AV Linux Kurulumu ve Kullanımı

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
"Biriside demişti ne bakımdan tatihi bir gündür diye" :D
@Mr_YAMYAM ağabeyimin önerisi doğrultusun da Av Linux 2019 sürümünün kurulumunu başlatmış bulunuyorum.

Konuyu açmamdaki amaç takıldığım yerler de soru sormak, öğrenmek ve bu vesileyle bilmeyenlere de kaynak oluşturmak.

Şöyle bir başlayayım.

20191124_223056.jpg
20191124_223126.jpg
20191124_223151.jpg
20191124_223214.jpg
20191124_223301.jpg
20191124_223316.jpg

20191124_224320.jpg

Sen komut satırını sevmezsin ama, komut satırından da değiştirebilirsin

Kod:
[ta@bonsai ~]$ setxkbmap us
[ta@bonsai ~]$ setxkbmap tr
[ta@bonsai ~]$

Sen komut satırını sevmezsin ama, komut satırından da değiştirebilirsin

Kod:
[ta@bonsai ~]$ setxkbmap us
[ta@bonsai ~]$ setxkbmap tr
[ta@bonsai ~]$
Windowsa geçtim çünkü şimdi işe gidicem. Yarın yaparım.
Çoğu ayarı komut satırı kullanarak yapmak istiyorum. Komutları öğrenmem lazım.
Ama önce komut satırını açmayı öğrenmem lazım :D
@Mr_YAMYAM abi nerede yav? Kurdurdu bana linux'u ortalarda yok. Korktu tabi birden kurunca :D:D:D

Bunde Xfce diye bir masaüstü var. Bunu ben en son 10 sene önce kullandıydım. Bende şu anda Debian kurulu ve çok minimal bir pencere yöneticisi olan windowmaker'i kullanıyorum.

Keşke KDE li bir linux kursaydın, windows'a daha çok benziyor çok yabancılık çekmezdin.

Bunde Xfce diye bir masaüstü var. Bunu ben en son 10 sene önce kullandıydım. Bende şu anda Debian kurulu ve çok minimal bir pencere yöneticisi olan windowmaker'i kullanıyorum.

Keşke KDE li bir linux kursaydın, windows'a daha çok benziyor çok yabancılık çekmezdin.
Abi işte amaç öğrenmek. Ne derseniz onu kurarım ben. Mesela bana sorsalar "windows'un hangi sürümünu kurayım" diye win10 kur derim. Ama linux'u bilmiyorum ve soruyorum; hangi sürümünü kurayım?
Yani windowsa benzemesi önemli değil. Hatta ne kadar benzemez ise o kadar daha kolay öğrenirim. Aksi taktirde windows gibi kullanmaya çalışıp bocalar dururum.

Yaf niye korkayım sen YAMYAM'mısın :D Ben YAMYAM'ım :)
Madem ki AV linux'u kurdun şunları araştır ve not et.
1 Sistem stability.
Herhangi bir application yüklemede, sistem ne denli stabil ve doğru çalışmaktadır.
2 Veri tabanı.
Sistem veri tabanınnda istediğin özelliklerde program veya uygulama bulabiliyormusun? Yeterli depo uygulamaları var mı?
3 Özellikle Audio ve Video kodekler ve yapılandırılmasında herhangi bir eksiklik var mı.? Herhangi bir media'yı sorunsuzca oynatıp gerekirse çapraj konvert edebiliyormusun?
4 Oyunlar da bizim gibi kaçıklar için gerekli olabiliyor. Malum kafa dağıtmak için. Yeterli oyun desteği var mı?
Ben satranç severim. Ama son zamanlarda sıkıldım.
Önce biraz internete girmeyi, driver olaylarını, windows da kullandığım programlara alternatifler filan bulmayı öğrenmeliyim. Bi elim alışsın ondan sonra derinlere ineyim :D

Windows'a alışkın isen linux ecik garip gelir sana.
Ama linux daha iyi işletim sistemidir. Tabii ki anlayabilirsen.
Öncelikle yüksek oranda özelleştirilebilir yapıdadır.
Yani genel görsel efektleri, masaüstü entegrasyonunu veya aklına gelen herhangi bir uygulamanın arayüzünü özelleştirebilir dilediğin şekle sokabilirsin. Hatta yapabiliyorsan kendin özel TEMA bile kurabilirsin. (Ecik zor olsada)
Windowsta olduğu gibi program yükleme ya da install etme kuralları yoktur. Burası önemlidir.
İlk önce öğreneceğin şey veritabanından herhangi bir uygulamayı kurabilmektir.
Bunun için PACKAGE MANAGER' e girip önce birkaç oyun yükleyip sistemin işleyişini öğrenmelisin.
Yüzlerce program ve uygulama göreceksin. Dilediğini kurabilirsin.
Daha sonra bu uygulamaları komut satırından yapmayı öğrenirsin. Ama hangi uygulamanın uyumlu olduğunu (PAKET BAĞIMLILIKLARI) öğrenmelisin. Zamanla.
Zaten hemen öğrenme amacında olmamalısın. Zamanla ve azimle.
Ne demişler...
AZİMLE FARE, DAŞI DELER :D
Peki bu kurup kaldırdığımız uygulamalar windows daki gibi kalıntı bırakıyor mu? Zamanla sistemi kasma sorunu var mı mesela?

Aslın da biraz maceraya atılıp tek diske hem win hem linux kurmam lazım. Ayrı disklerde olunca sürekli sök tak oluyor. Eskiden bir diske iki sistem yükleyince açılışta soruyordu hangisini başlatacağını. Hala var mı scaba öyle birşey?

