bir özdisan rezilliği daha

czorgormez

Temporary user
daha ağır şeyler yazmak isterdim de forum kurallarını aykırı olacak. kısaca özetleyeyim. geçen hafta bir iş için özdisandan rs232-ttl modül aldım. daha önce defalarca aldığım yüzlerce kullandığım (başka kaynaktan) chipler bunlar. 1 tane lazım ama sıkıntı çıkarsa diye de 5 tane aldım. masasa hızlıca devrelerden birini denedim veri aldı kutuyu kapattım, muğlaya şantiyeye gittik. kamyonlardan veri alan ve çıktısı rs232 olan bir cihaz var. buna ek bir modul yapmıştım. yarım saat sonra veri gelmemeye başladı ne oluyo nası oluyo derken baktım rs232 modül ateş gibi olmuş nerdeyse kamyonda yangın çıkaracak. kamyonu parçala atölyeye dön söktüm hemen yenisini taktım çalışıyor gibi. geri gittik kamyona gene montaj yaptık çok kısa bir süre sonra o modul de gitti ve ateş gibi oldu. onu da söktüm.

hemen tek transistörlü bir inverter ve zener ile rs232-ttl RX kanalı için devre yaptım izole banda sardım çalıştırdım.

atölyeye gelince ne olduğunu anlamak için diğer sıfır modulleri de bir test ettim. çünkü hala ben yanlış bağladım, fazla voltaj verdim vs sanıyorum. tek tek 5 modülü de test ettim. 3.3 volt veriyorum 200ma, 5 volt veriyorum 450ma çekiyor tabi entegre ateş gibi oluyor. işin garibi ısınana kadar bir süre normal çalışıyor.

daha sonra detay araştırdığımda fake max3232 chip kullanan ucuz modullerde çok sık yaşanan bir sorun olduğunu gördüm. yani sen özdisansın neden fake modul satıyorsun. 1 dolar pahalı olsun kaliteli mal sat. benim beklentim ve bu güne kadar özdisandan alışveriş yapma sebebim buydu.

şimdi koskoca özdisan beş modülün beşi de arızalı ise bunu ilk ben fark etmiş olamam değil mi ? stoğunda binlerce var ve hala stokta satışta duruyor ve hala bu arızalı modülleri satıyorsun. ya farkında değiller - bu iyisi. ya da umurlarında deği bu ise ticari bir facia.

şimdi bana para iadesi yapsa ne olur 2-3usd önemli değilki kaybedilen zaman ve yaşanan sıkıntılar ne olacak ? büyük firmaların belli ticari başarıya ulaşınca onları başarılı yapan prensipleri kaybetmeleri üzücü.

1720273574814.jpeg

1720273588080.jpeg

Son düzenleme:
Çok kötü olmuş.

Tahminim çip alırken doğrudan üreticiden veya başka bir güvenilir distribütörden alabiliyorlar, böylece orijinalliği kesin oluyor. Ama modül üreten güvenilir bir şirket yok. Kilimcinin kör oğlu. Bir iki kutu orijinal gönderir, sonra doldurur sahteleri. Aslında bu modülleri ya kendileri yapmaları, ya satmamaları, ya da satarken ciddi bir uyarı koymaları lazım. Direnç.net, robobilmemne ile rekabet etmek için kendi marka güvenilirliklerini heba edip şirketi batırmasınlar :)

yani sen özdisansın neden fake modul satıyorsun. 1 dolar pahalı olsun kaliteli mal sat.

Bence Özdisan'a bu durumu bildir ve nasıl tepki verdiklerini, soruna nasıl yaklaştıklarını bize de bildir. Ben de çakma sorunu yaşamamak için daha fazla para verip Özdisan'dan alış veriş yapıyorum, ama bu sorunu olması gerektiği gibi çözmezlerse o zaman fazladan para vermeye gerek yok.

