Bana kim yardım eder?

Peki,

Söyle bir durum olabilir mi bu orjinal kablo dış etkenlerden manyetik alan radyo dalgaları gibi etkenlerden etkilenip gelen sinyal bozuluyor olmasın.

Söyle bir durum olabilir mi bu orjinal kablo dış etkenlerden manyetik alan radyo dalgaları gibi etkenlerden etkilenip gelen sinyal bozuluyor olmasın.

Aslında bunun doğru çalışanını iş yaparken görsek de daha iyi tanısak :)

Mesela kablonun bağlandığı yerde bir motor ve kayış var, orada birşey döndürülüyor. Bu döndürmenin amacı ne?

Merhaba Arkadaşlar merhaba Timur Bey
Dun sabah 6 dan akşam 19 a kadar bu kamerayla uğraştım bu cihazın bütün parçalarını biri birinden ayırdım 5 voltuk kamerayı 60 metrelik kablonun ucuna bağladım (arada bu cihazdan hiç bir şey olmadan ) 12 voltluk ledleri bağlayan kadar
Transformatör leri deyistirdim. Pille calistirdim LED lambayı deyistirdim 5 voltluk kamerayı deyistirdim en son da 60 metrelik kabloyu deyistirdim
Yeni kabloda 6 kanal bakır hat var 5 volt +. -. 12 v. +. -. Video ayrı 5 Kanal üzerinden bağladım, şimdi ledleri 12 volta getirince çok az etkileniyor ama
Görüntü kalitesi çok kötü ve monitörde 2 3. Horizontal hafif kırılma var
Nedi bu bir türlü çözemedim bu gün cumartesi sabah 6 dan buyana yine bu kameranın başındayım tek 12 volt akım verip direnclerle akımı 5. 6. Volta indirmeye çalışacağım direncler. Ohm kanunu ve amper konularını okumuştum ama pratikte kullanamıyorum nerdesiniz 12 voltu ısınmadan kaç ohmluk direncle. 5. 6. Volta indire bilirim. Kamera kartı. 75 Amper çekiyor
Birde görüntü parazit temizleyici manyetik yüzük kullanmayı düşünüyorum trafonun hangi kablosu yüzüğün içinden geçmeli acaba DC. Mi AC kablosumu. (Kayışlı motor. Metre sayan motor. Sert itme Kablosunu kasnaktan çekip boru içinde ittikce kasnağın dönüşünü metre olarak metre
Kartı üzerinden monitöre veriyor onu da aradan çıkarıp denedim bir deyisiklik ölmesi) odada soğutucu Ventilator çalışıyor buzdolabı çalışıyor bunlar görüntüyü etkileyebilirmi acaba bu gün deneyeceğim

Şimdi yazdığın mesajları baştan tekrar okudum ve sanırım bazı yerleri doğru anlamamışım. Ben sistemin bütün parçalarının orijinal olduğunu düşünüyordum ve sadece besleme voltajının kameraya ulaştırılmasında problem olduğunu düşünüyordum. Ama sanırım sistemin parçaları artık orijina değil. Orijinal kamerayı söküp onun yerine Çin malı bir kamera bağladın herhalde.

Bu Çin malı kamerayı, arada kablo olmadan kutunun içindeki karta bağlayınca görüntü kalitesinde sorun yok, herşey normal çalışıyor. Ama arada 60m kablo olunca sorun var. Doğru mu? Bunu öncelikle denemek lazım. Eğer durum bu ise, o zaman bu Çin malı kameranın çıkışındaki sinyal seviyesi, orijinal üründeki kameraya göre daha düşük olabilir. Bunu çözmenin de tek yolu, Çin malı kameranın gövdesi içine bir yükseltici elektronik devre koymak. Tabi bunu yapmak için o kamera gövdesinde yer olması lazım. Hazır yükseltici devreler olabilir aliexpress'de veya benzeri yerlerde, ama o hazır devre kamera gövdesine sığar mı belli değil. Sığmazsa, kamera gövdesine göre bir PCB yapıp devreyi o şekilde kurmak lazım.

Ama sinyal seviyesi düşük değilse, o zaman video için daha uygun olan bir tür koaksiyel kablo kullanmak lazım. Senin kullandığın MC900D gibi PAL CCTV kameralarda genelde "siamese cable" denen ve içinde hem güç için iki tel hem de video sinyali için koaksiyel bulunan bir kablo kullanılır. Ama o yılan kablosunda herhalde böyle bir koaksiyel kablo geçirme olanağı yoktur.

O yılan boş bir boru şeklinde midir, yoksa hazır içi dolu ve belli sayıda tel barındıran bir kablo mudur? Belki onun koaksiyel olan versiyonu da vardır. Eğer varsa, video sinyalini koaksiyelden geçirmenin çok faydası olur.

Bir de şunun faydası olabilir: Çok akım çekecek olan LED'ler için çift tel kullanabilirsin. iki tane tel 12V için, iki tane tel GND için. Sonra da 5V için bir tel ve video sinyali için de bir tel. Ama bu durumda video sinyali gene açıkta oluyor, koaksiyel gibi bir ekranlama (alm. "abschirmung") olmamış oluyor.

Neyse, eğer LED tarafında sorun çözüldü ise, video sinyali tarafında da koaksiyel bir kablo kullanmak muhtemelen fayda sağlar. Belki bu yılan kablonun komple ekranlanmış hali vardır.

SW-29989.jpg

Şimdi ben de biraz Alman sitelerinde baktım da, "Schiebeaal" diye geçen bu sert kabloların ekranlanmışlarını ilk bakışta göremedim. Ama şöyle bir kablo var, bu senin uygulama için uygun olur mu, sertliği nedir, itmeye ne kadar dayanır bilmiyorum:

Timur bey ilginize yardiminiza çok teşekkür ederim
Biraz önce sorunu buldum
Problem monitör de imis orijinal monitörü tamamen sistem den ayırıp yeni monitör bağladım her şey düzeldi
Kablolarimizi hradil firmasından alıyoruz kendisi giden robot kameralarimiz da bahsettiğiniz koaxli kablodan kullanıyoruz
Ama bu itme kameralarda koaxli versiyon yok ortada cam elyafindan yapılmış çubuk çevresinde 4 -5-6 kanal sert bakır tel var dışı plastik kaplı
Çok teşekkürler tekrar

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back