Multimetre + osiloskop

12 bit demişken hocam Keysight HD3 gördünüz mü bu fiyatla bi miktar rekabetçi olmuş Keysight.Tabii opsiyonlara bakmıyoruz :D

Fiyat/performans çok kötü bence :) Çıplak aleti sana 10 bin dolara satıyorlar.

Gömülü sistemlerde ilerlemek istiyorum, bu yüzden Arduino Uno -> ESP32 -> RPI Pi 3 (RPI Pi OS Lite 32-bit) serüvenime STM32 ile ilerlemek istedim. Fakat elimdeki yarı-bozuk multimetre artık işimi görmüyor, ve PWM, I2C vb. sinyalleri incelemek ve gerektiğinde debug etmek istiyorum. Bunun için osiloskopa ihtiyacım var fakat KYK yurdunda kalıyorum ve osiloskop koyacak yerim yok masamda. Ayrıca multimetre özellikleri de olan bir cihaz istiyorum (kısa devre testi gibi).

Biraz araştırdığımda bu ikisinin tek cihazda toplandığı modeller gördüm fakat youtube videolarını izlediğimde kafam çok karıştı. Çok olumsuz yorumlar gördüm. Siz ne düşünüyorsunuz? 6k TL bütçem var. Bu bütçeye göre bildiğiniz en kaliteli model nedir?
Acizane tavsiyem Aneng AOS03
Öğrenciler için yer kaplamayan Osilaskop + Multimetre + Sinyal generator.(Sinüs, Üçgen, Testere, Kare Darbe)
Scopun çift kanal olması da başka bi harika. Çok Çok süper bir Skop değil ama fiyatına da kıyasla daha fazlası düşünülemez bence.

Fiyatlarıda oldukça makul. 100~130 $ arası
30€ dan fazla olduğu için direk yurt dışından alamıyorsunuz ancak yurt içi tedarikçilerde warsa tavsiye ederim.
İlgini çekerse Yurt dışından getirebilecek tedarikçi de tavsiye edebilirim.

1726665219988.png
1726666744581.png

Son düzenleme:
Acizane tavsiyem Aneng AOS03
Öğrenciler için yer kaplamayan Osilaskop + Multimetre + Sinyal generator.(Sinüs, Üçgen, Testere, Kare Darbe)
Scopun çift kanal olması da başka bi harika. Çok Çok süper bir Skop değil ama fiyatına da kıyasla daha fazlası düşünülemez bence.

Bence bir öğrenci için kesinlikle uygun değil böyle osiloskoplar. Öğrencinin, bir osiloskobun yerine getirdiği standart işlevleri öğrenmesi lazım, bunun için de kullanılan osiloskobun bunları destekliyor olması lazım. Mesela bunda muhtemelen sadece software trigger vardır ve sadece leading/trailing edge destekliyordur. Ürünün osiloskobu ile ilgili hiçbir teknik veri vermemiş satıcı o yüzden tam olarak ne desteklediği de belli değil. Bellek miktarı çok kısıtlı olduğu için trigger ettiğinde geçmişe bakmak imkansız olacak. Sadece iki kanal olduğu için öğrenci SPI bus'a bakamayacak.

Bana göre bu içinde bulunduğumuz dönemde alınabilecek en asgari osiloskop Hantek 2C10.

Bence bir öğrenci için kesinlikle uygun değil böyle osiloskoplar. Öğrencinin, bir osiloskobun yerine getirdiği standart işlevleri öğrenmesi lazım, bunun için de kullanılan osiloskobun bunları destekliyor olması lazım. Mesela bunda muhtemelen sadece software trigger vardır ve sadece leading/trailing edge destekliyordur. Ürünün osiloskobu ile ilgili hiçbir teknik veri vermemiş satıcı o yüzden tam olarak ne desteklediği de belli değil. Bellek miktarı çok kısıtlı olduğu için trigger ettiğinde geçmişe bakmak imkansız olacak. Sadece iki kanal olduğu için öğrenci SPI bus'a bakamayacak.

Bana göre bu içinde bulunduğumuz dönemde alınabilecek en asgari osiloskop Hantek 2C10.
Azizim kullanıyorum tek kanallısını.
Triger gayetle güzel. Digital sistemlerde zaten trigger software değilmi.
Analog triggerlar tüplü sistemlerle tarihe gömülmedimi.
Zaten analizör gibi bi özellik beklenemez 100 dolarlık bir multi function bir aygıttan.
Öğrenciye uygunluğu da fiyatındandır.

