Audacity için ASIO desteği

Sonra da o exe'den masaüstüne bir kısayol oluştur ve oradan çalıştırabilirsin artık.
Herşey tamam görünüyor ama sinyali ucaya göndermiyor. Multimetre sıfır ölçüyor.
Windows çıkışı olarak da uca yı seçtim ama hala on board dan çıkıyor sinyal.

audacity non.png

win çıkış.png

Yav ASIO kullanıyorsun artık, windows mikserlerini niye kurcalıyorsun? :D

Daha önce ARTA kalibrasyonunu yaparken nasıl ASIO'yu seçtiysen burada da aynı şekilde seçeceksin.

Yav ASIO kullanıyorsun artık, windows mikserlerini niye kurcalıyorsun? :D

Daha önce ARTA kalibrasyonunu yaparken nasıl ASIO'yu seçtiysen burada da aynı şekilde seçeceksin.
Abi ucaya giden her yolu şeçtim işte ama olmuyor. On board çıkışındaki kabloyu çıkarıcam şimdi.

Şunu dene: UCA202 yi çıkar PC'den. Sonra Audacity'yi çalıştır ve ASIO4ALL a geçir hem playback hem recording'i. Sonra tak UCA202 yi bakalım ne yapacak.

Şunu dene: UCA202 yi çıkar PC'den. Sonra Audacity'yi çalıştır ve ASIO4ALL a geçir hem playback hem recording'i. Sonra tak UCA202 yi bakalım ne yapacak.
Benim beyin yandı abi. Öncelikle bu dediğini de yaptım nafile.
Çok değişik sıkıntılarım var.
1 UCA202 den miksere çıkış yok
2 Audacity den UCA202 ye çıkış yok
3 Youtube dan müzik açıyorum UCA202 çıkışını ölçüyorum 00.50mV AC en fazla.
4 Audacity den gönderdiğim sinyal taaa pc kasasının içindeki hoparlörden çıkıyor.

Sanki UCA202 yi normalde de ses kartı olarak kullanamıyor gibiyim. USB Portunu değiştirdim. Yeniden tanıdı ama yine yok.
Sen kalk koskoca Audacity e ASIO desteği eklemeyi becer ama bir ses kartından çıkış alama. :kizgin3:

Neyse biraz tırmala o zaman. Hallet de kalibrayonu yapacağız daha! Bak seni biraz özendireyim :D

1582056814424.png

1582056846557.png

1582056972265.png

Burada ne yaptık? 1 genlikli sinüs ürettik, TAM OLARAK 1 Vrms çıkış aldık. Bunu yapabildikten sonra artık Audacity ile istediğin seviyede çıkış alabilirsin. Seviyeyi de direkt Volt olarak da verebilirsin, dBV olarak da.

Reset attım pc ye. Açılsın bakalım

Burada ne yaptık? 1 genlikli sinüs ürettik, TAM OLARAK 1 Vrms çıkış aldık. Bunu yapabildikten sonra artık Audacity ile istediğin seviyede çıkış alabilirsin. Seviyeyi de direkt Volt olarak da verebilirsin, dBV olarak da.
Abi UCA202 yi miksere bağladım. Herhangi bir müzik açtığımda sıkıntısız dinliyorum.
Ama Audacity den ne açarsam açayım PC'nin içindeki ufak hoparlörden çıkıyor. UCA202 ye göndermiyor.
Görsel olarak ayarlar tam görünse de herhalde derlerken yanlış bir şey yaptım.

asio no.png

Derlemeden değildir o. ASIO4ALL uygulamasının içinden UCA202 yi seçmen lazım, herhalde onu seçmiyorsun. ASIO4ALL sistemdeki TÜM SES KARTLARINI kullanabiliyor ve şu anda muhtemelen PC nin dahili kartını kullanmaya ayarlı.

ARTA'da nasıl bu problem çıkmadı hayret, ama neyse öğrenmiş oluyorsun.

Derlemeden değildir o. ASIO4ALL uygulamasının içinden UCA202 yi seçmen lazım, herhalde onu seçmiyorsun. ASIO4ALL sistemdeki TÜM SES KARTLARINI kullanabiliyor ve şu anda muhtemelen PC nin dahili kartını kullanmaya ayarlı.

ARTA'da nasıl bu problem çıkmadı hayret, ama neyse öğrenmiş oluyorsun.
Arada bir kullanma kılavuzunu okumak gerekiyormuş. Allahdan Türkçeymiş :D
Arıyorum tarıyorum asio arayüzü yok pc de. Kılavuzu açtım, herhangi bir uygulama çalıştırdığınızda görev çubuğunda çıkacak diyor. Bütün media programlarını çalıştırdım yine yok. Program files da kalsörünü buldum girdim kullanma kılavuzundan başka bir şey yok.
Gittim internet sitesine tekrar indirip kurdum. Arayüzden UCA202 yi de seçtim. Şimdi her şey güllük gülistanlık. Baharın gelmesini, kuşların ötmesini bekliyorum :katil1:
Velhasıl kelam Audacity den sinyal oluşturup ölçtüm 1V tam olarak aldığım değer 2.6kHz dir.

1VP.png

Gene frekansla kalibrasyon yapmışsın :mad:

Şimdi, önce View menüsüne girip en altta Extra menus'u on yapıyorsun. Böyle yapınca tepede Extra diye yeni bir menü oluşuyor.

Sonra da 440 Hz, 1 genlikli sinüsü üretiyorsun ve AC multimetre ile voltajı ölçüp bir kenara yazıyorsun. Benim ölçtüğüm değer 1.197 Vrms idi.

