Brymen BM869s kutu açılım fotoğrafları ve merak edilenler

Sercan

--
Brymen BM869s'i nihayet bugün ev laboratuvarıma kazandırdım.

Öncesinde günlük kullandığım multimetreler sırasıyla Uni-t UT61E ve UT61E+ modelleriydi. 3 yıl evvel UT61E modelini + modeline güncelledikten sonra şimdide nihayet Brymen BM869s aldım.

Bu cihazı en çok yüksek çözünürlüğü ve hızı için istiyordum. Aldığımda da değdiğini düşünüyorum. Merak ettiğiniz bir test varsa yapabilirim. Benim için bundan sonrasını zamanla göreceğim.

20230901_114208.jpg
20230901_114214.jpg
20230901_114222.jpg
20230901_114310.jpg

Cihazda tuhaf bir durum var. Pili takmak için açtığımda kapağın bir miktar deforme olduğunu gördüm. Bunun fabrikadan mı sonradan mı olduğunu bilmiyorum.

20230901_114659.jpg
20230901_115019.jpg
20230901_115111.jpg
20230901_115151.jpg
20230901_115824.jpg
20230901_115848.jpg

Bryman ile ilgili USB kablosu da dahil olsaydı çok iyi olurdu diyebilirim. Şimdiden sonraki ilk gidermek isteyeceğim eksiklik bu olacak. Eğer denk gelirse, ikinci bir Brymen BKP-60 K-tipi Sıcaklık Probu almak istiyorum.

Bu arada cihazın firmware versionunu 869-PA olarak görünüyor. Bunu öğrenmek için delta tuşuna basılı tutup, tuşu bırakmadan komitatörü off konumundan herhangi bir alana taşımanız (cihazı çalıştırmanız) yetiyor.

Elinde aynı cihazdan olanlar varsa, firmware numarasını paylaşırsa sevinirim.

20230901_160221.jpg

Güle güle kullanın.

usb kablo burada var ama 1400₺ civarında.

Cihazları 2 saat kadar çalıştırdıktan sonra aşağıdaki ölçümü yaptım. Masaüstü multimetre 100PLC modunda...

20230901_182828.jpg
20230901_183056.jpg

Özellikle Siglent multimetreyi uzun süre açık bırakmanı tavsiye ederim. İçindeki referans entegresinin stabilize olması için bu çok faydalı.

Şu meşhur devamlılık testini yaptım. Karşılaştırma içinse Uni-t UT61E+'ı kullanmak istedim ama Uni-t çuvalladı. O nedenle bir karşılaştırma olmadı.

Bir ölçüm cihazının stabil olması, belli ve sabit bir hataya sahip olmasından çok daha önemli, çünkü hata sabit ise o hatayı hesap ile elimine edebilirsin. Ama stabil olmayan bir cihazda okunan değer sürekli değişir, hatayı kontrol altına alamazsın.

Mesela benim alındığından beri yıllardır, her gün açık olan Rigol DM3068 in tolerans verilerine göre, 20 V kademesi üretimden 24 saat sonrası için verilen tolerans değeri %0.0024. 1 yıl sonrası için verilen tolerans %0.0045. Şu anda elimdeki 10.00000 V referans standardını ölçünce, 10.00028V ölçüyorum. Yani %0.0028 lik bir hata oranına sahip olduğunu görüyorum. Fena değil, tolerans üreticinin verdiği sınırlar dahilinde diye düşünülebilir. Ama önemli olan bu hata oranı değil. Önemli olan, bu ölçüm sonucunun son derece stabil kalması, neredeyse hiç değişmemesi. Yani ben istesem ve prosedürünü de öğrensem, cihazın kalibrasyon ayarlarında bu 280 mikrovoltluk hatayı giderebilirim. Var artık ondan sonra, ortam sıcaklığını da az çok sabit tutarsam, neredeyse hatasız ölçüm yapabilirim.

Videoda görüldüğü üzere, ölçüm sonucu uzun vadede dahi en fazla 10 mikrovolt oynuyor.

