Batarya yönetim sistemi kartım RS485 üzerinden STM32 ile iletişim sağlayamıyor.

Usb rs485 kullan diyorum çünkü kontrollü bir test yapman lazım. Stm nin rs485den yollayıp alabildiği üstüne kabaca bir denet tasarlaman uygulaman lazım, buna deney değil de test diyoruz tabiki. Bu testin sonucunda evet stm nin rs485i çalışıyor, seplos un da çalışıyor sonucuna vardığında sistem entegrasyon yapacaksın, yani seplos ile stm haberleşecek. Neden usb rs485 dersen kullanımı kolay ve ucuz, yoksa bir scop ile de yapılıyor aynı iş.

Evet söylediğiniz gibi sistemi ayrı ayrı test işlemini gerçekleştirdim sistemi teker teker test ettiğimde herhangi bir sorun bulunmadı daha sonra size attığım blok diyagramındaki gibi entegre ettiğimde çalışmamaya başladı umarım sorunları düzelttiğimde farklı bir sorun olmaz

Evet söylediğiniz gibi sistemi ayrı ayrı test işlemini gerçekleştirdim sistemi teker teker test ettiğimde herhangi bir sorun bulunmadı daha sonra size attığım blok diyagramındaki gibi entegre ettiğimde çalışmamaya başladı umarım sorunları düzelttiğimde farklı bir sorun olmaz
Şu anda stm ile bilgisayar arasında karşılıklı rs485 bağlantısını attığın şemaya göre kuramazsın. Benim anlatmak istediğim mesela stmden 100byte datayı bilgisayara yolla karşılık gelen 100ü de oku, doğru okuduğundan emin ol sonrasında tamam stmnin rs485 kısmı tamam, seplosu da test ettin o da tamam. Artık stm seplos a onun dökümanında belirtilen şekilde bağlanmaya çalışacak, mesela benzer sıkıntıları can içinde yaşayabilirsin. Çok kişili projelerde genelde entegrasyonda çıkan sıkıntılar ya küçük parçaların iyi test edilememesinden ya da atlanmasından kaynaklanıyor. Mesela belki bilgisayar iletişiminde Blocking modda receive de sıkıntı çekmezsin ama seplos da çekebilirsin, bu durumda dma ile okuma yapmanın aslında işleri ne kadar kolaylaştırdığı sonucuna varabilirsin

Şu anda stm ile bilgisayar arasında karşılıklı rs485 bağlantısını attığın şemaya göre kuramazsın. Benim anlatmak istediğim mesela stmden 100byte datayı bilgisayara yolla karşılık gelen 100ü de oku, doğru okuduğundan emin ol sonrasında tamam stmnin rs485 kısmı tamam, seplosu da test ettin o da tamam. Artık stm seplos a onun dökümanında belirtilen şekilde bağlanmaya çalışacak, mesela benzer sıkıntıları can içinde yaşayabilirsin. Çok kişili projelerde genelde entegrasyonda çıkan sıkıntılar ya küçük parçaların iyi test edilememesinden ya da atlanmasından kaynaklanıyor. Mesela belki bilgisayar iletişiminde Blocking modda receive de sıkıntı çekmezsin ama seplos da çekebilirsin, bu durumda dma ile okuma yapmanın aslında işleri ne kadar kolaylaştırdığı sonucuna varabilirsin

Şİmdi daha iyi anladım çok teşekkür ederim söylediklerinizi teker teker uygulayacağım.

Forum istatistikleri

Konular
6,188
Üyeler
2,583
Son üye
kioskvn

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back