Bakır boru bükme aparatı, nasıl birşey almalı?

Mengene ile 90° büktüm, ama şimdi de yay çıkmıyor, tam bir fiyasko :mad:

IMG_20220607_202441.jpg

Boruyu tekrar düzelttim ve baya bir döğüştükten sonra yayı çıkardım. Büküm kalitesi pek iyi olmamış gibi ...

IMG_20220607_202804.jpg

Daha yumuşak bir büküm yapayım dedim. Ama gene yay sıkıştı çıkmıyor. Yayın aralarından gördüğüm kadarıyla büküm kalitesi biraz daha iyi, ama gene ezilmeler var.

IMG_20220607_203442.jpg

Gene döğüşerek yayı çıkardım. Hem yay deforme oldu hem de bükümde hiç hayır yok. :mad: Valla bilmiyorum, bu yay işi bana göre değil herhalde. Ustası nasıl yapıyor bunu bilmiyorum.

IMG_20220607_203914.jpg

Bükme pensesi ile denedim, gene sonuç hüsran. Daha ilk kıvrılmaya başladığında boru yarılıyor.

IMG_20220607_204350.jpg

Bu adamlarda birleştirme işi için şalama da var acaba sıcak büküyor olabilirler mi...

Son düzenleme:
Bu adamlarda birleştirme işin şalama da var acaba sıcak büküyor olabilirler mi...

Faydalı olur kesin, zararı olmaz. Veya belki de bu hurda bakır. Kangal bakırlar vardı daha açık renk, parlak, belki de onlardan almam gerekiyordu. Ben düz bakır diye aldım iki tane 50 cm boyunda.

Bakalım şimdi senin dediğin gibi yarıklar açarak deneyeceğim.

Evet yarık açarak deneyince çok daha iyi bir sonuç aldım. Ama yarıkların daha geniş açılması gerekecek.

IMG_20220607_205547.jpg

bu boruda ya üretimden ya da sonradan olma gereksiz bir sertlik var. belki de saflık problemi var çünkü klimacıların kullandığı boruların bükme koluyla o hale gelmesi çok zor. yay ile zaten keskin büküm yapılmaz ama makinanın da kırması garibime gitti.
şu kaynağa göre ısıtıp yavaş soğuttuktan sonra tekrar denemekte fayda var.
Ekran Alıntısı.PNG

Ekler

• demir-disi-metaller-bakir.pdf
    3.7 MB · Görüntüleme: 365
Son düzenleme:
bu boruda ya üretimden ya da sonradan olma gereksiz bir sertlik var. belki de saflık problemi var çünkü klimacıların kullandığı boruların bükme koluyla o hale gelmesi çok zor. yay ile zaten keskin büküm yapılmaz ama makinanın da kırması garibime gitti.
şu kaynağa göre ısıtıp yavaş soğuttuktan sonra tekrar denemekte fayda var.
17724 eklentisine bak

Evet bence de bu hurda bakır. Kangallarda bu sorun muhtemelen olmaz ama onları da düzeltmek çok zor. Ben L gibi boru yapmam lazım, L nin uzun tarafı düzgün olmalı çünkü bir ray içinde aşağı yukarı kaydırılarak tam nozul ucuna denk getirilecek. Isıtarak deneyeceğim ama.

Lehimleyerek yaptım, ama bazı yarıklar geniş olduğu için lehim her yeri kapatmadı. Bunu düzgün, tam eşit mesafede ve eşit derinlikte kesmek lazım. Bir de kesimlerin üçgen şekilde olması lazım. Yayvan dirsek de araştıracağım bakalım, varsan onunla da olur bu iş. Normal dirsek çok keskin dönüyor hava akışını bozar diye düşünüyorum.

IMG_20220607_213642.jpg

bakır borunun için pilastik malzeme sokup öyle bükün. mesela silikon çubuk. veya benzeri.

Abi boru çok sert. Normalde iki tekniği de kullanan biriyim. Gayet başarılı bükme sağlar bu iki aparat.

Bence boru ya dediğiniz gibi beklemiş sertleşmiş bir boru yada bu boru klima için kullanılan değil sıhhi tesisat için üretilen bakir boru.

Bence kullanacağınız acı sabit 90° ise kaynaklı dirsek kullan abi.

Dirsek için önerim aşağıdaki iki örnekten geniş açılı olan. Dar acılı olanı önermem. Benim önerim üstteki fitings.

long-elbow-removebg-preview_min.png
images (5).jpeg

Birkaç saat önce internette arayıp durdum bu yayvan dirseği. Bir firmada buldum, üye oldum, sepete koydum. Tam ödeme aşamasına gelince "sizin ilden ödeme kabul edemiyoruz" dedi ve satın alamadım.

Bu arada birkaç başka il daha denedim, İstanbul'dan bile ödeme kabul edemiyorlar :katil2: Herhalde e-ticaret yazılımlarında sorun var. Neyse yarın arayacağım ve hesaplarına para gönderip satın almayı deneyeceğim. O da olmazsa artık plan değiştirip başka bir sistemle soğutma fanını yapmaya çalışacağım. Belki ABS den bir kanal yapıp, daha uzakta tutup daha büyük fanla işi çözmeye gidebilirim.

Abi bulamazsan ben malzemeciye gidip bakayım. Alıp gönderirim ben sana. Sen istediğin çapı söyle bana.

Abi bulamazsan ben malzemeciye gidip bakayım. Alıp gönderirim ben sana. Sen istediğin çapı söyle bana.

Teklif için sağol Serkan. Sanırım farklı bir planla ilerleyeceğim. İki tane fanı hafif açılı yerleştirip doğrudan üfleteceğim.

Amaç filamentin donmasını sağlamak. Mesela PETG yi ben 200 ℃ de basıyorum. Bu durumda bu fanlar, dökülmüş olan filamenti kısa zamanda 200 ℃ nin altına indirirse bu filament hemen donacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
5,862
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back