Ben 3 işletim sistemini tek diske kuruyorum.
XP Win7 ve linux :D
Kurulum yönergelerini bilirsen gayet kolay bi olay.
Eskiden biliyordum işte unuttum. Birde şuan format atmaya çok üşeniyorum. Flight simulatörün ayarlarını yapmak için yarım gün gerekiyor. :D

Öyle yapma cahal civelek @Gokrtl
Şimdiki disklerinden birisine test amaçlı işletim sistemleri kur.
Flight'lı diskini çıkart.
Önce eski bir windows sonra yeni windows en sona da linux.
Dilersen tek windows ve iki işletim sistemi de kurabilirsin.
Ya da bir windows bir linux.
Kurulumdan önce diskini boşaltmalı ve hazır edebilmelisin.
Abi ben windows ve linux'u aynı diskte kullanmak için diyorum. Flightlı diski çıkarsam ne olacak.
Diyelimki çıkardım, önce win sonra linux kurdum herşey iyi güzel ama flight öbür diskte kaldı. Diskin windows tarafına imaj atabilme şansım olsaydı belki olurdu. Aslında bir denemek lazım. Ghost belki atar. Ayarlarına bakmak lazım.

İmaj ile uğraşma. Temiz kurulum yap.
Şöyle ki.
Oyunun olduğu diski şimdilik çıkart. Gerekirse takar oynarsın. Diğer diske temiz kurulum yapabilmişsen oradan devam edebilirsin.

Sonra elindeki diğer diski partitionlara ayır.
Ancak bu partitionlar şöyle olmalıdır.
ilk bölüm TEMEL DİSK olarak formatlanacaktır. Buraya herhangi bir windows sürümü kurulabilir.
Eğer firmware ile format atmıyorsan disk başında 5-10MB boşluk bırakmalısın. Ben firmware ile format attığım için boşluğu sonlarda bırakıyorum. Böylece win7 kurulumunda kendince harici alan ayırmaz.
1680 eklentisine bak
İlk bölüme görüldüğü üzere Win XP kurulmuştur.
Diskin geri kalan bölümü tek parça halinde ve EXTENDED olarak ayrılır. Yani genişletilmiş olarak.
Eğer extended bölümünü ayırmazsan 4 adet temel diskten fazlasını oluşturamazsın.
İlk bölüme istediğin windows sürümünü kurduktan sonra ayrılmış alanda ikinci bir bölüm oluşturarak bu bölüme de 2. bir windows ya da linux kurabilirsin.
Harddiskinin boyutu büyükse kalan bölümü TEMP STORAGE yani geçici depo olarak NTFS olarak formatlayarak buraya muhtelif dosyalarını atabilirsin.
Linux takas (SWAP) hemen hemen her linux kurulumunda istenmektedir. Ben ayrılmış boş alana tanzim ediyorum.
Ayrılmamış alan kullanımı disk sağlığı açısından gereklidir.
Bu ayırma işlemini windows kurulumu sırasındaki disk ayırma bölümün de yapsak olmaz mı peki? Çünkü hem ilk windowsu kuruyoruz diske, hem de linux'u ayırma olayını iyi bilmiyorum.

Yapabilirsin.
Ancak bazı noktaları çok iyi bilmelisin.
Win 10 kuruyorsan ve GPT (GUID Partition Table) ile biçimlendiriyorsan bazı linux sürümleri tanımayabilir.
Bu sebeple kuracağın linux LWM destekliyormu veya GUID desteği var mı öğrenmelisin.
İkinci olarak ta kuracağın windows sürümlerinde kurulumdan sonra kalan bölümü önce AYRILMIŞ alan olarak tanzim edebilmelisin.
Ayrılmış alanı tanzim ettikten sonra buraya bölümler (PARTİTİON) ayırarak kaç tane işletim sistemi kurmak istiyorsan o kadar bölüm oluşturabilirsin.
Linux kurulumlarında bölüm oluşturabilme vardır. Kurulum esnasında bu yönergeleri görmelisin.
Tüm işletim sistemlerinde disk bölümleme DOS altında yapılmaktadır. Dolayısı ile diskler hakkında araştırma yapmalısın.
Aslında basit. 1tb disk var. Windows disk ayırma ekranında 500gb alıp win10 kurarım. Diğer kalan 500gb zaten ayrılmamış, formatlanmamış ve tanımlanmamış olarak kalıyor. Linux yüklemeyi başlattığımda da onu gösterirsem iş hallolur. Yeterki bunları yaptıktan sonraki reboot da bana sorsun win mi linux mu açıcan diye...

windows boot manager ile hiç cebelleşmeye gerek yok. İlave bir bölüm yarat ve Linux'u oraya kur. Sonra da Linux'a boot edeceğin zaman bios'dan seç onu. Boot manager'da bir hata yapıp sonra çalışan windows'u kaybetme.

Linux'u kurarken de Debian ve KDE kur ;) Bunlar çok stabildir ve KDE de windows'a çok benzer.

windows boot manager ile hiç cebelleşmeye gerek yok. İlave bir bölüm yarat ve Linux'u oraya kur. Sonra da Linux'a boot edeceğin zaman bios'dan seç onu. Boot manager'da bir hata yapıp sonra çalışan windows'u kaybetme.

Linux'u kurarken de Debian ve KDE kur ;) Bunlar çok stabildir ve KDE de windows'a çok benzer.
Bu debian ve kde ayrı ayrı mı kuruluyor?

Son CD sinde nasıl bilmiyorum ama kurulum programında o seçeneği veriyorsa seç. Yoksa komut satırı olarak kurulum tamamlanır ve sonradan KDE yi kurabilirsin.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,759
Üyeler
2,458
Son üye
rickss

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back