Servis elemanlarımıza çantasında taşıyıp yer kaplamaması ve genel ihtiyaçlarını karşıladığı için birertane AOS02 aldım.
AOS03 çıkmamıştı daha o zamanlar.

Bence test edip sonra hüküm vermelisin.
Mekanın mekanıma yakınsa getirebilirimde.

Yakında 203 ünüde alacağım.
Bede bunun dışında 3 ayrı skop daha war.
Ama masa üstü tip olduğundan kullanmak sıkıntı weriyor. Fazlaca yer kaplayınca hoş olmuyor.
Micsig Skop en iyisi elimdekilerin.
Tek eksiği izole girişler.

Son düzenleme:
Profesyonel kullanım için uygun olabilir, ona diyeceğim birşey yok. Sen aletin bütün kısıtlamalarını bildiğin için onu tam olarak işine yarayacak şekilde kullanabiliyorsun. Ama öğrenci için bu durum geçerli değil ki. Öğrenci "elimde X işi var, bu osiloskop da o işi görüyor, alıp kullanayım" diye düşünmeyecek. Öğrenci "osiloskop ile neler yapılabilir, hepsini yapıp nasıl yapıldığını görmek istiyorum" diyecektir.

Modern osiloskoplarda hardware trigger kullanılır. Yani bir elektronik devre yakalar trigger'i. O yüzden de sinyali çok stabil bir şekilde ekrana oturtur çünkü her zaman tam olarak aynı yerde trigger eventi oluşur. Sadece en ucuz USB osiloskoplarda ve multimetre tipi osiloskoplarda trigger software bazlıdır. Bunlarda da sinyal sürekli olarak hafif sağa sola doğru kayıp durur, stabil trigger yoktur yani.

Eğer Gebze tarafına yolun düşerse mutlaka beklerim, hem benim laboratuvarı gösteririm hem de filtre kahve ikram ederim :)

Profesyonel kullanım için uygun olabilir, ona diyeceğim birşey yok. Sen aletin bütün kısıtlamalarını bildiğin için onu tam olarak işine yarayacak şekilde kullanabiliyorsun. Ama öğrenci için bu durum geçerli değil ki. Öğrenci "elimde X işi var, bu osiloskop da o işi görüyor, alıp kullanayım" diye düşünmeyecek. Öğrenci "osiloskop ile neler yapılabilir, hepsini yapıp nasıl yapıldığını görmek istiyorum" diyecektir.

Modern osiloskoplarda hardware trigger kullanılır. Yani bir elektronik devre yakalar trigger'i. O yüzden de sinyali çok stabil bir şekilde ekrana oturtur çünkü her zaman tam olarak aynı yerde trigger eventi oluşur. Sadece en ucuz USB osiloskoplarda ve multimetre tipi osiloskoplarda trigger software bazlıdır. Bunlarda da sinyal sürekli olarak hafif sağa sola doğru kayıp durur, stabil trigger yoktur yani.

Eğer Gebze tarafına yolun düşerse mutlaka beklerim, hem benim laboratuvarı gösteririm hem de filtre kahve ikram ederim :)
Ben kullanımda hiç saağa sola kayma görmedim oldukça stabil. Donanımsal trigger olduğunuda sanmıyorum.
Özellikleri o kadar detaylı anlatılmıyor zaten.
Gebze bizim 2. memleket ama kaynvalidenin vefatından sonra daha az gider oldum.
Birgün yolum düşünce seni ararım.
Özelden telefonunu verirsen kaydedeyim.
Benimki sosyal medyada da zaten açık.

Pwm, i2c vs görmek istiyorsan ucuz yollu bir logic analyzer var onu al bence öncelikle. O alet baya iş yapıyor, analog bir şey gözlemleyemezsin tabi ama aradaki farkı biriktirip akademik fiyattan discovery3 ya da ikinci elden discovery3 bakabilirsin sonrasında, hem yer kaplamaz hem de çok işini görür. Okulda çalışabileceğiniz bir lab yok mu?

Forum istatistikleri

Konular
6,581
Üyeler
2,695
Son üye
Naq

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back