Hobi Atölyemi Düzenliyorum (Yeni ekipmanlar, Yeni Hayaller)

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Daha önce Tek masa ile başladığım hobi atölyemi zamanla derme çatma bir şekilde 3 masaya kadar çıkartmıştım.
O zamanlar asgari ücret ile çalıştığım için halim içler acısıydı. Pek ekipman alamıyor, eldeki imkanları zorlayarak bir şeyler yapmaya çalışıyordum.
Bir güç kaynağı bile alamayıp kendim LM317 ile yapmıştım. Sağolsunlar forumdan bazı abilerim de ekipman desteği yaptılar arada.
Vallahi o zamanlar daha tatlıydı. Ekipmanı alacak para olmayınca kendim yapmaya çalışıyordum, zorlanıyordum, bir yandan da öğreniyordum.

20200524_204449.jpg

20210729_174627.jpg

İş değiştirdikten sonra bir buçuk senedir asgari ücretin üzerinde para kazanıyorum. Ve ekipman alma konusunda biraz rahatladım. Eskiden malzemeleri bile alamazken şimdilerde entegre, direnç, plaket gibi ihtiyaçlarım hiç sorun olmuyor. Ama böyle şeyleri de sıkıntısız elde ettim mi eski tadı alamıyorum. Bir şeyi zor kılan o şeyi tatlı yapıyormuş. Meğerse parayla saadet olmuyormuş. Önemli olan çabalamakmış. :)

Neyse şimdilerde hobi atölyemi, forumdaki genel cihaz alım furyasından etkilenerek bende düzenlemeye başladım. Ama baktım ki ekipman almakla olmuyor. Düzeninde sağlanması lazım.
Bu konuyu da bu yüzden açtım. Bundan sonraki süreçlerde bende aldığım her türlü ürünü burada paylaşacağım. Genelde burnumun dikine gitsem de arada değerli fikirlerinizi de uygulamaya çalışmak isterim. :)

Öncelikle elimdeki eski malzemelerimi paylaşayım. Sonrasında yeni aldıklarımı paylaşacağım. Ve konunun devamıda yeni ekipmanlar aldıkça gelecek.

1-Ender 3 Pro
Bu makineyi Timur abinin gazı ile aldım. Atölyeme aldığım ilk en pahalı makine idi.
ender3pro.jpg

2-Ender 3 S1 Plus
Bu makine nispeten yeni sayılır. Ender 3 Pronun eksikleri giderildiği için aldım ama hala yoğunlukla ender 3 pro yu kullanıyorum.
Ayrıca geçenlerde Creality'nin 5W lık lazer kafasını da aldım.
ender3s1plus.png

3- Uni-T UT139C Multimetre.
Forumdan bir abimin hediyesi idi. Ondan bu hediyeyi alana kadar piyasadaki 50-100tl lik multimetrelerden kullanıyordum.
unit_ut139c.png

4- Sunline 899D+ Sıcak Hava ve Havya İstasyonu.
Bu istasyonuda yine forumdan başka bir abim hediye etti sağolsun. Bu istasyondan önce de çinden aldığım dimmerli bir havyayı kullanıyordum.
Özellikle sıcak havanın elime geçmesi çok işime yaramıştı.
sunline-899D-3.jpg

5- 2X24v 100w Simetrik ayarlı güç kaynağı.
Bu güç kaynağını LM317 den iki tane kullanıp bir devre oluşturarak yapmıştım.
O gün bu gündür başka bir güç kaynağım olmadı. Hiçte eksikliğini hissetmedim.
Bunun tek sıkıntısı ise akım ayarı yok.
20191207_225459.jpg

6- Proxxon KS230 Tezgah Üstü Testere
Bunu Timur abiden PCB kesmek için aldım. Üzerinde PCB kesmek için özel karbür testeresi olmasına rağmen motoru çok güçsüz olduğundan çok az bir zorlamada duruyor.
Şimdiye kadar rahat rahat bir PCB kesemedim. Kesinlikle F/P ürünü değil. Ama derseniz ki yumuşak ağaç keseceğim, ince kontraplak, çıta veya köpük tarzı dekota gibi şeyler keseceğim, o zaman iş görür. Uzun zamandır kullanmıyorum. PCB lerimi dremel ile kesiyorum.
71vcPTKZRhL.jpg

