Basit windows programi yazmak istiyorum.

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Basit bir program yazmaliyim. Basitten kastim herhangi bir dilde bulunan standadt fonksiyonlar benim icin yeterli. Ozel bir durum yok.

Uzun zamandir uzak kaldim bu islerden. Daha once visualstudio ve autoit tecrubem olmustu. Simdi hangi ortamda calismaliyim cok bir fikrim yok. Visualstudio cok kasıyor benim pcde bu nedenle alternatif tavsiyelere acigim. Benim aklimda autoit ile gitmek var.

Ben olsam python kullanırdım. Bir kere yaz, bütün işletim sistemlerinde çalışsın :)

Ne yazacaksın? Ben C# ile direnç hesap makinesi yazmıştım. O zamanlar sen var mıydın hatırlamıyorum. Visual Studio kurarken ihtiyacını görecek kadar özellik seçersen kasmaz diye düşünüyorum.

Peki python icin hangi uygulamar gereklidir? Farkli farkli ide ler vs varmi? Yanlis biryerden baslamayalim mavzuya?

Aslinda capraz platform vs gerekli degil su asamada. Yazarken Kasmasin sonrasinda extra kutuphaneler istemesin tikla calistir bir exe yapmak istiyorum.

Peki python icin hangi uygulamar gereklidir? Farkli farkli ide ler vs varmi? Yanlis biryerden baslamayalim mavzuya?

Python'u kuruyorsun windows'a, bir editör ile python programını yazıyorsun ve çalıştırıyorsun:

Kod:
C:\> python benimprogram.py

Eğer kolaylıklar sağlayan bir IDE istiyorsan da pyCharm

QT Designer ile tasarlayabilirsin.
Sürükle bırak mantığıyla yapılıyor.
Sana çıktı olarak bir dosya veriyor bunu bir script ile python koduna dönüştürüyorsun.

Not : PyQT paketini kurmayı unutma.

Biraz python öğrenmeye karar verdim.

ilk sorum şu;

Veri tiplerini tanımlaya gerek olmadığı, atamanın otomatik yapıldığından bahsedilmiş.

Bir sayacım var diyelim. rakamlar artıyor int yetmeyecek long olması lazım ama ilk değer 0 ile başladı python nerden biliyor bunun ne olması gerektiğini? veya long olmamalı 32k dan sonra taşma istiyorum....

ilk izlenim : programlayı qbasic ile öğrenmiştim. pyhtonu qbasic e çok benzettim. Öyle bir hissiyat uyandırdı. :D

Biraz python öğrenmeye karar verdim.

ilk sorum şu;

Veri tiplerini tanımlaya gerek olmadığı, atamanın otomatik yapıldığından bahsedilmiş.

Bir sayacım var diyelim. rakamlar artıyor int yetmeyecek long olması lazım ama ilk değer 0 ile başladı python nerden biliyor bunun ne olması gerektiğini? veya long olmamalı 32k dan sonra taşma istiyorum....

Python'da bir tam sayının 16 bit olmasını sağlamanın bir yolu muhtemelen vardır, ama eğer python kullanıyorsan bence bunu doğrudan veri tipinin kendisinin yapmasını beklememen lazım. Onun yerine modülüs aritmetiği ile manuel olarak istenen değerde dönüşü sağlayabilirsin. Eğer bir verinin REGİSTER bazında otomatik olarak, çok az sayıda saat döngüsü içinde maksimum değerden sıfıra veya sıfırdan maksimum değere dönmesini istiyorsan, zaten kullandığın programlama dili python olmaması lazım, C veya assembly olması lazım.

zamanında az mı program yazdık beeee delphi 7 visual basic 6.0 hey gidi günler heyyyy....
o zaman böyle evde telefonda internet nerdeeee gidip kafelerden kitaplardan şurdan burdan öğrenirdik ne günlerdi beeee......

Biri bana bu açık kaynak olayını özetleyebilir mi?

Ben bu qt yi ücretsiz kullansam ve yükümlükleriniz dediklerini yerine getirmezsem ne olur?

Eğer LGPL olarak kullanırsan, sadece kullandığın QT bileşenlerinin kaynak kodlarını ve build etmek için gereken prosedürleri yayınlaman yeterli. Ama eğer GPL olarak kullanırsan, TÜM kaynak kodunun, yani senin program dahil, yayınlanması gerekir. Eğer bu kurala uymazsan, QT geliştiricileri tarafından aleyhine telif davası açılabilir. Ama eğer piyasada çok görünür bir ürün değilse muhtemelen kimse farketmez.

Kimse farketmese de, gene de QT geliştiricilerinin öngördüğü şekilde kullanmak lazım, yoksa hak yemiş olursun ve o üründen de bir hayır gelmez diye düşünüyorum.

Yani bir github hesabi acip kodlari programi koyarsam bu is oluyor anladim.

Evet, herşeyin kaynak kodunu yayınlarsan işi garantiye alırsın. Ve birisinin de bu kaynak kodları indirip, sürünmeden build edebilmesi lazım.

Peki son birsey daha program bir donanimla haberlesiyor. Ozaman donaniminda acik kaynakli olmak zorunda anladim dogru mu?

Peki son birsey daha program bir donanimla haberlesiyor. Ozaman donaniminda acik kaynakli olmak zorunda anladim dogru mu?

Hayır, QT lisansı sadece QT nin kullanım şartlarını düzenler. Donanımın telif hakları sana ait, eğer istersen GPL yapabilir ve şemasını buraya koyabilirsin :)

Forum istatistikleri

Konular
5,836
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back