Bu devre nasıl çalışıyor? (Opamp)

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
1674992815103.png

Yukarıdaki şema bir güç kaynağının sense uçlarının bağlı olduğu hata düzeltme devresine ait. Kırmızı olarak eklediğim RL1 ve RL2 hat direncini temsil etsin. Çekilen akıma göre hat üzerinde bir miktar gerilim düşümü oluyor. Devre bu durumu tespit ederek çıkış voltajını otomatik olarak yükseltiyor. Şemadaki Vmon sinyali... VT11 ve VT12 transistörleri sense üzerinden akım çekilir ise çıkışı kesmek için güvenlik amaçlı kullanılmış. Transistörleri düşünmez isek çıkışlar 1K gibi (750+330) bir değer ile sense uçlarına bağlanmış oluyor. Geriye kalan soldaki yapıya baktığımda ise bir fark yükselteç görüyorum. Devreyi sadeleştirerek aşağıdaki simülasyonu hazırladım ama kafamda çalışma mantığını oturdamadım. RL1 ve RL2 kablo hatlarındaki gerilim düşümleri farklı seviyelerde olabilir. Bu devre bu gerilim düşümlerinin toplamına göre oransal değer üreten Vmon sinyalini nasıl üretiyor..?

1674993846339.png

Simülasyon

Ne yaparsan yap, ister 1/2 kazanc ver ister 2 kazanc ver ordaki voltaj hep 5v olur. Eger olmuyorsa devrede hata var demektir.

Konuyu takipteyim.
Bu arada @Mikro Step Bülent abi ayak bileğin nasıl oldu?

Normal hayata dondum. Tarifi zor, cok az bir agri var ve tam iyilesmem aylar alacakmis. Yurusumde yorgunluga, sicakliga bagli olarak degisen ufak bir aksama var.

Aşağıda ilk devre referansa göre 2x gerilim üretiyor. Yüke bağlı 1R dirençler kablo gerilim düşümünü gösteriyor. Yüke 10V uygulamak istediğimizde yük uçlarına 8V ulaşıyor.

İkinci devre ise feedback sinyalini fark yükselteç üzerinden alıyor. 2x kazancıda fark yükselteci 1/2x çalıştırarak elde etmiş oluyoruz. Ben olmayan bir taraf göremedim. Yüke her koşulda istediğimiz voltaj ulaşıyor. Atladığım bir yer mi var?

1675019654424.png

Simülasyon

1675020447147.png

Simülasyon

Opamp cikislari dedigim gibi hep ayni olmus. Bir giris 5v ise digeri de 5v, bir giris 2.5v ise digeri de 2.5v. Yani similasyon dogru soyluyor.

Opamp cikislari dedigim gibi hep ayni olmus. Bir giris 5v ise digeri de 5v, bir giris 2.5v ise digeri de 2.5v. Yani similasyon dogru soyluyor.
hocam valla anlamadım. Opamp zaten giriş voltajlarını eşitlemek üzere çalışır. Devrenin çalışmasına 3. mesajda olmamış demiştiniz. Hala bir itirazınız var mı?

Aranızda bir yanlış anlama olmuş. Bu çizim kağıt üzerinde düşünce deneyi yaparken ortaya çıkmış. X2 çıkışı yükselecek ve bu durumda X2'ye gelen 4V de 5 volta eşitlenene kadar yükselecek. diye oklarla ifade etmiş @Endorfin35+ .
1675017707884.png

Tamam da ok isaretleri her yerde uyumlu olmali.

x2 olarak gosterilen opampin cikis voltaji artarken ok isareti yukariyi isaret ediyorsa ayni opampin - girise sahip bacagindaki okun da asagiyi isaret etmesi gerekmez mi?

Tamam da ok isaretleri her yerde uyumlu olmali.

x2 olarak gosterilen opampin cikis voltaji artarken ok isareti yukariyi isaret ediyorsa ayni opampin - girise sahip bacagindaki okun da asagiyi isaret etmesi gerekmez mi?
X2 Vout artınca RL'ye düşen gerilim de artıyor. RL artınca da X1 Vout artıyor, taa ki 5 voltu geçene kadar. Siz zaten bunu biliyorsunuz. Yanlış anlaşıldığını düşündüğüm nokta çalışma kağıdındaki notasyonla ne ifade edilmek istendiği. "tersleyen giriş düşerken Vout artar " demek için değil. Terslemeyen giriş 5V iken tersleyen giriş 4V ise Vout artar ve Vout arttıkça tersleyen giriş voltajı(4V) da artar demek istenmiş.
@semih_s , soru sana :D
Affola, "Lost" izliyordum biraderle, görmezden gelmiş gibi olmasın. Bu dizi dalga geçince daha eğlenceli oluyormuş bugün keşfettim.

X2 Vout artınca RL'ye düşen gerilim de artıyor. RL artınca da X1 Vout artıyor, taa ki 5 voltu geçene kadar. Siz zaten bunu biliyorsunuz. Yanlış anlaşıldığını düşündüğüm nokta çalışma kağıdındaki notasyonla ne ifade edilmek istendiği. "tersleyen giriş düşerken Vout artar " demek için değil. Terslemeyen giriş 5V iken tersleyen giriş 4V ise Vout artar ve Vout arttıkça tersleyen giriş voltajı(4V) da artar demek istenmiş.

Affola, "Lost" izliyordum biraderle, görmezden gelmiş gibi olmasın. Bu dizi dalga geçince daha eğlenceli oluyormuş bugün keşfettim.
Single supply çalışan çıkışı sıfıra inen bir opamp bulursak simetrik besleme olmadan güzel birşey ortaya çıkartabiliriz. Lm358 in çıkışı sıfıra iniyor ama ofset derdi var. Tl081 sıfıra inmiyor sanırım. Mcp471 olabilir. Araştırıyorum. Fiyatı uçmayan çıkışı sıfır olan single supply opamp lazım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back