Basit PIC Firmware

taydin

Timur Aydın
Staff member
Şu anda üzerinde çalıştığım medya oynatıcısının üzerindeki PIC için firmware hazırlamam gerekiyor. Bereket ilk aşamada çok iş yapması gerekmiyor. Sadece harici bir DAC, bir DSP, ve bir SPDIF üreteci çipi reset etmesi gerekiyor. Yani reset pals üretecek :) Bu basit projeyi sıfırdan belgeleyeyim bakalım :)

Üzerinde PIC24FJ64GA var.

IMG_20191129_234515.jpg

IMG_20191129_234608.jpg

Galiba ileriki firmware güncellemelerinde bu PIC başka işlerde yapacak ki bu seriyi seçmişler . yoksa reset puls için böyle bir MCU kullanmak mantıksız olurdu.

Bu arada MPLAB X IDE'de mi yazıyorsun firmware abi :D Kolay gelsin.

Evet bu firmware'de boot loader olacak, güncellenebilecek. Sonrasında çok ayrıntılı bir yapılandırması olan DSP yi bu kontrol edecek. Bir de cihazın tuş takımı var o tuşları da bu yönetecek. Ama full firmware işini ben yapmayacağım. Benim asıl işim bundaki ARM işlemci ve linux ile. Şu istediğim resetleri atsın ben kendi işime bakacağım :D

Öncelikle MPLABX in linux sürümünü indirdim. Çalıştırınca bunun bir 32 bit program olduğu ve benim 64 bit sistemde çalışması için 32 bit uyumluluk kütüphanelerine ihtiyacı olduğunu söyledi. Zaten bu kurulumun çok kolay olmayacağını tahmin ediyordum, yanıltmadı beni.

Kod:
root@bonsai:/home/ta/Downloads# ./MPLABX-v5.30-linux-installer.sh
64 Bit, check libraries
Check for 32 Bit libraries
These 32 bit libraries were not found and are needed for MPLAB X to run:
libgcc_s.so
libstdc++.so
libexpat.so
libX11.so
libXext.so

For more information visit http://microchip.wikidot.com/install:mplabx-lin64

root@bonsai:/home/ta/Downloads#

lib32gcc-6-dev i kurdum ve tekrar kurulumu denedim

Kod:
64 Bit, check libraries
libexpat.so
libX11.so
libXext.so

Evet iki library eksildi, ha gayret :D

lib32gcc-6-dev i kurdum ve tekrar kurulumu denedim

Kod:
64 Bit, check libraries
libexpat.so
libX11.so
libXext.so

Evet iki library eksildi, ha gayret :D

Ya Neden Bu Microchip böyle yapıyor. anlamıyorum müşteri mi istemiyor. yoksa free versiyon kullanıyoruz diyemi bu zulüm.

a.png

Evet şimdi XC16 yı kuralım. İnşallah bu sefer şaşırtır beni ...

Böyle zoraki linux desteği olan programlar kurarken o kadar alışığım ki sorun çıkmasına, bir program sorunsuz kuruldumu "burada bir bit yeniği var" diye şüpheye düşüyorum :D

Böyle zoraki linux desteği olan programlar kurarken o kadar alışığım ki sorun çıkmasına, bir program sorunsuz kuruldumu "burada bir bit yeniği var" diye şüpheye düşüyorum :D

Şüphelerinden ödün verme her an ayağına taş carpabilir abi :D MCC eklentisini'de kur büyük ihtimal firmware yazacağın MCU için destek veriyordur. hemen 2 dk da configlerinden port giriş cıkış işlemlerine kadar 2 tık yapıp library generate et :D tabi o libraryler bir hata vermez ise :D

Valla MCC de kuruldu :O

Aslında şunu deneyeyim ben. Başka bir ürünün komple firmware'i var, bizim eleman github'a koydum dediydi. Aynı PIC. Onu alıp derlemeyi deneyeyim.

Valla MCC de kuruldu :O

Aslında şunu deneyeyim ben. Başka bir ürünün komple firmware'i var, bizim eleman github'a koydum dediydi. Aynı PIC. Onu alıp derlemeyi deneyeyim.

Noldu Abi Sıkıntı var mı ? sen yeni kurduğun icin son sürümü indirdin sizin elaman bir eski sürümde yazdıysa bir kaç farklılık cıkabilir. tanımlamalarda filan.

Bizim eleman Makefile ve bir de header file'i eklememiş git repoya. Header file'i silerim sorun değil de bu makefile olmayınca tabi build etmiyor bu.

MCC generate etmiyor mu bu makefile dosyasını?

Bizim eleman Makefile ve bir de header file'i eklememiş git repoya. Header file'i silerim sorun değil de bu makefile olmayınca tabi build etmiyor bu.

MCC generate etmiyor mu bu makefile dosyasını?

Haydiiiii :D abi o MCC nin oluşturduğu make file sadece MCC nin libraryleri görüyor sen araya bir şey soktun mu bune len diyor :D ben çok uğraştım. bir ara make file sildim tekrar derle dedim oluştur. bu sefer hepten kafayı yemişti.

Eksik eklemiş herif. Kendi de bunu üretemediğine göre bunu şu anda build etmem mümkün değil. Ben basit sıfırdan birşey yazayım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,834
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back