Sonra da Extra->Mixer->Adjust Playback Volume menüsünü açıp oradaki kutuya ölçtüğün değerin tersini yazıyorsun. Mesela benim durumda:

1 / 1.197 = 0.835421

Olabildiğince bol haneli yaz, orada bir kısıtlama yok.

Artık bu ayarı değiştirmedikçe senin Audacity kalibrasyonlu olacak. İşin tek kötü tarafı ana ekranda görünen bir sürgü ile bu değer değiştirilebiliyor. O yüzden artık o sürgüden uzak mı duracaksın, yoksa o sürgüyü ortadan mı kaldıracaksın bilmiyorum. Ama bu değeri değiştirmiyorsun. En garantisi, Audacity ile işe başlamadan kalibrasyon değerini kontrol etmek. 0.835 li birşey görüyorsan kalibrasyonludur, yoksa kurcalamışsındır ve tekrar etmen lazım kalibrasyonu.

Benzer şekilde giriş kalibrasyonunu da yapacağız. Onu da artık sonra anlatırım, geç oldu :)

Sonra da 440 Hz, 1 genlikli sinüsü üretiyorsun ve AC multimetre ile voltajı ölçüp bir kenara yazıyorsun. Benim ölçtüğüm değer 1.197 Vrms idi.

Sonra da Extra->Mixer->Adjust Playback Volume menüsünü açıp oradaki kutuya ölçtüğün değerin tersini yazıyorsun. Mesela benim durumda:

1 / 1.197 = 0.835421

Olabildiğince bol haneli yaz, orada bir kısıtlama yok.

Artık bu ayarı değiştirmedikçe senin Audacity kalibrasyonlu olacak. İşin tek kötü tarafı ana ekranda görünen bir sürgü ile bu değer değiştirilebiliyor. O yüzden artık o sürgüden uzak mı duracaksın, yoksa o sürgüyü ortadan mı kaldıracaksın bilmiyorum. Ama bu değeri değiştirmiyorsun. En garantisi, Audacity ile işe başlamadan kalibrasyon değerini kontrol etmek. 0.835 li birşey görüyorsan kalibrasyonludur, yoksa kurcalamışsındır ve tekrar etmen lazım kalibrasyonu.
Abi kalibrasyon dan sonra programı kapatıp açınca sıfırlanıyor. Birde Audacity nin açılması 1dk yı filan buluyor. Sende durum nasıl?

Abi kalibrasyon dan sonra programı kapatıp açınca sıfırlanıyor.

Ona bakmamıştım dün. Kaydetmiyorsa bu gerçekten gıcık. Onu programda düzeltiriz ama. Diğer seçeneklerle kaydetmesini sağlayabiliriz. Ama böyle bir değişikliği yapınca Audacity'nin resmi kaynak koduna da girmesini isterim o yüzden önce onların forumunda sormak lazım böyle birşeyi kabul ederler mi. Belki de daha iyi bir önerileri vardır.

Birde Audacity nin açılması 1dk yı filan buluyor. Sende durum nasıl?

Normalden uzun sürüyor ama bir dakika sürmüyor bende. Gülü seven dikenine katlanır :katil2:

Evet kalibrasyon katsayısını kaydetmiyor bu. Bununla ilgili bir konu açarım bakalım Audacity forumuna. Ama bu katsayıyı her seferinde girmek de çok zor olmaz. Belli bir UCA202 örneği için bu katsayı değişmeyecektir.

Mesela şöyle yapılabilir: UCA202 yi bağla ve bir saat takılı kalsın, stabilize olsun. Sonra da kalibrasyonu yap ve sayıyı bir kenara yaz. Her Audacity çalıştırdığında da bu sayıyı ilgili yere gir :D Evet gıcık, ama en azından bir imkan var. Audition ile o da yok.

Audacity uygulaması, hobi amaçlı ses elektroniği uygulamaları için gereken özelliklerin çoğunu sağlıyor. Aynı zamanda ses kartının çok daha etkin kullanılmasını ve giriş/çıkış voltaj kalibrasyonlarının kolay yapılmasını sağlayan ASIO desteği de var kaynak kodları düzeyinde. Ama ASIO kütüphanesini geliştiren Steinberg firmasının bu kütüphane için belirlediği kısıtlayıcı lisans nedeniyle, Audacity geliştiricileri, ASIO desteği etkinleştirilmiş olarak Audacity programını yayınlayamıyorlar. Steinway'in ASIO için belirlediği lisans, dağıtım hakkı tanımıyor. Ama kişisel kullanıma izin veriyor.

O yüzden bu konuda, Audacity'yi kaynak kodundan tekrar derleyeceğiz ve ASIO desteğini de etkinleştireceğiz. Audacity'yi ASIO desteği ile kullanmak isteyen herkesin de bu derlemeyi malesef kendisi yapması gerekiyor. Audacity geliştiricileri nasıl ki Audacity'yi ASIO desteği ile derledikten sonra yayınlayamıyorsa, ben de şimdi Audacity'yi ASIO desteği ile derledikten sonra sadece kendi kişisel işlerim için kullanabileceğim, yayınlamam mümkün değil.

Audacity ile ASIO desteği için aşağıdaki sayfada bilgiler var. Aynı sayfada ASIO desteği için neler yapılması gerektiği de yazıyor. Bu işlem sırasına göre gideceğiz.

Harika bir yazı olmuş

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back