7- Dremel 3000 El Motoru
Bu cihazı bana amcam vermişti. "Bozuk bu işine yarar mı, yoksa atacağım" dedi. Bende alıp içini açınca çok basit bir arızası olduğunu anlayıp giderdim. Tamamen şansıma benim oldu.
71EQ7eBuQHL.jpg

Şimdi baktım da incik cincik çok malzemem var. Hepsini yazarsam sabaha kadar oturacağım PC başında. Eniyisi Yeni aldıklarımı sıralayıp ilk mesajı sonlandırayım.

1- Aixun T420D Full Set Havya istasyonu.
Ai̇xun-t420d-.jpg

2- Uni-T UT207B Pensampermetre
Ekran görüntüsü 2024-03-08 022228.png

3- Uni-T UT61E+ Multimetre
Bu multimetreyi Sercanda görüp çok heveslenmiştim. Resmen o zaman kıskanmıştım. içimde kalmıştı. Bir gün mutlaka alacaktım ve aldım.
Uni-t UT139C varken gereksiz bir masraf oldu. İhtiyacım yoktu çünkü. Ama bazen fren tutmuyor işte. :D
unit-ut61e-1000v-true-rms-dijital-multimetre-271-540x580.jpg

4- Niimbot D11 Etiket yazıcı
Bunu dün aldım, daha elime ulaşmadı. DYMO ile arasında çok kaldım. Hala da keşke DYMO mu alsaydım diye düşünüyorum.
Ekran görüntüsü 2024-03-08 022406.png

Bundan sonraki alacağım her şeyide yeni mesajda yazacağım.

Son düzenleme:
Proxxon cok kaliteli bir marka, tornalarini gordum salgisi bir cok pro urunden daha iyiydi. Acaba bu brushless motor upgrade'i yapilamaz mi ?

PCB rahat kesebilmesi lazım KS230 un. Belki de siperliği kullanmadan serbest stil kesiyorsun, eğer böyle yaparsan sağa sola kıvırmaya bağlı olarak testere sıkışabilir.

Proxxon cok kaliteli bir marka, tornalarini gordum salgisi bir cok pro urunden daha iyiydi. Acaba bu brushless motor upgrade'i yapilamaz mi ?
Araştırmadım. Belki yapılabilir. Aslında ben testeresinde sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Bildiğimiz düz dişli testere var. Kesim esnasında pcb ye sıkıştığı için motoru durduruyor. Ancak çok düzgün bir şekilde pcb bıçağa doğru sürülürse kesebiliyor. Onuda ben başaramadım. 0.01mm elini kaydırsan testere sıkışıp duruyor.

Bunun çaresi bana göre dişleri sağa sola hafif kıvrılmış testere olmalı. Böylece geçtiği yeri genişleterek gider ve arkada testereyi sıkıştırmayacak kadar açıklık kalır. İlk aldığım zamanlar böyle dişleri açılı testere bulamamıştım. Belki bir daha bakmak lazım.

PCB rahat kesebilmesi lazım KS230 un. Belki de siperliği kullanmadan serbest stil kesiyorsun, eğer böyle yaparsan sağa sola kıvırmaya bağlı olarak testere sıkışabilir.
Abi siperliklede denedim ama beceremiyorum. Bende problem var herhalde. Oynatma payı çok az herhalde.
Bir de çoğunlukla pcb tezgaha sığmıyor. Mecbur sperliksiz kesiyorum.

FR4 malzeme kesecekseniz bu tip testereler astari yuzunden pahaliya gelir.

Arkadasim anlatti. Bir projede yalitkan pul gerekmis. FR4 malzemeyi alip presle kesim yapan firmaya gitmis ve bundan 10 bin tane istiyorum yapabilirmisin demis.

