Bir amator icin arge isleri yurt disinda ucuz mu?

Mikro Step

Kıdemli Üye
Xometry sitesinin pek cok ulkede subeleri var.

Esasen burasi bir web sitesi catisi altinda imalatcilari toplamis, siparisini web sitesine veriyorsunuz birileri uretiyor ve adresinize gonderiyor.

Ostim organize sanayiyi cok ozluyorum. Herhangi bir atelyeden kesim artigi saclardan satin alabiliyordum.

Lineer motor calismam icin lazer kesimle sac ve aluminyum kestirmem gerekiyor. Aslinda lazer kesime gerek yok. Gyotinle kesseler bile olur. Deliklerini el matkabi ile bile delsem olur.

Fakat parca sac alamiyorum. Metal atelyeleri bizimkiler gibi 1 tane icin ugrasamayiz diyorlar. Parca metal saticisi bulamadim. Ebay'dan almam lazim. Fakat Gumruk kanunlari bizimkileri pek aratmiyor.

Xometry avrupa sitesine siparis gectim. 317 Euro fiyat verdiler. 60mm 200mm gibi 3 tane metal levha kesecekler bir iki yerinde de delik var. Kargo parasi icinde ve 23 Euro.

Xometry Turkiye sitesine aynisini siparisi gectim. 1920 TL tuttu. Turkiye'deki adresime karko parasi dahil. Kargo 116 TL tutmus.

Elektronik malzemeleri vs de ekleyince basit bir prototip calisma 500 Euro. Prototipimin calisip calismayacagi da garanti degil.

Eger yurt disinda kalici olsaydim makineleri almak hic sorun degil. Cok guzel atelye kurup firmalara olan bagimliligim azalabilirdi.

Kimse basit bir is icin 20..30 Euro iscilik dusunmuyor. En basit bir is icin bile 100-200 Euro alma pesindeler.

Cok dertliyim.

Uzaktan isleri koordine edip bir hafta sonu Turkiye'ye gelip biten aparatlari alip geri gitmek bile daha ucuz olabilir.

Son düzenleme:
bu yüzden yurtdışında diy kulüpler ve hackerspaceler çok yaygın. genelde birçok malzeme ve el aleti olur komunite usulu herkes ufak bir katkı sağlar aynı zamanda aletleri kullanır. çevrede böyle bir oluşum var mı bakmak lazım. ayrıca bu gruplardaki kişilerin çoğu maker olduğu için ne nereden ucuza alınır bilirler.

Cok tesekkurler. Hic diy club hackerspace olayi aklima gelmemisti. Simdi internetten baktim ve bir grup buldum.

Allah razi olsun. Ilk firsatta gidecegim.

Yurtdışında siber güvenlikle uğraşan (aynı zamanda youtuber) bir Türk evini boyatmak için Türkiye'den tanıdık bir ustayı çağırdığından bahsediyordu. Uçak bileti vs olmasına rağmen yabancılardan hizmet almaktan çok daha ucuza gelmiş.

Orta capli bina tadilat isimiz oldu.

Ozellikle insaat/tadilat islerinde ulkenin kendi vatandaslari cok yuksek iscilik istiyor fakat guzel is cikartiyorlar.
Bu isi uca yapariz diyen firmalar ise (Turk firmalari) 3. Dunya ulkelerinden gelmis vasifsiz ya da dusuk vasifli isciler calistiriyorlar.

Sonucta ucuza is yaptirinca sonucuna da katlanmak gerekiyor.

Cok tesekkurler. Hic diy club hackerspace olayi aklima gelmemisti. Simdi internetten baktim ve bir grup buldum.
Allah razi olsun. Ilk firsatta gidecegim.

Yemek yapmak, deri kesip canta yapmak vs gibi daha cok hanimlara yonelik bir olusum imis.

Neyse buyuk bir hurdaci buldum.

Ben emekli maaşım ile birşey alamıyorum. :)

seksenli yıllarda bulunduğum şehirde (o yıllarda ilçe idi) yedek parçacı vardı.

İstediğim herşeyi bulabiliyordum.

Şimdi yok bulamıyorum. İnternet siparişleride güvenilir olmuyor.

