Atölyemdeki yeni multimetre: Siglent SDM3065X

Bu da 1nF bir kapasitörün ölçümü. Yukarıdaki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere 0.3 nF'da ölçebilirsin.

22478 eklentisine bak

Kapasitör ölçümünde o kabloyu kullanırsanız kablonun kendi kapasitansı da ölçülmüş oluyor. Özellikle küçük kapasitörlerde hata payı bayağı artıyor.

Onun yerine kısa ve kapasitansı düşük bir aparat kullanmak mantıklı. Ben şöyle bir çözüm buldum:

1677444084700.png

Kapasitörün bir ucunu merkeze diğr ucunu kenara değdiriyorum. Banana + kısa kablo ve krokogille de bir çözüm üretilebilir.

Buradaki ölçümde kullandığım kablo bunun kadar olmasada kısa aslında. Kablo uzunluğu 60 cm. Bunların 5 -10 cm arası kablo uzunluğu olanından yaparsam iş görür sanırım.

20230227_204742.jpg

nF seviyesindeke ölçümlerde probları twisted pair şekilde dolayıp relatif aldırıyorum ölçümlerde (prob uzunluğu 1m)

Bu da bir yöntem. Ancak relatif ölçüm her zaman çok düzgün sonuç vermeyebiliyor. Çünkü aslında bir RC ağını ölçmüş oluyorsunuz. Kısa ve uzak bir transfer hattı daha iyi olur diye düşünüyorum.

Ayrıca twisted pair kapasitansı azaltan değil arttıran bir şey. Kullanım amacı paraziti (crossing) azaltmak. Öyle ölçecekseniz de kabloları mümkün olduğunca uzak tutmakta fayda var.

Biraz izah edebilir misiniz?
İletken olan ama birbirine temas etmeyen her malzemenin bir kapasitesi oluyor kabloları olabilecek en yakın şekilde birbirlerine yaklaştırıyoruz twisted pair genelde sinyal ve İnternet kablolarında kullanılan bir metot kablolar birbirlerine dolanmış şeklinde oluyor

IMG_20230227_222742.jpg

İnternet kablosundan bir örnek

Kabloları bu şekilde doladıktan sonra kondansatörü krokodile takmadan önce relatif aldırıyoruz relafit aldırmak kablonun olan kapasitesini 0 kabul edip ölçümde dahil etmemesini sağlıyor
Bu sayade hem kablo kapasitesi hemde dıştan gelebilecek ölçümü etkileyen faktörlere karşı bir miktar koruma sağlanmış oluyor
IMG_20230227_223426.jpg

Relatif alınmadan önce
IMG_20230227_223437.jpg

Alındıktan sonra
IMG_20230227_223333.jpg

Ve ölçüm

İletken olan ama birbirine temas etmeyen her malzemenin bir kapasitesi oluyor kabloları olabilecek en yakın şekilde birbirlerine yaklaştırıyoruz twisted pair genelde sinyal ve İnternet kablolarında kullanılan bir metot kablolar birbirlerine dolanmış şeklinde oluyor

22492 eklentisine bak

İnternet kablosundan bir örnek

Kabloları bu şekilde doladıktan sonra kondansatörü krokodile takmadan önce relatif aldırıyoruz relafit aldırmak kablonun olan kapasitesini 0 kabul edip ölçümde dahil etmemesini sağlıyor
Bu sayade hem kablo kapasitesi hemde dıştan gelebilecek ölçümü etkileyen faktörlere karşı bir miktar koruma sağlanmış oluyor
22494 eklentisine bak
Relatif alınmadan önce
22496 eklentisine bak

Alındıktan sonra
22497 eklentisine bak
Ve ölçüm
Ben bu methodu piko ölçeceğimde eskiden kullanıyordum. Amacım kablo hareket ettikçe ibre hareket ediyordu onu engellemeye yarıyor cidden. Ama bana sorarsanız en pratik ve kaliteli çözüm bu değil sizler de belirtmişsiniz. İstediğiniz fiyat skalasında 2 adet banana erkek konnektör alın. Plastiğini kesip atıp içinden geçebileceği şekilde sallıyorum 5x3 cm bir PCB ye delik delin. Mulitmetredeki kapasite ölçmek için kullanılan konnektörlerin genişliği kadar delin ve banana jackların metal kısımlarını geçirin. Sonra da lehimleyin. Düzgün olması için bunu bir multimetreye bağlıyken yapmak iyi olabilir. Isınacağını düşünürsek ucuz veya bozuk bir multimetre en iyisi bu iş için. Yoksa o aradaki uzaklığı.1.75 inç mi ne bir satndadı vardı. Tabi bir de iki delik deldik bananaları lehimledik iki konnektörün tam arasına öncesinde dişi header lar için delik deliyoruz onları da lehimliyoruz, bu arada kartı da ortadan maket bıçağı ile kesip polaritleri ayırmak yeterli. Artık bundan sonra direkt prize fiş takar gibi gibi takıp REL alıp kullanıbiliyoruz. Bir benzerini SMA ile NanoVNA da kullanıyorum kalibrasyonu üzerinden alınca sorunsuz 2-3 pF ölçüm alıyorum VNA da ama her multimetre pF ölçmez. Benim eski Ttechnic ölçerken 60-40 pF değerler. Fluke 87V ne yaparsan yap ölçmüyor bizzat denedim. O kısım şans veya parayı ona göre alete yatırmaya kalıyor.
1677535015399.png

Toplam uzunluğu 10 cm civarında bir kablo yaptım. Relative modu kapattım ve sonuç aşağıdaki gibi. Relative on yaparsam zaten bir sıfır daha düşüyor.

20230228_012639.jpg

20230228_012556.jpg

Hayırlı olsun, üç silahşör iyi duruyor masada :D Sinyal jeneratörü ve multimetre ile ilgili forumdan destek de alabileceksin gerekirse. Güç kaynağı ile ilgili tecrübelerini aktarırsan makbule geçer.

Hayırlı olsun, üç silahşör iyi duruyor masada :D Sinyal jeneratörü ve multimetre ile ilgili forumdan destek de alabileceksin gerekirse. Güç kaynağı ile ilgili tecrübelerini aktarırsan makbule geçer.
Teşekkürler. Tabiki aktaririm. Güç kaynağıni bir süredir kullanıyorum. Üç kanal ve hassas ve kaba olarak iki kanalin akım ve gerilim değerlerini set edebiliyorsunuz. Özellikle montaj sonrası kartları test etmek ve arıza tespiti için güzel bir özellik. Kısa devre korumasının olması insanın gönlünü bir nebze olsun ferahlatiyor. İlk iki kanalı istersen ayrı ayrı ve isterseniz paralel olarak kullanabilirsiniz. 3. Kanal ise en sık kullanılan 3v3 5v gibi sabır çıkışlar veriyor. Doğruluğunu yeni aldigim multimetre ile test edeceğim. Sonuçları yine paylaşırım.

@elektroboard muhteşem! Güle güle kullan. Bu sinyal jenaratöründen sanırım bende alacağım ama biraz daha zamanı var. Cihazlar garanti kapsamında mı? 120 MHz'e yükseltmek süper olurdu... :D

Sinyal jenaratörünün kutu içeriğinde neler var, Sadece güç kablosu ve 50Ω BNC kablo mu geliyor?

Aklıma geldikçe tek tek yazıyorum ama aslında bunu farklı bir konuda ele alabilirsen süper olur. Cihazın donanım versiyonu kaç?

Hayırlı olsun. Güle güle kullanın.
Fiyatlar çok değişken ama yaklaşık olarak kaça maloldu sorabilir miyim?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back