Mekanizmayı da çekmen lazımdı. Önemli olan orası.
Servo kolunu öyle bir ayarlaman lazımki 5 kuruşta atsan 1tl de atsan kıyıdan köşeden kaçıp düşmemesi lazım.
Paralar sadece servo kolu yeterince açıldığında düşmeli.
servodan geçmesinde sorun yok sadece adım sayılarını tutturamıyorum 1 tl yi ayarladım 0.50 kr da ayarladım ama 0.25 kr da tıkanıyo devre

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
servodan geçmesinde sorun yok sadece adım sayılarını tutturamıyorum 1 tl yi ayarladım 0.50 kr da ayarladım ama 0.25 kr da tıkanıyo devre
Servonun LDR ve LED'e çok yakın olması lazım. Çünkü servo ilerlemeye başladığında parada ilerliyor. Eğer para düşmeden önce LDR ve LED'in önü açılıyorsa bu da sıkıntıya sebep olur.

25 kuruşu attın.
Servo kolu ilerlemeye başladı.
Sende saymaya başladın 81-82-83-84......
Para 85 de düştü.
Gittin kodların içinde 25 kuruşun if bloğundaki karşılaştırmasını 85 yaptın.

1- Bu durumda tam olarak ne oluyor?
2- Para düşmeden LDR ve LED'in önü açılıyor mu?

Servonun LDR ve LED'e çok yakın olması lazım. Çünkü servo ilerlemeye başladığında parada ilerliyor. Eğer para düşmeden önce LDR ve LED'in önü açılıyorsa bu da sıkıntıya sebep olur.

25 kuruşu attın.
Servo kolu ilerlemeye başladı.
Sende saymaya başladın 81-82-83-84......
Para 85 de düştü.
Gittin kodların içinde 25 kuruşun if bloğundaki karşılaştırmasını 85 yaptın.

1- Bu durumda tam olarak ne oluyor?
2- Para düşmeden LDR ve LED'in önü açılıyor mu?

Ekler

• C8852A18-30AF-452F-B473-0458BEE91008.jpeg
    C8852A18-30AF-452F-B473-0458BEE91008.jpeg
    239.2 KB · Görüntüleme: 16
  • FullSizeRender.MOV
    5.9 MB

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
25 kuruş mu bu attığın?

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
Neredeyse hiç durmadan geçiyor. Böyle olmaması lazım. Sanırım servo kolu çok yukarıda.
Bu durumda 5 kuruş atsan sanki kola değmeden geçip gidecek gibi görünüyor.

Kaç para atarsan at;
1-Para düşünce LDR ve LED önünü tam kapatacak.
2-Para Servo koluna çarpıp duracak ve servonun hareket etmesiyle adım adım düşme yoluna gidecek. Servonun kolu yeterince açıldığında para düşecek.

Neredeyse hiç durmadan geçiyor. Böyle olmaması lazım. Sanırım servo kolu çok yukarıda.
Bu durumda 5 kuruş atsan sanki kola değmeden geçip gidecek gibi görünüyor.

Kaç para atarsan at;
1-Para düşünce LDR ve LED önünü tam kapatacak.
2-Para Servo koluna çarpıp duracak ve servonun hareket etmesiyle adım adım düşme yoluna gidecek. Servonun kolu yeterince açıldığında para düşecek.
Aslında hepsine değiyor uğraştım hepsine değmesi için ama evet, bende hızlı düşüyor. Teslim tarihime bayağı az kaldı olduğu kadar artık.

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
Aslında hepsine değiyor uğraştım hepsine değmesi için ama evet, bende hızlı düşüyor. Teslim tarihime bayağı az kaldı olduğu kadar artık.
Servonun koluna bir parça yapıştırıp mekanizma içine doğru biraz uzat.
Dediğim gibi amaç kola değmesi değil. Kolun parayı tutması ve kontrollü şekilde bırakması.
Kolu uzatırsan servonun adım sayması daha da yükselecektir.
En küçük para olan 5 kuruşu baz al. Servo kolu bunu tutsun ve yaklaşık 10 adım gittikten sonra parayı düşürsün.
Servo kolunu uzatarak bunu sağlarsan diğer paraları da otomatik olarak ayarlamış olacaksın. Tek yapman gereken paraların adımlarını sayıp koda girmek.

Servonun koluna bir parça yapıştırıp mekanizma içine doğru biraz uzat.
Dediğim gibi amaç kola değmesi değil. Kolun parayı tutması ve kontrollü şekilde bırakması.
Kolu uzatırsan servonun adım sayması daha da yükselecektir.
En küçük para olan 5 kuruşu baz al. Servo kolu bunu tutsun ve yaklaşık 10 adım gittikten sonra parayı düşürsün.
Servo kolunu uzatarak bunu sağlarsan diğer paraları da otomatik olarak ayarlamış olacaksın. Tek yapman gereken paraların adımlarını sayıp koda girmek.
Durum böyle, neden her atışta farklı algılıyor sizce?

Ekler

• IMG_4094.MOV
    41.2 MB

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
Durum böyle, neden her atışta farklı algılıyor sizce?
Servo kolu ince olduğu için para servo kolunun yanından kaçıyor. Bunu farkedebiliyor olman lazım.
Projene biraz daha fazla odaklanmalısın.
Servo koluna bir parça yapıştır. Hiç bir para kolun yanından yöresinden kaçamasın.
Para tek bir şart ile geçecek oradan. O da servo kolu yeterince açıldığında.

Servo kolu ince olduğu için para servo kolunun yanından kaçıyor. Bunu farkedebiliyor olman lazım.
Projene biraz daha fazla odaklanmalısın.
Servo koluna bir parça yapıştır. Hiç bir para kolun yanından yöresinden kaçamasın.
Para tek bir şart ile geçecek oradan. O da servo kolu yeterince açıldığında.
Farklı hızda ya da farklı yükseklikten atınca sonuçlar farklı geliyor, onu görebiliyorum. İnanın çok oynadım servo ve paranın geçeceği yerle, farkettiyseniz yerini de değiştirdim üst kapağa monteydi alt kısımda artık, siyah kısımları da sıkıştırdım. Uğraşmaya devam.

Ahmet

Kıdemli Üye
Farklı hızda ya da farklı yükseklikten atınca sonuçlar farklı geliyor, onu görebiliyorum. İnanın çok oynadım servo ve paranın geçeceği yerle, farkettiyseniz yerini de değiştirdim üst kapağa monteydi alt kısımda artık, siyah kısımları da sıkıştırdım. Uğraşmaya devam.
asdasda.png