balans devresi ve koruma devresi

Peak2Peak

Aktif Üye
Merhaba bu balans devreleri ile birlikte koruma devrelerinin olduğu kartta balans sistemi nasıl çalışıyor ?
koruma devresi zaten 4,2 gelince hücreyi otomatik açıyor.Bunun üstüne zaten çıkamayacak.Pasif balans nasıl çalışacak?

Birden fazla seri bagli batarya grubunuz var durumunda bms kullanmak gerekiyor.

Balans konusu örnekle ilerlersek 3s bir pil grubunuz var. Sarj oluyor. Bu 3 pilden illaki biri ilk önce dolacak. Balans sistemi ya dolan pili şarjdan ayırıyor yada dolmasını yavaşlatmak için paralel direnc bağlayarak voltajinin yükselmesini engelliyor. Her iki durumda da diğer piller sarj esnasında voltajlari yükselirken önce dolan pil beklemede kalıyor.

Sonuçta her pil eşit voltajda sarj oluyor.

Deşarj olurken de pillerden ilk önce hangisi alt limite inerse bms çıkışı kesiyor. Voltaj vermiyor.

Birden fazla seri bagli batarya grubunuz var durumunda bms kullanmak gerekiyor.

Balans konusu örnekle ilerlersek 3s bir pil grubunuz var. Sarj oluyor. Bu 3 pilden illaki biri ilk önce dolacak. Balans sistemi ya dolan pili şarjdan ayırıyor yada dolmasını yavaşlatmak için paralel direnc bağlayarak voltajinin yükselmesini engelliyor. Her iki durumda da diğer piller sarj esnasında voltajlari yükselirken önce dolan pil beklemede kalıyor.

Sonuçta her pil eşit voltajda sarj oluyor.

Deşarj olurken de pillerden ilk önce hangisi alt limite inerse bms çıkışı kesiyor. Voltaj vermiyor.
evet dengesiz dolacak.Koruma sistemi hy2120 gibi entegrede 4.25 civarı keserim şarj işlemini diyor
aynı kartta bulunana hy2213 entegreside 4.25civarı balans deşarjına başlarım diyor.Benim anladığım tölerans farklarından oluşan açığı kapatmak için balans kullanılıyor.Yoksa hiç bir zaman balans başlamayacakmış gibi geliyor.Çünkü devre voltajı balansın başlayacağı voltajın üstüne çıkamayacak çünkü koruma entegresi bunu kesecek.Yanlış mı düşünyorum.?

Balans olmayan bms lerde 4.25 voltaja ulaşan ilk pil dolduğunda sarji kesiyor. Ama diğer pil 3.96 voltajda kaldıysa ne olacak. Deşarj esnasında o pil ilk önce bitecek. Buda bataryadan optimum yararlamanayacaksiniz demektir.

Balans deşarj yukarıda dediğim gibi diğer pilleri önce dolan pil seviyesine çıkartmak için Balans deşarj yapıyor dolu pil voltajinin yükselmesini engeller iken diğer pillerinde tam dolu şarja ulaşmasını sağlıyor.

Lityum piller için Balans sarj çok önemlidir.

Balans olmayan bms lerde 4.25 voltaja ulaşan ilk pil dolduğunda sarji kesiyor. Ama diğer pil 3.96 voltajda kaldıysa ne olacak. Deşarj esnasında o pil ilk önce bitecek. Buda bataryadan optimum yararlamanayacaksiniz demektir.

Balans deşarj yukarıda dediğim gibi diğer pilleri önce dolan pil seviyesine çıkartmak için Balans deşarj yapıyor dolu pil voltajinin yükselmesini engeller iken diğer pillerinde tam dolu şarja ulaşmasını sağlıyor.

Lityum piller için Balans sarj çok önemlidir.
koruma ve balans özelliği olan kartta tek pil dolduğanda nasıl tüm sistemi kesmiyor anlayamadım.

konuyla ilgili bir makalem var.

koruma ve balans özelliği olan kartta tek pil dolduğanda nasıl tüm sistemi kesmiyor anlayamadım.
Sabit akım-sabit gerilim ile şarj ettiğimiz zaman erken dolan pili şarj akımından ayırması lazım. Güç kaynağı sabit akım modunda çalışmaya devam edeceğinden BMS'ye daha düşük gerilim verecektir. Yani böyle olması lazım, gibi geliyor ama geçenlerde 3S BMS aldım bir tane, ne yaptıysam BMS'den akım çekemedim piller 3.70'er Volt'ta olmasına rağmen. Devreye de güvenemediğimden şarj ederken dolan pili devreden ayırmadan gerilimi sabit tutan bir şönt devresiyle kullandım. Çok pratik değil ama işe yarıyor, şarj akımı 4.2V'ye ulaşan pili bypass geçiyor ve şarj olan pi başına 5W kadar güç tüketiyor.

Ekler

• Ekran Görüntüsü (28).png
    Ekran Görüntüsü (28).png
    48.5 KB · Görüntüleme: 110

Forum istatistikleri

Konular
5,983
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back