BLDC Motoru PWM ile sürmek

fide

Meraklı ve "nasıl" sorusunu seven biri
MP6532 çip içeren kart ile yaşadığım sıkıntıyı aşağıdaki postta paylaşmıştım.

Motor sürücü kartları aldım. Henüz çalıştıramadım ama hala kafamda oturmayan bir nokta var.
Bu noktayı sormak istiyorum.
Bildiğiniz gibi BLDC motorlar drone, fan, hoverboard vb yerlerde sıklıkla kullnılıyor. Motoru sürerken ise genelde 16kHz civarında bir pwm frekansı kullanılıyor.

Aklıma takılan nokta burada başlıyor. Bir drone pervanesi sürekli döner. PWM miktarı yükselince motor devri yükselir, Pwm düşünce motor hızı düşer. Buraya kadar sıkıntı yok. Fakat ben BLDC motor sürücü devre ile Hoverboard motoru süreceğim. Bu noktada benim motorum sadece ihtiyaç olduğunda istediğim açı kadar dönecek. Yani sürekli bir pwm söz konusu değil. Burada ben motoru 100° döndürmek istediğimde yapmam gereken işlem nasıl olacak. PWM olmayacaksa frekansta olmayacak. Motoru istediğim açıyla nasıl kontrol ederim?
Motor üzerinde yıldız bağlı 3 sargı ve 3 adet hall effect sensör var.

Şimdi kartları boşa aldığım ortaya çıkarsa çok üzülürüm.

kart datasheeti.
MP6532 Modül datasheeti

açısal kontrol ile hız veya tork kontrolü farklı şeyler. benim anladığım MP6532 sadece hız kontrolü yapıyor. yani aldığı pwm girişine göre bir yorum yaparak motorun hızını yükte veya boşta belli bir devirde tutuyor.

açısal veya pozisyon kontrol için field oriented - vector control yapabilen bir sürücü lazım.

150$ lık bir hata yaptım sanırım. :facepalm1: :facepalm1: :facepalm1:

Size lazım olan 0-360 derece servo kontrol anladığım kadarı ile

Şuan araştırma fırsatım yok ama şunu bir inceleyin isterseniz

...Aklıma takılan nokta burada başlıyor. Bir drone pervanesi sürekli döner. PWM miktarı yükselince motor devri yükselir, Pwm düşünce motor hızı düşer. Buraya kadar sıkıntı yok. Fakat ben BLDC motor sürücü devre ile Hoverboard motoru süreceğim. Bu noktada benim motorum sadece ihtiyaç olduğunda istediğim açı kadar dönecek. Yani sürekli bir pwm söz konusu değil. Burada ben motoru 100° döndürmek istediğimde yapmam gereken işlem nasıl olacak. PWM olmayacaksa frekansta olmayacak. Motoru istediğim açıyla nasıl kontrol ederim?

Burda bahsettigin PWM, motoru suren PWM mi yoksa motorun donmesi gerektigi devir sayisini soyleyen referans pwm mi?

Mesela RC servolarin giris sinyali pwm sinyaldir. Bu PWMin motor pwm frekansi ile alakasi yok. (Her ne kadar bu servolarda motor pwm degil analog amplifikatorle surulse de ya da benzeri)

Neyse bu ara hatirlatmadan sonra;

Diyelimki elindeki kart bir HIZ devresi. Yani motorun devir sayisini PWM bilgisi ile belirliyorsun.

Bu durumda bir pozisyon servosu kuracaksin. Girisine hedef pozisyonu bilgisini gireceksin. Geri beslemeyi encoderdan ya da tako bilgisinin integrali nden alacaksin.

Cikis PWM olacak.

Sistem hedeften uzaksa yuksek PWM ile harekete gececek hedef yaklastikca pwmi kisacak.

DC motorlarla pozisyon kontrolunde de aynisini yapiyoruz.

DC motora kendi basina su pozisyona git demeyiz. Ya dogrudan pozisyon servosu kurariz ya da daha iyisi once iceride bir hiz servosu yapariz onu da pozisyon servosunun ardina baglariz.

Daha da iyisi once akim regulatoru yapariz. Onun onune hiz servosu onun da onune pozisyon servosu yapariz.

Tork kontrol da ayni.

Tork regulatoru (servosu), hiz servosu, akim servosu motor.
Cikisa tork sensoru, tako. bunlar da ilgili servonun geri beslemesine....

Son düzenleme:
1710521705116.png

Abi motor bu. Dışardan encoder yada şaft takma şansı yok ama üzerinde 3 tane Hall effect sensor var. Bu sensörü motor sürücüden çatallayıp hareket için kullanabilirim.
Tavsiye için teşekkür ederim abi.

Forum istatistikleri

Konular
5,843
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back