleri

Konular
6,759
Üyeler
2,761
Son üye
ekin

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back