@Sercan
öncelikle yeni cihazın hayırlı olsun. 869-PA versiyonunu kullanıyorum. sanırım bu güncellemenin diğerlerinden tek farkı ekran ışığı 256 saniye yanması.
PC bağlantısı için gerekli cihaz ise çok pahalı bunun yerine birisi arduino ile alternatif bir uygulama yapmış istersen onu bir dene:

ayrıca belirteyimki kutudan çıkan problar silikon değil. yani silikon olanlar ayrıca satılıyor ama piyasada yok. Ben Almanya'dan getirttim. kutudan çıkanlar bir süre sonra az kullansan bile zamanla büyük direnç göstermeye başlıyor. üreticilerin söylediğine göre muz jack tarafının kaplo bağlantılarına kaynak yapılmamış ve oksitlenme sonucu böyle oluyormuş. adamlara demediğimi bırakmadım. neyse, jack diplerini japon tutkalı ile mühürlersen faydası olacaktır.
IMG1.JPGIMG2.JPG

cihazla ilgili bazı gürültü sorunları da var özellikle direnç ölçümünde. 560k sorununu belki duymuş olabilirsiniz. bunun yanında AC milivolt ölçümünde düşük voltajlarda hatalı okuma yapıyor. cihazla ilgili birtakım eksikliklerde var ama herkesin dediği gibi sonuçta bu bir Fluke değil.

ayrıca belirteyimki kutudan çıkan problar silikon değil. yani silikon olanlar ayrıca satılıyor ama piyasada yok. Ben Almanya'dan getirttim. kutudan çıkanlar bir süre sonra az kullansan bile zamanla büyük direnç göstermeye başlıyor. üreticilerin söylediğine göre muz jack tarafının kaplo bağlantılarına kaynak yapılmamış ve oksitlenme sonucu böyle oluyormuş. adamlara demediğimi bırakmadım. neyse, jack diplerini japon tutkalı ile mühürlersen faydası olacaktır.
25295 eklentisine bak25296 eklentisine bak

cihazla ilgili bazı gürültü sorunları da var özellikle direnç ölçümünde. 560k sorununu belki duymuş olabilirsiniz. bunun yanında AC milivolt ölçümünde düşük voltajlarda hatalı okuma yapıyor. cihazla ilgili birtakım eksikliklerde var ama herkesin dediği gibi sonuçta bu bir Fluke değil.
Amerikada yaşayan bir arkadaşımın ailesi ziyaretine gitti. Arkadaşımdan ailesi ile birlikte göndermesi için bir takım Probe Master sipariş etmiştim. Sanıyorum önümüzdeki hafta elimde olacak. Zaten onlarla kullanmayı planladığım için kendi problarını olduğu gibi kutuya kaldırabilirim.

Ben aslında ikinci el filan Keysight U1253B alacaktım ama ebay'dan bulup, dönüş zamanına denk getiremedim. Bence bu fiyata Bryman emsalsiz...

Bu arada 560k olayı ile ilgili video'yu da buraya ekleyeyim. Ben test etmedim ama almadan önce bu konudan da haberdardım.

Asıl konu bu çözünürlükte tutarlı davranması. Bendeki voltaj kaynağı DP832A. 1 mV çözünürlüğü olsada kendi içinde bununda bir toleransı var. Buradan çıkan gerilim tam olarak 5.00000 VDC değil. Hatta stabil olmayıp değişkenlik gösterebilir.

Aslında bende direnç, voltaj refaransı edinsem bu tarz ölçümlerde iyi olur.

Bendekinin de versiyonu 869-PA. 560 kΩ ölçerken kabloları elinle kurcalarsan ekrandaki rakam gidiyor. Ama bunun bir sorun olarak görülmesi gerektiğinden emin değilim. Elimdeki başka farklı çeşit ve kalitede multimetreler ile de denedim, kabloları kurcalayınca ekrandaki görüntü gitmese de, değerde büyük değişiklikler oluyor. Yani elinle kurcalarsan Brymen'de görüntü gidiyor, diğerlerinde rakamlar deli gibi değişiyor. Aynı şekilde bir güç kaynağı gibi bir parazit üreteci yaklaştırırsan, Brymen'de ekran görüntüsü gidiyor, diğer bütün multimetrelerde de ölçülen değerde büyük değişiklikler oluyor.

Yani buradan çıkarılacak sonuç şu: Yüksek değerli direnç ölçerken, multimetre çok küçük bir akım geçiriyor ve dolayısıyla alet toplam 2 metreyi bulan problardan aldığı en ufak gürültüden etkileniyor. Yüksek direnç ölçerken mümkünse ucu krokodilli ve çok kısa prob kullanacaksın. Mümkün değilse, ölçüm yaparken probları parmaklamayacaksın :katil2:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back