Bigtreetech SKR PRO kart tamiri

@Sercan

Bu tür çiplerin bir kaç takma metodu var.
Kolayıma gelen yöntem bu...
El ayarımı, pratiğimi kaybetmeyeyim diye, haftada 10 günde bir hurda kartlardan çip söker takarım. Dün 2 adet çip söküp taktım.
Bilseydim videosunu çekerdim.
Çekilmiş videolardan örnek aşağıdadır.

İyi seyirler

İlk video Mert Ustamıza aittir.
İkinci video Vusal ustaya aittir.
İkisine de selam olsun.

Not: Çip takma işlemi bittikten sonra iğne ucu ile pin kontrolü yapılır.
Temas etmeyen pinler varsa havya ucu ile sağlamlaştırılır.
Sıcak havayı direk çipe tutmayın. Çipi patlatır.
Cihaza göre değişebilir sıcaklık ayarı 400-420 dereceler de, Çip etrafında, pinler üzerinde küçük daireler çizerek çip sıcağa alıştırılarak sökme/takma işlemi yapılır.

Son düzenleme:
Sökme takma işlemini nasıl yaptığını merak ettim. Sıcak hava ile mi yoksa BGA makinesi ile mi yaptın?

Youtube videolarından çok bacaklı elemanların sökülüp taklımasını biliyorum ama tecrübeli olmadığım için böyle bir işlemi yaparken çuvallar mıyım emin değilim. Bu tarz fırsatları fotoğraf ya da video ile belgelersen belki benim gibi başkaları da yararlanmak istebilir.

BGA makinası ile söktüm. Sıcaklık profili falan tanımlamadım. Alttan üfleyen sıcak havayı 200 ℃ üstten üfleyeni 270 ℃ yaptım. Yenisini lehimlemek uğraştırdı. Kaşık havya ucu olmadığı için bacaklar birbirine kısa devre oldu, lehim emme teli ile üzerinden geçmem gerekti. Bir de bacak altlarında çok pasta birikti. Bu pastaları etkili bir şekilde temizlemek için airbrush faydalı olabilir.

@taydin üstad;
Multikontroller çip e müdahale bga makinesiyle olmaz.
Çip sökülür ama bga makinesi ile takılamaz.
Yukarıdaki videolar da pratik şekli var.
Takıldığınız yer olursa, yardımcı olurum.

Kolay gelsin...

Son düzenleme:
@taydin üstad;
Multikontroller çip e müdahale bga makinesiyle olmaz.
Çip sökülür ama bga makinesi ile takılamaz.
Yukarıdaki videolar da pratik şekli var.
Takıldığınız yer olursa, yardımcı olurum.

Kolay gelsin...

BGA makinası ile sadece sökümü yaptım. Takma işini normal kalem havya ile yaptım. Kaşık uçla çok güzel sonuç almıştım daha önce, şu anda elimde olmadığı için normal keski uçla yaptım.

Her iki uçla da rahat montaj yapılabilir.
Başarılı sonuclar almak için fazla pratik yapmak gerekir.
Önerim;
Yukarıda örnek 2 videodaki gibi
Kısa sürece kolayca sökülüp/takılması ...

Kolay gelsin.

Kaşık uç ile daha kolay oluyor bu tip lehimler. Baştan başlayıp yavaşça sürükleyerek geliyorsun, bir hamlede iş bitiyor. Şu anda kaşık olmadığı için ben keski uç ile sürükledim, ama aynen bu videoda olduğu gibi lehim hep bir yerlerde toplanıp kısa devreye sebep oluyor. Sürekli git gel yapmak gerekiyor. Aşırı inatçı topları da lehim emme teli ile uzaklaştırmak gerekiyor.

lehim hep bir yerlerde toplanıp kısa devreye sebep oluyor. Sürekli git gel yapmak gerekiyor. Aşırı inatçı topları da lehim emme teli ile uzaklaştırmak gerekiyor.

Lehimin toplandığı bölgeye flux sürün, lehim emme teli ile fazlalığı kolaylıkla. alırsınız.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,759
Üyeler
2,458
Son üye
rickss

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back