Sdr radyo sipariş vermiştim: Bozuk çıkmıştı. Suçu kendimde aradığım için zamanında geri iade edememiştim. Çöp oldu.

Yeni sipariş verdim oda bozuk çıktı. Geri iade ettim aldım paramı bu sefer.

Sdr radyo sipariş vermiştim: Bozuk çıkmıştı. Suçu kendimde aradığım için zamanında geri iade edememiştim. Çöp oldu.

Hangisini aldin abi ?

Hangisini aldin abi ?
Bunu almıştım.
Gerçeğine çok benziyor ama bu da sahteymiş.
https://www.rtl-sdr.com/avoiding-fake-rtl-sdr-blog-v3-clones-2021-supply-chain-updates/ burada yazıyordu sahte olanların özellikleri.

Yemek yapmak, deri kesip canta yapmak vs gibi daha cok hanimlara yonelik bir olusum imis.

Neyse buyuk bir hurdaci buldum.
ülkeyi bilmiyorum ama alman-nordic kültürlerde paylaşım ekonomisi çok yaygın. eski rus ekolünden gelen ülkelerde romanya-polonya vs bunlarda da eli iş tutan usta bulunur diye düşünüyorum. yerel ülkenin diy-maker forumları yok mudur. ingilizce bile olsa orada bu soruyu sorunca daha doğru kaynaklara yönlendirebilirler.

amazondan alın. amazonun aliexpresse göre şöyle bir artısı var. gelen malzemenin gümrügü ve vergisi peşin ödeniyor. size süpriz çıkma şansı yok. arızalı çıkarsa da aynı aliexpress gibi paranız iade edilir. geçenlerde şunu aldım yaklaşık 10-15 günde geldi. ben aldığımda daha ucuzdu araştırılırsa aynı malzemenin uygun fiyatlısı bulunur.

amazondan alın. amazonun aliexpresse göre şöyle bir artısı var. gelen malzemenin gümrügü ve vergisi peşin ödeniyor. size süpriz çıkma şansı yok. arızalı çıkarsa da aynı aliexpress gibi paranız iade edilir. geçenlerde şunu aldım yaklaşık 10-15 günde geldi. ben aldığımda daha ucuzdu araştırılırsa aynı malzemenin uygun fiyatlısı bulunur.

Abi siz Linux ta mi kullaniyorsunuz bunu?

Xometry tamam yapariz dedi. Fiyati inanilmaz pahaliydi.

Bir baska yerel firma ile yazistim. Onlar da derki, mevcut is hacmimiz icinde sizin tek parcadan olusan kesim islerinizle ugrasmamiz cok zor, anlayis gostereceginizi umuyoruz. Fakat baska bir zamanda ihtiyaciniz olan isleri degerlendirebiliriz.

Is basa dustu. Hurdacidan alacagim saci spiralle kesip el matkabi ile kendim delecegim.

Iki tanesini sactan kendim keserim. 3. kesim bobinleri bir arada tutmaya yarayan aluminyumdan oymali bir kesim idi. Onu da recinelerle kendim kaliplama ile yapacagim.

Bugun kapali oldugunu bildigim halde hurdaciya gidip etrafinda turladim.

Hurdaci demek yanlis olmus. Geri donusum tesisi gibi bir sey.

Tesisin icine tren girsin diye ray bile dosenmis.

Fakat buraya beni alirlarmi bilmiyorum. Mail atip sormam gerekir cunku fabrika kadar buyuk devasa bir tesis.

Is kazasindan korktuklari icin buraya siradan halki ziyaretci olarak alacaklarini sanmiyorum ama sansimi deneyecegim.

Bugun kapali oldugunu bildigim halde hurdaciya gidip etrafinda turladim.

Hurdaci demek yanlis olmus. Geri donusum tesisi gibi bir sey.

Tesisin icine tren girsin diye ray bile dosenmis.

Fakat buraya beni alirlarmi bilmiyorum. Mail atip sormam gerekir cunku fabrika kadar buyuk devasa bir tesis.

Is kazasindan korktuklari icin buraya siradan halki ziyaretci olarak alacaklarini sanmiyorum ama sansimi deneyecegim.
Bence hic deneme abi insanin morali bozuluyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,908
Üyeler
2,500
Son üye
Muhammet Salih Albayrak

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back