Aynı olay aynı ürünle benimde başıma geldi. Galiba picprojede dikkat edilmesi için yazmıştım. Sorunu ürünler (300 adet) sahaya gitmeden fark edip önlem almıştım. Haberleşme bittikten sonra modülün rs232 rx pinini ters polarmada tutunca sorun düzeliyordu. Ama riske girmeden chipleri değiştirip sadece pcb yi kullanmıştım.

rsr232 RX pini bağımsız bir cihaza bağlı onu kontrol edebilmem mümkün değil. zaten böyle çakma biryönteme güvenemem. hadi cihaz çalışmasa neyse de chip kısa devre edip o kadar ısınmış ki daralan makaronu eritmiş. gidip kamyonda bir yangın çıkarsa bu çok büyük bir sorun bizim için. düşünün bir dolarlık chip yüzünden milyonluk projeyi kaybedeceğiz.

vallahi özdisandan kim ciddiye alır bilmiyorum. kime yazayım mustafa yurttaş veya davut yuttaş'a mı yazayım ?

stokta 609 tane var ve hepsi arızalı denesinler hepsi 5-10 dakika sonra kısadevreye geçecek:

Hani 5 tane MAX3232 entegre gönderseler desem, entegrenin orijinal olacağını varsayabilir miyiz?

Burada firmadan beklentimiz ne olmalı? Doğru çözüm nedir?

Hani 5 tane MAX3232 entegre gönderseler desem, entegrenin orijinal olacağını varsayabilir miyiz?

Burada firmadan beklentimiz ne olmalı? Doğru çözüm nedir?
bence entegreler orjinaldir. ama decap edip bakabiliriz.

firmadan birşey bekleyemeyiz bu telafi edilebilir bir hata değil. modullerin arızalı oldugu bilgisini paylaşınca ne yapacaklarına göre bakmak lazım.

sadece artık bir malzeme alınca özdisanda dahi bunun patates baskı çıkma ihtimali olduğunu kabul ederek ilerlemek gerek bu da çok can sıkıcı bizi digikeye-mousere muhtaç bırakıyor.

Belki ozdisan in haberi yoktur hic, haberi olursa o da kendi tedarikcisine doner, tedarikci ureticiye vs. Ne bilim :dusun2:

Belki ozdisan in haberi yoktur hic, haberi olursa o da kendi tedarikcisine doner, tedarikci ureticiye vs. Ne bilim :dusun2:
bu malı ne kadar zamandır satıyorlar bilmiyorum ama ben en az 1 ay önce bakmıştım stokta vardı, yeni satın aldım. bu süreçte kimse alıp kullanıp ya bunda bir sorun var diye geri dönüş yapmamış olabilir mi ? bu biraz düşük bir ihtimal.

Sizi tenzih ederim, bu memleketin duyarsiz insanlari gozumun onune gelince, bu kesinlikle mumkun olabilir diyorum abi. %50 ihtimalle

Sizi tenzih ederim, bu memleketin duyarsiz insanlari gozumun onune gelince, bu kesinlikle mumkun olabilir diyorum abi. %50 ihtimalle
yani evet parasını geri alıp arıza bildiriminde bulunmamış olabilir. gene de ya bu ürün sürekli geri geliyor-iade ediliyor diye de mi dikkat çekmez ?

siz boyle deyince de aklima geldi ki, urun tam bitti, yeni partinin satisi, yeni baslamis olabilir. Kimsenin de bir seyden haberi olmayabilir. :bilmem2:

Evet parasal tutarlar çok az. Kimse iade veya değişimle vs uğraşmak istemez. Sanırım burada firmanın yapması gereken ürünün sorunlu olduğunu teyit edip sonra da satıştan kaldırmak. Zaten Çin'deki tedarikçisi ile anlaşması vardır, rahatlıkla bütün partiyi iade edip çalışan ürün tedarik edebilir.

Benim yukarıda anlattığım olay pandemi zamanında yaşandı. Durumu telefon görüşmesinde bildirdik. Fakat aciliyetten dolayı iade etmedik yeni çip ile arızayı düzeltip pcb yi kullandık. Ben ürünü inceleyip satıştan çekerler zannettim ama görünen o ki öyle olmamış.

Özdisan'da birbirlerinden pek haberleri yok gibi. Önce telefonla aradım bir bluetooth modülü için biz klon ürün satmayız hepsi orijinaldir dediler. Gittim bir de satışçılardan birine mail attım ürünle alakalı bu klon bir ürün mü diye. Evet bu ürün klondur dedi. Ha modül çalıştı orası ayrı ama özdisan orijinal ürün satar imajı bende de kayboldu

Forum istatistikleri

Konular
6,652
Üyeler
2,729
Son üye
mehmetEmin

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.

Senin gibi amatör telsizciler burada dedikodu yapıyorlar. :)
hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back