Atelye sahibi FR4'u gorunce gulmus bu ne ki biz celik kesiyoruz bu preste demis. Fiyatta ve teslim tarihinde anlasmislar.

Soz verilen tarihte arkadas pullari almaya gittiginde adam kizgin. Sadece 1000 tane kesebildik bu malzeme kalibimizin canina okudu demis.

FR4 cok manyak bir malzeme. Talasli imalat isleri icin tam bir bas belasi.

Isitildiginda islemek kolaylasiyor yalniz.

FR4 malzeme kesecekseniz bu tip testereler astari yuzunden pahaliya gelir.

Arkadasim anlatti. Bir projede yalitkan pul gerekmis. FR4 malzemeyi alip presle kesim yapan firmaya gitmis ve bundan 10 bin tane istiyorum yapabilirmisin demis.

Atelye sahibi FR4'u gorunce gulmus bu ne ki biz celik kesiyoruz bu preste demis. Fiyatta ve teslim tarihinde anlasmislar.

Soz verilen tarihte arkadas pullari almaya gittiginde adam kizgin. Sadece 1000 tane kesebildik bu malzeme kalibimizin canina okudu demis.

FR4 cok manyak bir malzeme. Talasli imalat isleri icin tam bir bas belasi.

Isitildiginda islemek kolaylasiyor yalniz.
Benim de M3 çelik deldiğim uçları habire köreltiyordu. Timur abi sağolsun uyardı da neyle uğraştığımı öyle anladım. Çinden 1mm ile 2mm arasında değişen karbür uçlar almıştım. Şimdilik onları kullanıyorum. Geçen hafta da 2mm ile 3mm arasındaki değerleri sipariş ettim. Bu gün yarın elime ulaşır.

Timur abi testereyi gönderirken yanında fr4 kesmek için karbür terstere de gönderdi. Açıyı tutturursam canavar gibi kesiyor alet. Hiç sıkıntı yok. Benim derdim kendimle. :)

Siperlikle kesmen lazım. Benim atölyedeki 5 kW yatar testerede de aynı durum var. Tahtayı kıvırırsan testere o tahtayı yakalayıp öyle bir savuruyor ki sana, eşek tepmişe dönüyorsun :D Zaten serbest stil düzgün kesemezsin. sipere dayayıp ip gibi keseceksin.

Siperlikle kesmen lazım. Benim atölyedeki 5 kW yatar testerede de aynı durum var. Tahtayı kıvırırsan testere o tahtayı yakalayıp öyle bir savuruyor ki sana, eşek tepmişe dönüyorsun :D Zaten serbest stil düzgün kesemezsin. sipere dayayıp ip gibi keseceksin.
İşte gönül istiyorda imkan yok. Gelde 20cm pcb yi sipere daya. Sığmıyor namıssız.
Bununla ilgili hem bir çalışma yapayım, hemde video çekeyim. Belki benim atladığım başka bir şey vardır. Siz de görürsünüz.

İşte gönül istiyorda imkan yok. Gelde 20cm pcb yi sipere daya. Sığmıyor namıssız.
Bununla ilgili hem bir çalışma yapayım, hemde video çekeyim. Belki benim atladığım başka bir şey vardır. Siz de görürsünüz.

O zaman siperliğe bir aparat yapıp uzatmak lazım. Eğer tamamen yamuk yumuk bir PCB varsa elinde, rayda kayan açılı siperliği 90° yapıp önce bir kenarını düzlüyorsun. Sonra o kenarı ana siperlikle istinat edip karşı kenarı paralel kesiyorsun. Sonra gene kayan siperi kullanarak 90° kesim yapıyorsun.

Bende sendekinin büyük abisi FET 27070 var, yakında PCB keseceğim video çekerim.

FR4ün kendisi aşındırıcı, tozu da ciğere zararlı. En iyisi olabildiğince düzgün kırmak. Falçata ile defalarca iki yüzünü de çiziyorum, bazen çok iyi kırılıyor bazen rezalet, düzeltme gerekebiliyor.

her resimde çay bardağın dolu be usta :D

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back