Bir beygir kaç beygir gücü üretir?

taydin

Timur Aydın
Staff member
Cevabı videoda :D

Fizikte bahsi gecen beygir gucu, at gucu degil BBG. Buhar beygiri Gucu.

Buhar beygir gucu de JW'in yaptigi piston silindir gucune verdigi isim.

Birkaç metre ile ölçüm olmaz.
Kilometre filan olması lazım. :)
Motorlar yorulmaz ama atlar yorulur.

Elde sadece at varsa demekki onu güç birimi olarak kullanıyorsun herhalde. İngilizler de gidip krallarının baş parmağının genişliğini ölçüp ona inç dememişler mi? :D

insan bile birkaç saniyeliğine 1-1,5 beygir kadar üretebilir (profesyonel sporcular)

Birkaç metre ile ölçüm olmaz.
Kilometre filan olması lazım. :)
Motorlar yorulmaz ama atlar yorulur.

Atların farklı bir kas yapısı var. O yüzden atlar yorulmazlar (daha doğrusu yorulmayı hissetmezler).
Ama eğer bir atı çok fazla zorlarsan, kaslarındaki aşırı laktik asit birikmesinden dolayı at zehirlenir ve ölür. Halk arasında buna "at çatladı" diyorlar.

Atların farklı bir kas yapısı var. O yüzden atlar yorulmazlar (daha doğrusu yorulmayı hissetmezler).
Ama eğer bir atı çok fazla zorlarsan, kaslarındaki aşırı laktik asit birikmesinden dolayı at zehirlenir ve ölür. Halk arasında buna "at çatladı" diyorlar.
Atlar yorulur.
İnsanlar atları hor kullandıkları için ölürler.
1993 yılında, R. D. Stevenson ve R. J. Wassersug, Nature'da bir atın en yüksek ve sürekli çalışma oranlarının ölçümlerini ve hesaplamalarını özetleyen yazışmalar yayınladılar. [11] 1926 Iowa Eyalet Fuarı'nda yapılan ölçümlere atıfta bulunarak, birkaç saniye içindeki en yüksek gücün 14.88 hp (11.10 kW) kadar yüksek olduğunu bildirdiler[12] ve ayrıca sürekli aktivite için at başına yaklaşık 1 hp (0.75 kW) çalışma oranının hem 19. hem de 20. yüzyıllardan kalma tarımsal tavsiyelerle tutarlı olduğunu ve ayrıca yaklaşık dört kat daha fazla çalışma oranıyla tutarlı olduğunu gözlemlediler. sürekli aktivite için diğer omurgalılar tarafından harcanan bazal oran. [11] https://en.wikipedia.org/wiki/Horsepower

Aynı deneyi 1926 yılında bile yapmışlar. Anlık kuvvet ile uzun süre tarla sürme kuvveti arasında fark var.

Bunun da beygir gücünü ölçmeleri lazım

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back